Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

Kristinë Dedaj: Marie Shllaku ia fali jetën Kosovës

Marie Shllaku- intelektualja shkodrane që jetën ia fali Kosovës që të jenë pjesë e Shqipërisë (Marie Shllaku: Nuk do t’i mungojnë kurrë lulet ...

Lutfi Alia: 29 shtator 1943, aksioni te Kroi i Pishkashit, kundër ushtrisë gjermane dhe historia e kolonës Gamucci

29 shtator 1943, aksioni te Kroi i Pishkashit, kundër ushtrisë gjermane dhe historia e kolonës Gamucci Nga Prof. Lutfi ALIA Më 3 shtator 1943, kryeministri ...

Bedri Tahiri: Hasan Prishtina - truri i lëvizjes kombëtare

Me shkas: me rastin e kthimit të Hasan Prishtinës (Shtatores) në Vendlindje, në Vushtrri HASAN PRISHTINA- TRURI I LËVIZJES KOMBËTARE SHQIPTARE Mue n’idenë teme patriotike nuk ka ... me shume

Lutfi Alia:Festa dhe historia e flamurit nё Martanesh

FESTA DHE HISTORIA E FLAMURIT NË MARTANESH Nga Prof. Dr. Lutfi ALIA Prej disa dekadash, opinioni shqiptar ndjek debatin kush e ideoi, kush e solli, kush e qёndisi, ... me shume

Kujtim Mateli: Tri luginat e famshme që u bënë djepi i lindjes së shoqërisë njerëzore

Tri luginat e famshme që u bënë djepi i lindjes së shoqërisë njerëzore Nga Kujtim Mateli Çdo qytet, ka simbolet e veta me të cilat identifikohet. Këto simbole, ... me shume

Frrok Vukaj: Shkolla e parë shqipe në Tropojë

TROPOJË NË KUADËR TË 100-VJETORIT Më hollësi do të gjeni në librin tim "Rrugëtim arsimdashës i Tropojës", Tiranë 2015 NGA FRROK VUKAJ, STUDIUES Frymëzuar edhe nga  ngjarjet  e kohës,  në  Nikaj-Mërtur,  me  kërkesën    e    atdhetarëve    vendas,    Sokol    Basha, Tunxh Miftari, Bek Selimi, Syl Martini, Murrec Sadria, UkëÇuni, Fetë Sadiku, Myftar Alia, Çun Kola, Met Sokoli, MarkAlia,  Marash Uka etj.. qysh nëvitet1915e1916 (madje edheshumë kohë më parë) organizohej mësim në mjediset e kishave ku direkt  apo  indirekt  mësonin  edhe  disa  prej frymëzuesve  e ... me shume

Gëzim Llojdia: Trazirat ballkanike

Nga trazirat ballkanike Nga Gëzim Llojdia* 1. Gazetat, që dritën e  botimit e kishin përtej oqeanit sjellin lajme befasuese për ngjarjet që zhvilloheshin në Ballkan në prag të ... me shume

Lutfi Alia: Martinas - Martaneshi në shekujt XII – IV para erës sonë

MARTANAS - MARTANESHI NË SHEKUJT XII – IV para erës sonë (Pjesë nga libri: “Kandavia – Kunavia – Martis – Martanas”) Nga Lutfi ALIA Në kapërcyell të epokës së ... me shume

Gëzim Llojdia: Urat përmbi lumin e Vlorës

Urat përmbi lumin e Vlorës Nga Gëzim Llojdia 1. Si në të gjithë botën,urat kanë një mision të veçantë dhe kanë lindur nga nevoja për ti bashkuar brigjet. ... me shume

Klajd Kapinova: Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti është modeli i Atit të kombit, një shenjt i shqiptarisë

In memoriam 12 vjet më parë Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti është modeli i Atit të kombit, një shenjt i shqiptarisë “Skënderbeu, asht fatosi i lirisë dhe i ... me shume

Armela Hysi: Robert Elsie, një kanadez që lidhi përjetësisht fatin e tij me Shqipërinë

Robert Elsie, një kanadez që lidhi përjetësisht fatin e tij me Shqipërinë Nga Armela Hysi Ndërrimi jetë i shkrimtarit, albanologut, studiuesit, interpretit dhe përkthyesit me famë botërore, Dr. ... me shume

Kristaq Turtulli: Një ditë korriku në Muskokas

KRISTAQ TURTULLI NJË DITË KORRIKU NË MUSKOKAs novelë ...Liqeni Muskoka u bë i broncet... 1 Rruga dytësore ‘Fishkëllima e shigjetës’ dredhon hareshëm nëpërmjet një pylli të dendur me pemë të ... me shume

Kujtim Mateli: Akademikët e kanë shitur historinë

Akademikët e kanë shitur historinë e kombit tonë Nga Kujtim Mateli Akademia e Shkencave është institucioni më i rëndësishëm shkencor nga pikëpamja e rëndësisë që ky institucion ... me shume

Kadri Tarelli: Arsimi shqip në Suedi

ARSIMI SHQIP NË SUEDI Monument mësuesve të mërgatës shqiptare Nga Kadri Tarelli Ndjek me vëmendje shkrimet që publikohen shpesh nëpër faqet e shtypit të shkruar dhe në portalet ... me shume

Kristaq Turtulli: Sa të shtrenjta janë lulet!

KRISTAQ TURTULLI SA TË SHTRENJTA JANË LULET! tregim 59 dollarë dhe 99 cent, bleva një tufë të madhe me karafila dhe trëndafila të freskëta, për Meritën, gruan time.   ... me shume

Zeqir Lushaj: Mirë se vjen moj Çika e Hotit!

-Mirë se vjen moj  Çika e HOTIT! Nga Zeqir Lushaj -Cikli me poezi “Dashuria... nuk ka mbiemër”, që vijon më poshtë është nxjerr nga libri më i ri i ... me shume

Ilir Muharremi: Ballafaqimi i artit Italian dhe shqiptar

Ballafaqimi i artit Italian dhe shqiptar Nga Ilir Muharremi, Santa Severina, Itali Në qytetin  e Kalabrisë Santa Severina po qëndrojnë disa artistë nga Shqipëria dhe Kosova, të ... me shume

Vjollca Tytyni Biraku: Piktori gjakovar prof. Xhevdet Spahija shpalos artin e tij vizual në Vlorë

Piktori gjakovar prof. Xhevdet Spahija shpalos artin e tij vizual në Vlorë “Në tablotë e piktorit nuk mungon deti, sepse piktori e di se treqereku i ... me shume

Mërkuri: Gjakmarrja në gjykimin e vilajetit të Himarës

Gjakmarrja në gjykimin e vilajetit të Himarës* Nga Timo Mërkuri Në Prill 1941, të Prëmten e Madhe, në një stan në malin e Levanit, nga borshiotët Haki ... me shume

Kujtim Mateli: Flamurmbajtësja e ngjarjeve të mëdha

  FLAMURMBAJTËSJA E NGJARJEVE TË MËDHA Dëshnica në fillim të shekullit XX në dëshmitë dhe shtypin e kohës (1900-1911) Nga Kujtim Mateli Fillimi i shekullit të XX shënoi rritjen e ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 306 | Treguar: 21 - 40
Powered by www.merbraha.com v4.7