Hyrje | Intervista | Ambasada Angelze ne Shqiperi me nje sjellje shume te Degjenerume!

Ambasada Angelze ne Shqiperi me nje sjellje shume te Degjenerume!

Ambasada Angelze ne Shqiperi me nje sjellje shume te Degjenerume!

Me pak fjale desha te shkruaj dicka per ambasaden Angleze ne shqiperi. Jemi te pa kenaqur me gjerat qe ndodhin ne ambasadat e huaja ne vendin tone dhe pikerishte me ne rastin konkret me ambasaden Anglese ne shqiperi. Ankohen te gjithe edhe askush nuk e merre guximin te flase hapur apo te beje dicka rreth ketije problemi qe po na shqeteson shume si ne ketu jashte shqiperise por edhe ata qe jane ne shqiperi.

Pse pikerisht vetem ne (shqipetaret ) nuk e kemi te drejten te marim viza apo te udhetojme jashte shqiperise. Nevojiten nje mal me para qe te aplikosh per vize dhe prap se prap sna jepet mundesia e drejta. Paguajme sa sna e mban me xhepi, dhe ne fund thone pa piken e turpit vizen e ke humbur se si permbush te drejtat.

Shumica e shqiptareve ne abmasaden Angleze, si dhe te tjera refuzohen per 2 arsye kruesore qe jane krejtesisht te padrejta. Ata bazohen vetem ne opinionin e nje officeri ne ambasade i cili merret me ceshtjen tuaj.

1) Nuk mendojme se vizita juaj ne Britanine e madhe eshte per pushime dhe mendojme se ti nuk do te kthehesh prape ne shqiperi.

(Pergjigje) Ne Britanine e madhe shkojne 2000000 turiste ne dite asnje prej tyre nuk eshte 100% e garantuar se nuk do te qendrojne atje pergjithmone.

2) Nuk keni te ardhura te mjaftueshme per te shkuar ne Britanine e madhe.

(Pergjigje) Nese sponsuri ka garantuar gjithqka per ty dhe ka derguar dekumentet se ka para atehere kjo eshte e pa vleshme automatikisht ti nuk duhet te rrefuzohesh per kete arsye.

E cte drejta duhet me I permbush nje i moshuar 65-70vjecar qe mezi mbahet ne kembe, dhe ato pak vite qe u ka ngel kerkojn ti ndajne me femijet, mbesat, niperit qofte edhe me miqte e tyre. Kjo qe po them eshte me se e vertet I kan refuzu vizen dy prinderve qe fatkeqesish dy djemt e tyre gjendeshin ne spital me nje semundje te pasheruar qe edhe 1muaj jete kishin. Edhe pse kishin cdo dokument apo vertetim nga spitali I Londres. Ka shum e shum raste te tjera, si per shembull bashkim familjar. Shume cifte jetojne te ndare dhe me shpresa qe nje dite te bashkohen ne gjirin e families. Ne te gjith boten e respektojn kete te drejte (familja e bashkuar). Por ne shqiperi as qe behet fjale, jemi ndryshe nga te tjeret. Sa ndarje dhe divorce jane duke ndodhur per arsye qe jetojne te ndare. Dikush jeton ne Londer, Itali, Gjermani, America & Kanada dhe smund tu jepet e drejta me u bashku me te fejuarat, te dashurat,grate dhe femijet tyre. As kush nuk mund te rri larg familjes, te gjith e kan nje arsye qe qendrojn jasht vendlindjes se tyre. Dhe arsyeja eshte per tju dhene nje jete me te mire njerezve te zemres se tyre.

Ju lutem te gjithe shqiptaret qe refuzohen per keto arsye te aplikojne kundra ketyre vendimive. Eshte padrejtesi dhe i bazuar ne opinjonin e nje personi dhe jo ne ligjin vendor.

Disa te thena qe tju ndimojne per procesin e vizave.

Si te aplikoni per nje vize te shkoni ne Britanine e Madhe?

Aplikimi per vize ne ambaseden angleze behet ne kete menyre.

1) Behet aplikimi on line per te lene takimin. https://www.visa4uk.fco.gov.uk/AppProcess/s_ApplicationSecurity.aspx?check=true

2) Pasi te plotesohen formularet per takimin on line systemi ne funde te jep takimin automatikishte, ne ate date ti duhet te paraqitesh dhe te dorzosh pasaporten dhe dekomentat.

