Hyrje | Aktualitet | Njoftime | Shërbimet turistike në Shqipëri

Shërbimet turistike në Shqipëri

Agjencitë e Udhëtimeve Turistike

TIRANË

“AGI TRAVEL & TOURS ALBANIA
Rr.” Dede Gjo Luli”pall.1, shk.1,Tiranë
Tel & Fax: + 355 4/ 212345
Cel : + 355 682126721
E-mail: info@atta.com
Web: www.atta.com.al

"AIRNET"          
Rr.”Durresit”, P.220, Shk.1, Ap.1, Tiranë
Tel.&Fax.+ 355  4/ 23 71 11 

”ALBANIA EKSPRES”      
Rr.”Durrësit”, Nr.102, Tiranë
Tel. + 355 4/ 235220,Fax. + 355 4/ 228400
Cel.+ 355 68 20 41190
E-mail: albaniaexpress@yahoo.com

"ALBANIA EXPERIENCE"          
Hotel “Sheraton & Towers”, Tiranë
Tel.&Fax. + 355 4/ 27 20 55
Cel.+ 355 68 20 58776
E-mail:albexperience@albaniaonline.net

"ALBANIA HOLIDAYS" 
Blv.”Zogu I”, Tiranë
Tel.&Fax.+ 355  4/ 235498 , 
info@albania-hotel.com.
contact@albania-holidays.com
www.albania-hotel.com
www.albania-holidays.com 

Turizmi Biznesit dhe Konferencave

Turizmi Biznesit dhe  Konferencave  ne Shqiperi ka ardhur duke u rritur nga viti ne vit. Kjo si rezultat i  zhvillimeve te gjithanshme ekonomike, politike, sociale, kulturore e integruese qe ka njohur dhe neper te cilat vazhdon te ece  vendi. Cdo vit ne  vend zhvillohen nje sere aktivitetesh kombetare dhe nderkombetare te cilat ftojne per pjesemarrje shume  njerez nga brenda dhe jashte vendit. Tirana, eshte kryeqendra e zhvillimit te tyre por pa lene jashte  edhe qytetet e tjera kryesore te vendit. Strukturat hoteliere te cilat aktualisht mund te ofrojne fasilitete dhe ambiente te pershtatshme per zhvillimin e aktiviteve te tilla si konferenca, seminare, tryeza te rrumbullaketa, simpoziume  etj. jane:


TIRANË
 

HOTEL SHERATON
Sheshi ”Italia”
3 salla konferencash. 50-500 vende

CHATEAU  LINZA REZIDREZIDENCIAL  COMPLEX
Qesarekë,Linzë, Tiranë.
E-mail: chlinza@ineralb.net
1 salle konferencash me 80 vende

ROGNER HOTEL EUROPAPARK ****
Blv.”Dëshmorët e Kombit”, Tiranë
E-mail: info@tirana.rogner.com
7  salla konferencash, 80-250 vende 

GRAND-HOTEL ****
Rr.”Ismail Qemali”, Nr.11, Tiranë
E-mail: GrandHotel@icc-al.org
1 salle konferencash me 60 vende.

HOTEL   MONDIAL
Rr.”Muhamet Gjollesha&rdquo

 

Transporti

TRANSPORTI URBAN:

Në qytetet kryesorë të vendit është i zhvilluar shërbimi i brëndshëm urban si në Tiranë, Shkodër, Durrës ,Vlorë, Berat, Korçë etj.                                                                    

Tiranë
Drejtimet kryesore janë: Unaza e Qytetit, Kinostudio – Kombinat ( me drejtim perëndim –lindje), Tirana e Re – Stacioni i Trenit, Sheshi Skënderbej – Profarma etj.
Çmimi i lëvizjes me autobuz është 20 lekë.

Durrës
Drejtimi kryesor është Durrës – Plepa, i cili përshkon gjithë zonën e plazhit të Durrësit (ora 05.00 – 22.00). Durrës- Shkozet(ora 05.00 – 22.00).

Vlorë
Drejtimi kryesor është Sheshi i Flamurit - Uji i Ftohtë, Vlorë – Plazhi i Vjetër.

Shkodër
Drejtimi kryesor është nga Radio Shkodra për në Urën e Bunës dhe në drejtimin tjetër të zonës Industriale.  

TRANSPORTI INTERURBAN :

Kryhet nepermjet linjave private.
Nga Tirana drejtimet kryesore janë:
Drejt jugut
: Tiranë – Berat, Tiranë – Vlorë, Tiranë – Gjirokastër, Tiranë – Sarandë. Nisja behet prane ish-tregut elektrik ne rugen “Muhamet Gjollesha” si dhe te kryqezimi i rruges Kavajes me Unazen e Re, prane Fabrikes Miellit .                                                                                       Drejt veriut:  Tiranë –Shkodër, Tiranë –Kukës, etj. Nisja behet nga Zogu i Zi   dhe  Stacioni i Trenit.                      Drejt  jug – lindjes: Tiranë – Pogradec, Tiranë –Korçë. Nisja  te  Stadiumi Kombetar "Qemal Stafa".
Mjetet që kryejnë linjën Tiranë – Durrës dhe Tiranë – Golem nisen pranë stacionit të trenit.

