Hyrje | Intervista | Ekskluzive: Elbasani, qyteti im i zemres

Ekskluzive: Elbasani, qyteti im i zemres

 Elbasani, qyteti im i zemres

 

Para se me filluar te shkruaj dicka per qytetin tim. Dua te falenderoj perzemersisht djalin e ketij website kaq te bukur Merbraha.com, qe na dha mundesine te shprehim c’do deshire dhe pasjon qe ndjejme ne shpirtrat tona. Faleminderit!

Kam lindur ne vitin 1982. Ne nje qytet te bukur qe quhet Elbasan.

Jam larguar ne moshen 16 vjecare ne drejtim te nje jete me te mire.

Por thelle ne shpirt me mungonte shume, mbushesha plot nostalgji dhe mall kur e kujtoja.                                           

Kam kaluar vitet me te bukura te jetes time. Kujtoj c’do dite shetitjen dhe hapat qe hidhja ne tortuarin e qytetit tim.

Xhirot e mbazditeve ne parkun Rinia dhe sheshi Kostandin Kristoforidhi.

Elbasani i bukur Elbasan sic eshte dhe fjala e urte popullore.

 

Elbasani eshte nje qytet plot jete dhe gjalleri qe I mungon c’do kujt qe e ka vizituar kete qytet te bukur, dhe zbehet fjale per ata njerez qe kan linduar, jetuar dhe kan kaluar te mirat dhe te keqiat ne jeten e ture.

Elbasani akoma e mban traditen shqiptare. Artizanatet e vjetra gjenden ne c’do shtepi te qytetit.

Qyteti Elbasanit eshte nje qytet me vlera kulturore artistike, sot dhe kesaj dite i mbrojn traditat si p.sh ne mes te qytetit ndodhet monumenti I Aqif Pash Elbasani. Gjithashtu ndodhet nje kala shume vjecare me nje legjende te trasheguar brez pas brezi.

 Ku sipas historianeve te vjeter thuhet qe ajo kala ka nje kuptim ku njesitet guerile gjate luftes se dyte boterore luftonin kunder fashizmit Italian dhe Nazistet Gjerman. Kalaja ishte e ndertuar ne menyre te tille qe te kishin mundesin te mbroheshin nga armiqte, gjithashtu edhe ti vezhgonin levizjet e armikut.

Elbasani gjithashtu ka nje grup Folklorik qe eshte I pasur me kenge dhe valle mahnitese ku kercehen dhe kendohen me mjeshteri edhe nga brezat e sotem.Edhe dicka e vecante gjendet tek ky qytet!

Tradita e gatimit qe pothuajse eshte ne c’do shtepi e pranishme.

 Tava e kosit, pace, mish jani, cymlek me qepe, zarzavate te mbushura dhe fergese me melci qingji ne tave dheu.

Edhe dicka eshte me se tradicionale ne qytetin tim jane Bollokumet. I gatuajme me kenaqesi me ardhjen e dites se veres. Ku vijne nga te gjithe rrethet e shqiperise per te shijuar kenaqesin dhe aromen e Bollokumeve.

Nuk di se c’te them, jam shume e emocjonuar dhe shume e lumtur qe kam lindur ne nje qytet kaq te bukur si Elbasani. Kurre zdo te resht se shkruari per qytetin tim te lashte.

Me respekt dhe plot dashuri per te gjithe ju qe do ta lexoni dhe do te mesoni dicka nga vlerat e qytetit tim Elbasani.

                


 
 

ELBASANI

 elbasani
 
 
 

elbasani

 elbasani
 

Gazetare per Merbraha.com   S.Hoxha                                 ©www.merbraha.com

Komente (8 publikuar)

avatar
elda 2009-07-02 20:32 +0100
Shume i bukur ky shkrimi.
0
avatar
mira 2009-09-14 09:03 +0100
Per zotin shume e bukur
0
avatar
Marieta 2009-09-16 11:40 +0100
Ky shkrimi shume fantastik te jepka kenaqesi kur e lexoke! Urime....!
0
avatar
agim 2009-10-08 16:50 +0100
Kam qene ne elbasan para 1viti dhe me ka pelqyer shume, Shkrimi i bukur.
0
avatar
sandri 2009-12-04 14:41 +0000
Shume interesant ku shkrimi bravo s.hoxha vazhdo shkuaj edhe per qytetet etjera.
0
avatar
ela 2010-01-03 15:44 +0000
Sa mire qe i ke shkruar qytetit tim, sigurisht qe eshte nje qytet plot vlera bravo shkrimtares!
0
avatar
flodersa 2010-02-16 15:52 +0000
e verteta eshte qe qyteti jone eshte plot vlera dhe tradita.une qe jetoj jasht elbasanit dhe akoma me keq jasht shtetit,elbasani me mungon shume..gjithmon qe vij per pushime ne elbasan uroj qe mos e kthehem me ne vendin ne huaj..shkrimi jot me mbulon plohtesisht..urime!
0
avatar
S.hoxha 2010-03-14 06:29 +0000
Ne radhe te pare flm per commentet dhe me behet qejfi qe sa dopak ju kam shuar mallin per qytetin e bukur te Elb edhe vete jam pjese e ketij qyteti te lasht dhe emocional! Gezuar festen,,,,. Ju uroj gjith shqiptareve kudo qe jan gezuar diten e Veres! Me respeks S.Hoxha
0
total: 8 | Treguar: 1 - 8

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

4.98
Powered by www.merbraha.com v4.7