3) Ambasada shqyrton qeshtjen tuaj kontrollon dekumentat dhe merr vendimin.

Albania, Tirana, British Embassy British Embassy Rruga Skenderbeg 12 Tirana Tirana Telephone: (355) 4 223 4973 Fax: (355) 4 224 7697

Sa kohe zgjate procesi per vendimin?

Koha nuk eshte e percaktur pasi disa aplikime kane zgjasin shume por shumica e aplikimeve nje vendim merret nga ambasada Brenda nje jave zakonishte.

Si te aplikoni kundra vendimit te ambasades nese ambasada ka rrefuzuar apliimin tuaj me te padrejte?

Ne qofte se keni aplikua per nje vize ne Ambasaden Angleze, dhe merrni pergjigje negative Ambasada do ju jape vendimin qe trgon se perse jeni refuzuar, gjithashtu edhe nje formular ne te cilen ju jepet mundesia te aplokoni kundra vendimit te Ambasades, d.m.th ta dergoni ceshtjen ne gjykaten me te larte.

Sa kohe zgjate procesi per vendimin kur aplikoni kundra vendimit te ambasades?

Pasi te dergoni keto formulare te plotesuara tek Ambasada ata dergohen me nje here ne Britanine e madhe, ku atje behet gjygji. Mund te keni shume shance per te fituar ose refuzoheni ne baze te ligjeve Angleze. Procesi munde te zgjase nga 3 muj me I shpejti tek 8 muaj me I vonuari.

Perse duhet te aplikojme kundra vendimit te Ambasades?

1) Per arsye se nga nje here vendimi i Ambasades eshte i pa drejte dhe ne shume raste nuk i shqyrtojne ceshtjet sic duhen, por marrin drejtimin me teshkurten i cili eshte negative.

2) Gjithashtu ndimon veten dhe shume te tjere qe te marrin guximin mbi te drejtat e tyre. Se shume prej aplikanteve frikesohen te aplikojn kundra vendimit te Ambasades se ndoshta ndikojne ne te ardhen e personave qe ju dergojne garancin, por kjo nuk esht as pak e drejte.

Sa kushton qe te aplikojme kundra ketij vendimi?

Ato para qe keni dhene per vizen dhe viza ju eshte refuzuar dhe te cilen ato para nuk mund ti merrni mbrapsht, mbulojne pagesen e gjygjit per aplikimin kunder vendimit te Ambasades. Deri sa te mbyllet kjo ceshtje gjithcka eshte e mbuluar me ato para qe keni paguar per aplikimin.

Kush mund te me ndimoje qe te aplikoj kundra ketij vendimi?

Ne Tirane jane shume zyra te hapura dhe te posacme per tju ndimuar me kenaqesi me plotesimin e formulareve kundra vendimit te ambasades. Gjithashtu c'do njeri qe mundet te lexoje dhe te shkruaje Anglisht duhet te jete i afte per ti plotesuar keto formulare pasi ato jane shume te thjeshta.

A mund te vihet ne ndihme shteti shqiptare per te ndihmuar keta njerez te pafajshem?

Po ka shume mundesi qe te vihet ne ndihme shteti shqiptar, dhe duhet te marre parasysh gjithca dhe tu jape drejtim padrejtesive. Keta njerez vuajne, dhe jane victimat e Ambasades Angleze. Shteti shqiptare duhet te vendosi ligjin ashper kundra ketij descriminimi qe u behet shtetave shqiptareve.

Ja pra kjo eshte Ambasadat dhe shteti shqiptare qe sna gjendet ne ndihme kur na nevojiten!

Gazetare per © merbraha.com: Lute  Hoxha

 

Nje nga administratoret e faqes do te perpiqet te pergjigjet per pyetjet  ne komenten e poshtme por kjo nuk do te thote se pergjigjja eshte e sakte merbraha.com e bene kete qe ne nje fare menyre te ndimoje shqiptaret por nuk merre per siper asnje risponsibilitet per pergjigjet e gabuara ju falenderojme per Mirekuptimin.