Koha e udhetimit  dhe kostot e sherbimit me autobus nga Tirana ne qytete te tjera afersisht jane:

Tiranë – Durrës    ( 45 minuta)  100 lekë
Tiranë -  Krujë       ( 45 minuta)  100 lekë
Tiranë – Shkodër  ( 2 ore)  200 lekë
Tiranë – Sarandë  ( 5 ore)  800 lekë
Tiranë – Golem     ( 1 ore)  100 lekë
Tiranë – Vlorë        ( 3 ore)  500 lekë

Shërbimi taksi:
Në Tiranë taksite janë të vendosura pranë: “Tirana International Hotel”, Hotel “Europapark”, sheshit “Avni Rustemi”, xhamisë së Et’hem Beut, sheshi Wiston, perball xhamise se Etem Beut etj.

Taksite jane  ngjyre e verdhe  dhe siper kane shenjen e “TAXI” dhe targa te bardha.  Zakonisht cmimet  e ketij transporti brenda perbrenda Tiranes luhaten nga 200 deri ne 500 lek , cmim i cili mire eshte mire te negociohet me perpara me shoferin.  Funksionon edhe shërbimi radio-taksi. Të tilla janë:

Rigel Agency:  Tel. + 355 4 232775
Korrekt:  Tel. + 355  4 223463
Radio taxi:  Tel.+ 355  4 244444
Radio taxi:   Tel. + 355  4 377777

Pika servisi: Në rast se në Shqipëri vini me automjetet tuaja, pika servisi dhe karburanti do të gjeni në të gjithë territorin e vendit.                                                                     Disa pika servisi dhe karburanti ne Tirane jane:

“Opel Noshi”
Autostrada Tirane –Durres   
Tel + 355 4 227063, Fax + 3554 375288

“Alpuka” Bul. “Gjergj Fishta”            
Tel + 355 4 243972

“Anas Fiat” Laprake            
Tel + 355 4 227888

“Bano”- Rr.”Mine Peza”             
Tel + 355 4 257728

 “Kadiu”
Autostrada Tirane –Durres            
Mob.+ 355 68 2020041, Tel. + 355 4 234309

 “Classic”                                                                          Rr.”Kavaja”nr 116            
Fax. + 355 4 233650

Makina  me qera:
Ofrohet ky  sherbim nga agjensite e meposhtme :

EUROPACAR
Rr.  ‘’Durrësit ‘’, L.61
Tel.+ 355   4 22 78 88/22 63 70

HERTZ
Rr. “Ded Gjo Luli”  mbas Muzeut Kombëtar
Tel/Fax. + 355 4  255028

AVIS
Blv. ’’ Dëshmorët e Kombit”  në Hotel Europa Park
 Aeroporti “ Nene Tereza” ne Rinas
Tel.+ 355 4 23 50 11

SIXT
Rruga e Kavajës brenda Volsvagenit
Tel. +  355 4 259 020, Fax+ 355 4 233 650

Shenim : Dokumentat e nevojshme per te mare makine me qira jane :

- pasaporta
- patenta
- pagesa  edhe me kredit  card  te llojeve Dinners Club, Viza ose Master  Card.

RRUGET NE SHQIPERI : Shqipëria posedon 18.000 km rrugë automobilistike, nga të cilat 7.450 km konsiderohen si rrugë kryesore.
 

Trenat

Rrjeti hekurudhor ne Shqiperi eshte afersisht 447 km gjatesi. Trenat punojne me nafte. Ata nuk jane te elektrifikuar. Pak investime jane bere per  rrjetin hekurudhor keto vitet e fundit per kete arsye pergjithesisht transporti hekurudhor nuk frekuentohet shume nga qytetaret.  Linjat kryesore hekurudhore jane:

Nga Tirana  drejt veriut  Vore – Mamuras – Laç – Milot – Lezhe – Shkoder – Bajze – Hani I Hotit.

Nga Tirana  drejt jugut dhe pastaj drejt Lindjes: Durres – Golem – Kavaje – Rrogozhine - Peqin – Elbasan – Librazhd – Perrenjas – Guri I Kuq .

Nga  Tirana drejt jugut  nepermjet  Durres – Golem – Kavaje – Rrogozhine – Lushnje – Fier – Vlore.

Cmimet e trenave jane me te lira se autobuzet ose taksite megjithate kushtet e udhetimit nuk jane fort komode.

Stacioni  Trenit Tirane :  Tel.  04 236 356 / 251 094

  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull
Powered by www.merbraha.com v4.7