Hyrje | Art Kulture | Luljeta Petani: Për Shën Valentin

Luljeta Petani: Për Shën Valentin

Luljeta Petani: Për Shën Valentin

LULJETA PETANI

Për Shën Valentin

Si te pregatitemi per te festuar Shen Valentinin,thote emisjoni televiziv !!!!!

Dje u varrosën dy te rinj , te vrarë nga plumbat !

Motivi .....dashuria !!!

Historia.......Si Romeo dhe Xhuljeta....u tha !!!

Krim pasioni ,e quajti policia.

Ashtu e besuan të gjithë!

U vertetua se djali ishte vrasesi ,por ai u varros si burri i ndershëm e i mire mes qindra vetëve dhe luleve në varrimin !

Por , vajzen ,viktimen e vërtetë, te kesaj ngjarje ,e percollen per ne varreza vetëm nëna e babai i saj !

Te tjere nuk guxuan a nuk deshen ta shpinin deri tek varrezat ,se ajo kishte marre statusin " E turperuar"!

Nje grua e martuar ,kishte dashuruar nje burre tjeter te.martuar !!

Perpos kodit moral, e shkaqeve pse ata te rinj ishin dashuruar edhe ne keto kushte,pyes :

Vertet duhej braktisur kjo vajze deri ne ate mase sa te mos hidhej as nje lopate dhe mbi te !!!???

Kjo eshte nje historia tragjike !

E gjykuar rende e pa shpirt vajza 29 vjeçare ,per shkelje te kodi moral , ndersa djali JO !!!

Ceshte kjo shoqeri e pa vertete dhe hipokrite !!

Ceshte kjo shoqëri që nuk ngre zerin për te ndaluar e parandaluar prostitucionin qe po perhapet me shpejtesi edhe ne vendin tone !!

Sa vajza tona kane perfunduar prostituta nëpër botë nga halli dhe varferia ????

Sa shume e shpesh e dime te gjithe se për një vend pune, cfar i kerkohet e si kerkohet nje femere !

Sa shume e shpesh degjojme te gjithe per lidhje jasht martesore !!!

Po pse hipokrizia dhe gjoja sedra e semure ,godet pas vdekjes vetem 29 vjeçaren ???

Ajo vajze mund ta kete krijuar atë marrëdhënie edhe vetem sipas zemrës!

Kuzhdo ka te drejte te doje e ta duan !

Cdo perjashtim nga rregulli , nxitet nga nje rrethanë a nga një mungesë !!!

Ndaj,ajo vajze nuk mund te privohej nga e drejta per tu varrosur si vajze e nje familjeje ne origjine,si nene e nje femije,si moter,si kushurire si shoqe e mike !

Ajo s'duhej varrosur ne menyre kaq drithëruese,ndryshe nga vrasesi!!

Ne prag te kesaj date ,ku kjo histori ,perkon me historine e Romeos dhe Zhuljetes ,mire eshte te kuptojme qe edhe ne kete shekull, tek ne femra nuk gjen barazi !

Dashuron ,lind femije,krijon familje,denigrohet, e me pas edhe vritet !!

E kjo shoqeri e shtirur,respekton vrasësin,

dhe ndeshkon viktimen !

Zoti i dhente force prinderve te kesaj vajze per te perballuar kete dhimbje te dyfishte,humbjen e vajzes dhe gjykimin e njerezve !

Edhe nje gje !!

Kjo vajze nuk vodhi bankat,nuk shperndau droge,nuk firmosi tendera ,nuk fitoi konsencione...... !!!

Ajo vec dashuroi!!

Kjo per Shen Valentin!!!

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7