Hyrje | Aktualitet

Aktualitet

Elvi Sidheri: Kishte gjë fe Skënderbeu?

Kishte gjë fe Skënderbeu? Nga Elvi Sidheri Në një intervistë të shkurtër mbrëmjen e 17 Janarit, pra pikërisht në 550 vjetorin e vdekjes së ...

Fotaq Andrea: Skënderbeu, një Hero i Madh

Viti Skënderbeu Skënderbeu, një Hero i Madh, kapiten i parë i shekullit të tij, dëshmi e energjisë së një populli heroik Nga Fotaq Andrea, “Skënderbeu, ...

Fotaq Andrea: Poetë botërorë për Skënderbeun

Viti Skënderbeu Poetë botërorë për Skënderbeun Nga Fotaq Andrea, “Skënderbeu, Album-Antologji, 1413-2017” Fillimi i Rilindjes europiane në shekullin XVI njeh si një nga kulmet e veta të lulëzimit edhe ... me shume

Beqir Sina: Kosova zë vend nderi në festën e SHBA

Kosova zë vend nderi në festën e SHBA Nga Beqir SINA - New York City Ambasadorja shqiptare në OKB, Besiana Kadare, nuk ishte e ftuar në pritjen ... me shume

Dijana Dukaj: Në përkujtim të kaliuarës së lavdishme

NË PËRKUJTIM TË KALUARËS SË LAVDISHME Nga Dijana Gj. Dukaj Fundviti  është periudha kur duhet rikujtuar  vitin që po lëmë pas, ditët dhe të arriturat ose atë ... me shume

Entela Binjaku: Dita Ndërkombëtare e Paqes

Dita Ndërkombëtare e Paqes Nga Entela Binjaku Në kalendarin e ditëve të rëndësishme me impakt ndërkombëtar është edhe 21 shtatori, ditë të cilën Kombet e Bashkuara e ... me shume

30 njerëzit më të zgjuar të të gjitha kohërave

Nga Uilliam Sidis që hyri në Harvard në moshën 9-vjeçare, Leonardo Da Vinçi, Ajshtajni e deri tek Johan Volfgang Gëte që renditet i pari   Inxhinieri elektrokimik ... me shume

Në kërkim të modeleve për një shoqëri në krizë

Cili është modeli, kush është njeriu-model apo grupi-model që duhet t’i shërbejë sot shoqërisë? Kush është idhulli i të rinjve dhe çfarë ofrojmë ne sot ... me shume

Elvi Sidheri: Import plehërash Jo, po vendit gjithë plehëra si t’ia bëjmë ndërkohë?

Import plehërash JO,  po vendit gjithë plehëra si t’ia bëjmë ndërkohë?   Nga Elvi Sidheri   Një nga tre vendimet e qeverisë së re, përveç punës së koklavitur dhe ... me shume

PËR LULZIM BASHËN, PËRTEJ NJË SHPJEGIMI VOTE…

Nga Azgan HAKLAJ*   Ngelen edhe pak orë të nxehta deri në konfirmimin zyrtar të liderit të ardhshëm të PD-së. Duke besuar se i përkas dhe përfaqësoj ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 161 | Treguar: 1 - 10
Powered by www.merbraha.com v4.7