Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

Drita Lushi: Mbi të gjitha njerëzorë

Të suksesshmëm, mbi të gjitha njerëzorë. -esse, mbi një takim- Nga Drita LUSHI Gjithnjë kam qenë dhe jam e mendimit, që diplomën  çdo njeri  e ka për vete ...

Entela Binjaku: Me dashuri për shqipen nga Suedia

Me dashuri për shqipen nga Suedia e largët... Nga Entela Binjaku Ullmari është një mik i gjuhës sonë dhe i shumë shqiptarëve. Kërshëria për të ...

Mercedes Gega: Një copëz jete

Mercedes Gega   Një copëz jete   Pas një nate të gjatë dimri, Ku drita dhe zjarri mungojnë, Vjen shpresë-zbehur mëngjesi Tek lypësi që uria mundon.   Nga shtrati i gazetave të djeshme Çohet dhe ... me shume

Luljeta Petani: Për Shën Valentin

LULJETA PETANI Për Shën Valentin Si te pregatitemi per te festuar Shen Valentinin,thote emisjoni televiziv !!!!! Dje u varrosën dy te rinj , te vrarë nga plumbat ! Motivi ... me shume

Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë qenies fizike të Dritëro Agollit!

Dritëro Agolli   Naim Frashëri   Vargjet e tua me thërrimet e dheut janë përzier Dhe na duket sikur me qënjen  tonë janë shkrirë, Sa i kemi  thithur mes qumështit, frutave, ... me shume

Shkreli: Sami Repishti - Lotë, Lavdi e Lumnim

Sami Repishti: LOTË-LAVDI E LUMNIM Nga Frank Shkreli Kohët e fundit më ka mbërrijtur libri me titull: Lotë-Lavdi e Lumnim, i Autorit, Profesorit, Mbrojtësit të të Drejtave ... me shume

Demir Krasniqi: Shën Tereza

SHËN TEREZA ( 26.08. 1910 – 05.09. 1997 ) I. Do t’ ia marr ngrohtësinë e rrezes – T’ ia këndoj këngën Shën Terezës ! Për  bamirësi  dhe  shërbime – Ajo ... me shume

Gjon Keka: Gjendet nje liber i rralle per Gjergj Kastriotin

Gjithnje gezohem kur gjej dicka te re, sidomos per historine, jeten dhe vepren e Gjergj Kastriotit, ky liber qe gjeta sot mbi kthimin dhe triumfet ... me shume

Sejdi Berisha: Vdekja e plakut ose currili i shiut!

P  r  o  z  ë Sejdi BERISHA: VDEKJA E PLAKUT OSE CURRILI I SHIUT...! Te këmbët i kishin mbetur vetëm çorapët e shqyera, të bëra copë-copë. Përreth tij ... me shume

Drita Lushi: Vjershat e Vjeshtës

DRITA LUSHI   Vjershat e Vjeshtës   Cikël poetik   TË DUA KËSHTU   Të dua në një mënyrë të veçantë Jashtë trupit dhe prekjes. Të dua jashtë saj tërësisht. Jashtë saj që e quajnë “dashuri ... me shume

Viron Kona: Kombi dhe magjia e artit

  Kombi dhe magjia e artit (Krenari dhe nderim për veprën e artistit Hytbi Tarelli) Shënime në dy kohë “Kush do të lëvizë botën të lëvizë më parë vetveten”. ... me shume

Meri Lalaj: Në vendlindjen e Sterjo Spasses

Në vendlindjen e Sterjo Spasses Nga Meri Lalaj Librat e hershëm të Sterjo Spasses i kam lexuar qëkur kam qenë nxënëse shkolle. Shkrimtarin tonë të madh nuk ... me shume

Lutfi Alia: At Gjeçovi, legjislatori i dytë i kanunit

  At SHTJEFËN KOSTANTIN GJEÇOVI – KRYEZIU, LEGJISLATORI I DYTË I KANUNIT TË LEK DUKAGJINIT. Nga Prof Dr Lutfi ALIA At Mëhill Shtjefën (Stefan) Kostandin Gjeçovi-Kryeziu O.F.M, është lindur me ... me shume

Fotaq Andrea: Letёr e rrallё e Apolinerit drejtuar Konicёs

    Me rastin e VITIT FAIK KONICA shpallur nga Vatra NJË LETËR E RRALLË E APOLINERIT DREJTUAR FAIK KONICËS Fletore koniciane nr. 21. Nga Fotaq Andrea Është faktikisht e vetmja letër, ... me shume

Kozeta Zylo: Bisedë me regjisorin Vladimir Kasa

  Bisedë me regjisorin e mirënjohur shqiptar zt.Vladimir Kasa dhe ëndrra e arratisjes për në Amerikë Për gjithë sakrificën dhe vlerat estetike që i dhashë vendit tim, ... me shume

Ilia S. Karanxha: Kodi manuscrit i ndriçuar

NË BERLIN –  KODI MANUSCRIT I NDRIÇUAR  QË FIKSON  ZANAFILLËN E HISTORIOGRAFISË  SHQIPTARE. Nga Ilia S. Karanxha Si fillime të historiografisë moderne shqiptare deri më sot konsideronim veprat De Obsidione Scodrensi (1504) e “Historia ... me shume

Entela Binjaku: Presidenca vlerëson Dom Lush Gjergjin

Presidenca vlerëson Dom Lush Gjergjin Nga Entela Binjaku Presidenca e Republikës së Shqipërisë ka bërë traditë vlerësimin e figurave që në kohë e në fusha të ndryshme, ... me shume

Lutfi Alia: Gjergj Kastrioti në artet figurative, shek.XV (I)

GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU, NE ARTET FIGURATIVE TE SHEKULLIT XV. 1 Nga Prof Dr Lutfi ALIA Në mesjetën arbërore, krahas arësimit dhe kulturës, morën zhvillim dhe artet figurative, sidomos ... me shume

Murat Gecaj: Nderim për këngëtarin Dervish Shaqa

NDERIM PËR  KËNGËTARIN AQ TË NJOHUR DHE TË PAHARRUAR, DERVISH SHAQA… Nga: Prof. Murat Gecaj - publicist e studiues 1. Në takimet e bisedat, që kam zhvilluar me ... me shume

Gjon Keka : Fjalimi i Kastriotit, Lezhë, 2 Mars 1444

Fjalimi i Gjergj Kastriotit në Kuvendin e Lezhës 2 Mars 1444 Nga Gjon Keka Në këtë fjalim ne mund ta shohim në dritën e qartë karakterin, personalitetin ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 306 | Treguar: 41 - 60
Powered by www.merbraha.com v4.7