Komente (66 publikuar)

avatar
guri 2009-06-01 14:52 +0100
te kush te ankohemi ne qe kemi nevoje te bashkohemi me te afermit, te qeveria Shqiptare,apo Angleze?
0
avatar
erni 2009-07-16 06:17 +0100
NE 12/MAI/08 KAM DHENE INTERVISTEN PER BASHKIM FAMILJAR NE AMBASADEN ANGLEZE DHE AKOMA NUK KAM MARR NJE PERGJIGJE.JU LUTEM DUA TE DI DHE SA KOH DUHET TE PRES.
0
avatar
manjola 2009-07-30 17:21 +0100
dua te bej bashkim familjar me te burrin ne angli....ju lutem ka ndonje qe njeh proceduren qe duhet te ndjek????duhet te aplikoj online per te dorezuar dokumentat???/flm per mirekuptimin
0
avatar
silva thana 2009-08-25 08:15 +0100
si mundet te marrim informacion per vize ju lutem me tregoni
0
avatar
lorena meta 2009-10-04 05:56 +0100
ku mund te mar pergjigje per ardhjen e vizave se kam aplikuar per viz dhe pres pergjigje
0
avatar
silva thana 2009-11-08 06:13 +0000
Psh si mund ta marrim pergjigjen e vizes,dhe sa do te presim pa marre asnje pergjigje?ju lutem mund t"na ktheni pergjigje
0
avatar
Mario Braha 2009-11-08 17:00 +0000
Pergjigje per ernin edhe silva

Pershendetje erni siq e lexoni edhe ne artikull problemi i madh qendron ketu, Ambasada angleze nuk ka nje kohe te caktuar se sa kohe zgjate procedura e marrjes ose mosmarrjes se vizes sidomos ne ca raste kur mungesa e infomacionit eshte e paket ose e dyshuar siq ate pretendojne keshtu qe mundesh vetem te marrsh ne telefone ambasaden angleze ne tirane ose ku ke aplikuar per te marre nje informacion per aplikimin tuaj.Ne shumicen e rasteve ate deshirojne qe te dergosh email dhe ta kthejne pergjigjen me email. Gjithmone ata jane te detyruar te tergojne progresin e aplikimit tuaj dhe arsyen pse vonohet.
0
avatar
Mario Braha 2009-11-08 17:09 +0000
Pegjigje per Lorenen

Pershendetje Lorena kur ti ke aplikur per vize ke dorzuar dokumentat gjithashtu ke thene adresen ku jeton dhe numrin e telefonit sapo qeshtja juaj te perfundoje dmth Ambsada ke nje vendim per ty ata te marrin ne telefon dhe te trgojne ose te dergojne me shkrim ne adresen qe keni dorezuar.Gjithashtu ti mundesh te kontactosh Abasaden per te te treguar progresin e aplikimit tuaj.
-1
avatar
Mario Braha 2009-11-08 17:19 +0000
Pergjigje per Manjolen

Pershendetje Manjola

Nese burri juaj jeton ne Angli dhe ti deshiron te besh bashkimin familiar me burrin . Atehere Burri juaj duhet te dergoje dekumentat nga anglia
1) Kopje te pasaportes te notirizuar ose te stampuar nga nje avokat angleze qe deshmon qe ka pare origjinalen

2)Dokumentat e shtepise ku jeton ne Angli

3) Stetmentet e Bankes qe deshmone qe leke hyne ne banke qdo muaj

4) Letrat e punes qe deshmojne qe ai punon ne Angli dhe mundet te te sponsorizoje qe te vish dhe te jetosh me te ne Angli

5) Billa telefoni, gazi ,dritash qe ne emrin e tije qe deshmojne qe ai jeton ne ate adressen ne Angli.

6) Letren me shkrim qe spjegon kush je ti pse doshiron te vish ne angli je guaja a po e fejuara a po e dashura dhe gjera te tjera sipas pozitave.

Kur te marresh kto dekumenta ne dore atehere duhet te plotesosh format on line per te lene nje takim ne ambasaden Angleze ne shqiperi per te dorzuar dukumentat dhe aplikimin tuaj.linku eshte siper ne artikull vetem klikoje:https://www.visa4uk.fco.gov.uk/AppProcess/s_ApplicationSecurity.aspx?check=true
-2
avatar
ledion 2009-12-03 11:40 +0000
jam nje punonjes banke me te ardhura te mjaftueshme sa per te mbajtur edhe ambasadorin anglez po te doje me buke edhe si perfundim jam refuzed 2 here nga kjo fookin embassy ,,,,seshte problemi te ne njerez,eshte thjeshte te disa njerez te ftohte te cilet nuk kane ndjenja ,,,,,,, fookin uk ambassy
1
1 2 3 4 5 6 7 next total: 66 | Treguar: 1 - 10

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

4.88
Powered by www.merbraha.com v4.7