Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

Baki Ymeri: Milioneri shqiptar që vdiq në varfëri

MILIONERI SHQIPTAR I BUKURESHTIT VDIQ NË VARFËRINË MË TË MADHE Nga Baki Ymeri Rrënjët shpirtërore të traditës shqiptare në Rumani, sipas Lasgushit, “qëndrojnë shumë ...

Baki Ymeri: Albanica e Anton Balotës, një vepër e rrallë e studimeve albanologjike

Albanica e Anton Balotës, një vepër e rrallë e studimeve albanologjike Nga Baki Ymeri Çdo shikim në retrospektivë na ndihmon ta njohim më mirë të ...

Gëzim Llojdia: Kur kritikohej Kadare dhe Agolli

Kur  kritikohej   Kadare dhe Agolli  në  gazetën ”Drita” Nga Gëzim Llojdia 1. Kadarenë  e kam vizituar në studion e tij në vitin ,86,ndërkaq isha veçse një student .  ... me shume

Vjollca Pasku: Të ndjesh dhe të mësosh të jetosh

Vjollca Tiku Pasku TË NDJESH DHE TË MËSOSH TË JETOSH Jetonte para shumë kohësh, në një fshat, buzë një mali, një djalë me zemër të artë. Ai ... me shume

Frank Shkreli: Fishta - 'Mbreti i poetënvet shqiptarë'

AT GJERGJ FISHTA: “MBRETI I POETËNVET SHQIPËTARË” Nga Frank Shkreli Kështu e kishte cilësuar At Gjergj Fishtën Lefter L. Dilo, publicisti, historiani, studiuesi e muzeologu i njohur gjirokastrit ... me shume

Elvi Sidheri: Misteret e Parisit të vogël Korçar të Kristaq Turtullit

Misteret e Parisit të vogël Korçar të Kristaq Turtullit Nga Elvi Sidheri Të gëzosh mundësinë që ditët e sotme të lexosh një libër që flet kaq periodikisht ... me shume

Gjon Ivezaj: Gjurashajt, Trieshi dhe bijtë e tij krenarë

Gjurashajt, Trieshi dhe bijtë e tij krenarë Nga Prof. Gjon Frani Ivezaj Ju sjelli përshendetjet më të përzemerta dhe vleresimet më të larta mirëseerdhet pjesëtarët e familjes ... me shume

Gëzim Llojdia: Montenji për Skënderbenë

Montenji për Skënderbenë Nga Gëzim Llojdia 1. Poeti i rilindjes franceze Pier de Ronsar (1524-1585), pjesëtar i grupit të «Plejadës» dhe më i ndrituri në të, është në ... me shume

Leonora Laçi: Visaret e Visar Zhitit

Për “Të ndaluarin” dhe visaret e Visar Zhitit Nga Leonora Laçi, Shkodër I lexoj më endje, etje, me një frymë, ndjejë rreshtat tek rrëshqasin, vargjet, çdo trepikësh...edhe ... me shume

Fotaq Andrea: Skënderbeu, Antologji (1413-2017)

Një libër i ri për “Vitin Skënderbeu 2018” Fotaq Andrea:  Skënderbeu,  Album – Antologji (1413-2017) Këto ditë, Shtëpia Botuese “Zenith Editions” ka botuar librin e studiuesit Fotaq ... me shume

Kristinë Dedaj: Marie Shllaku ia fali jetën Kosovës

Marie Shllaku- intelektualja shkodrane që jetën ia fali Kosovës që të jenë pjesë e Shqipërisë (Marie Shllaku: Nuk do t’i mungojnë kurrë lulet Kosovës t’i sjellë ... me shume

Lutfi Alia: 29 shtator 1943, aksioni te Kroi i Pishkashit, kundër ushtrisë gjermane dhe historia e kolonës Gamucci

29 shtator 1943, aksioni te Kroi i Pishkashit, kundër ushtrisë gjermane dhe historia e kolonës Gamucci Nga Prof. Lutfi ALIA Më 3 shtator 1943, kryeministri i Italisë, mareshalli ... me shume

Bedri Tahiri: Hasan Prishtina - truri i lëvizjes kombëtare

Me shkas: me rastin e kthimit të Hasan Prishtinës (Shtatores) në Vendlindje, në Vushtrri HASAN PRISHTINA- TRURI I LËVIZJES KOMBËTARE SHQIPTARE Mue n’idenë teme patriotike nuk ka ... me shume

Lutfi Alia:Festa dhe historia e flamurit nё Martanesh

FESTA DHE HISTORIA E FLAMURIT NË MARTANESH Nga Prof. Dr. Lutfi ALIA Prej disa dekadash, opinioni shqiptar ndjek debatin kush e ideoi, kush e solli, kush e qёndisi, ... me shume

Kujtim Mateli: Tri luginat e famshme që u bënë djepi i lindjes së shoqërisë njerëzore

Tri luginat e famshme që u bënë djepi i lindjes së shoqërisë njerëzore Nga Kujtim Mateli Çdo qytet, ka simbolet e veta me të cilat identifikohet. Këto simbole, ... me shume

Frrok Vukaj: Shkolla e parë shqipe në Tropojë

TROPOJË NË KUADËR TË 100-VJETORIT Më hollësi do të gjeni në librin tim "Rrugëtim arsimdashës i Tropojës", Tiranë 2015 NGA FRROK VUKAJ, STUDIUES Frymëzuar edhe nga  ngjarjet  e kohës,  në  Nikaj-Mërtur,  me  kërkesën    e    atdhetarëve    vendas,    Sokol    Basha, Tunxh Miftari, Bek Selimi, Syl Martini, Murrec Sadria, UkëÇuni, Fetë Sadiku, Myftar Alia, Çun Kola, Met Sokoli, MarkAlia,  Marash Uka etj.. qysh nëvitet1915e1916 (madje edheshumë kohë më parë) organizohej mësim në mjediset e kishave ku direkt  apo  indirekt  mësonin  edhe  disa  prej frymëzuesve  e ... me shume

Gëzim Llojdia: Trazirat ballkanike

Nga trazirat ballkanike Nga Gëzim Llojdia* 1. Gazetat, që dritën e  botimit e kishin përtej oqeanit sjellin lajme befasuese për ngjarjet që zhvilloheshin në Ballkan në prag të ... me shume

Lutfi Alia: Martinas - Martaneshi në shekujt XII – IV para erës sonë

MARTANAS - MARTANESHI NË SHEKUJT XII – IV para erës sonë (Pjesë nga libri: “Kandavia – Kunavia – Martis – Martanas”) Nga Lutfi ALIA Në kapërcyell të epokës së ... me shume

Gëzim Llojdia: Urat përmbi lumin e Vlorës

Urat përmbi lumin e Vlorës Nga Gëzim Llojdia 1. Si në të gjithë botën,urat kanë një mision të veçantë dhe kanë lindur nga nevoja për ti bashkuar brigjet. ... me shume

Klajd Kapinova: Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti është modeli i Atit të kombit, një shenjt i shqiptarisë

In memoriam 12 vjet më parë Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti është modeli i Atit të kombit, një shenjt i shqiptarisë “Skënderbeu, asht fatosi i lirisë dhe i ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 296 | Treguar: 1 - 20
Powered by www.merbraha.com v4.7