Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

LYRA POETIKE NGA VENDENISI

 Xheladin Mjeku   LYRA POETIKE NGA VENDENISI   Rrahim M. Sadiku: “Buzëqeshja e Ermirës”, vjersha për  fëmijë, botoi “Gutenberg”-Prishtinë, 2008   Rrahim M. Sadiku për ...

Rindërtimi shpirtëror i shqiptarëve

Ndue Ukaj1.Kombi shqiptar tanimë jeton i lirë. Ai ka sendërtuar një pjesë të objektivave politikë, mirëpo është thellësisht i zhytur në një ...

Kujtim Mateli:Bardhyl Londo-poeti brilant i hapësirave shqiptare

Bardhyl Londo u lind në Lipë të Përmetit më 25 dhjetor 1948. Në këtë qytet  mbaroi arsimin tetëvjeçar si dhe atë të mesëm. Më pas ... me shume

HIMNIZIMI I AKTIT HISTORIK TË TRINISË MBARËKOMBËTARE

Riza Greiçevci: “Vallja e Pavarësisë”, poemë për fëmijë, botim i autorit – Prishtinë, 2008Xheladin MJEKUMe Riza Greiçevcin në takime të rëndomta mund të këmbesh ide ... me shume

Dëshmi mbi prejardhjen tonë pellazgjike(II)

Kujtim MateliDëshmi mbi prejardhjen tonë pellazgjike(II)Perëndeshë Afërdita Bukuri e perëndisë, Perëndi e bukurisë, Këmbergjëntë, leshflorinjtë, Duke mbledhurë pëqinjtë, Në Shqipëri tekdo shkelte, Bari mbint' e ... me shume

Pal Sokoli: Kremtimi i 28 Nëntorit në Aschaffenburg.

TE GJITHA TREVAT SHQIPËTARE FESTUAN NË ASCHAFFENBURG-GJERMANI28 NENTORIN, FESTEN E FLAMURIT SHQIPËTAR Nga Pal Sokoli Në  Aschaffenburg të Gjermanisë, me 06.12.2008 u kremtua festa e ... me shume

Hajdin Islami: Tani edhe ne e kemi shtetin tonë, të faleminderit Adem Jashari!

Tani edhe ne e kemi shtetin tonë, të faleminderit Adem Jashari!Në shtetin e ri të Kosovës, kremtojmë ditëlindjen e heroit tonë gjithëkombëtar Adem Jashari Nga ... me shume

Si e kam njohur, arvanitasin e shquar Aristidh Kola!

Si e kam  njohur, arvanitasin e  shquar Aristidh Kola Nga Albert Zholi Sot mbushen 8 vjet nga vdekja e papritur e arvanitasit të madh Aristidh ... me shume

Pierre-Auguste Renoir

Natyrë e gjallë me “mollë” Kishte dobësi modelet (dhe gjokset e tyre): pasi i pikturonte, nuk i rezistonte dot joshjes për t’i përkëdhelur. Aq sa, ... me shume

Nga Gerdia ne Gerdec

Dikur shenjonte gërdecin, një sëmundje veneriane. Sot, emri i fshatit ku ndodhi një nga tragjeditë më të rënda gjatë tranzicionit, ka fituar kuptime të tjera ... me shume

Kadare rrethohet nga adhuruesit e librit

Marc Tellies, drejtor shkolle në qytetin Oighies në veri të Francës dhe Augestin Petit, profesor i frëngjishtes dhe historisë po në këtë qytet, kanë lënë ... me shume

KULTURA SHQIPTARE NE MULHEIM A.D. RUHR-GJERMANI

KULTURA SHQIPTARE  NË MÜLHEIM A.D. RUHR-GJERMANI Në kuadër të kremtimit të 200 vjetorit te qytetit të Mülheimit,në Rathaus Platz u mbajt manifestim i madh kulturorë,  ne ... me shume

Monumenti I Poezisë

Xheladin MJEKU   MONUMENTI  I POEZISË  Antologji poetike “Itaka e   fjalës”, botoi “Toena”, Tiranë- 2007   1. POST FESTUM  NJË TAKIMI              Derisa po kërkoja librin e tregimeve ... me shume

Anastas Kostandini: Besoj ne një art kombetar

Pikturat e tij lindin 110 km larg Tiranës, herë në studion që ndan në të njëjtën çati ku jeton me familjen, herë në natyrë. ... me shume

Kadare: Nuk patem disidente si Solzhenicini

Rusia përcolli dje me ceremoni madhështore Aleksandër Solzhenicinin drejt një varreze historike të Moskës. Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare tregoi ndërkaq për Zërin e Amerikës, se ... me shume

Ne diten e fitores historike

4 shtator 2004Parmbrëmë Tirana ra të flinte në të gdhirë dhe u zgjua në mesditë, (por besoj jo vetëm Tirana, por shqiptarët në mbarë botën). ... me shume

Leter falenderimi e mbeshtetje z.J.DIO.GUARDI...MIKUT me te madh te shqiptareve sot

I NDERUAR Z.JOSEPH I.DIO GUARDI!Sapo u njohem me ligjerimin juajne dt.14 korrik 2008 ne Konferenzen mbi te ardhmen e Shqiptareve ne ballkan,mbajtur ne amerike..E KONSIDEROJME ... me shume

Heshtja e dhimbshme

Ndue Ukaj Çdo komb i civilizuar, ashtu sikurse çdo shoqëri e konsoliduar, e cila di t'i admiroj, t'i jetoj dhe mbi të gjitha i çmoj ... me shume

Zonja e Ballkanit

Mary Edith Durham nje zonje e madhe per Shqiperine. Një bibliografi për Edit Durham. Historiani Kastriot Frashëri sjell një hulumtim në arkiva për të zbuluar ... me shume

Interviste Ruki Kondaj: Politikes shqiptare i mungon transparenca dhe pergjegjshmeria

Ruki Kondaj: Ato ligje që aprovojnë ti bëjnë jo vetëm  për të tjerët por edhe për veten e tyre , në se jemi të barabarte ... me shume

first back 11 12 13 14 next total: 270 | Treguar: 201 - 220
Powered by www.merbraha.com v4.7