Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

Orhan Rexhepi: 3500 vjet Dardani

Orhan Rexhepi EDHE TRI VITE 3500 VJET DARDANIE (AJO QË EUROPË ËSHTË SOT) Pjesë nga libri GJENEALOGJIA DARDANE, NGA NOE-NOAH-NUHU DERI TE SHQIPTARËT, CIVILIZIMI EUROPIAN - DHEU, edhe MËMA ...

Idriz Zeqiraj: Rugova - Ideolog Nacional

REFUZIMI IDEOLOGJIK E BËRI RUGOVËN IDEOLOG NACIONAL (Përurimi i librit "Rugova: mendimi, kultura, politika" me autor Vehbi Miftari) NGA IDRIZ ZEQIRAJ Shoqata Kulturore "Dardania", në ...

Entela Binjaku: Shqiptarët dhe Çelentano

Shqiptarët dhe Çelentano Nga Entela Binjaku - Anëtare e shoqatës "Miqtë e Çelentanos" Ndërsa kompozitori gjerman Vagner thoshte se “muzika është gjuha e pasionit” një artist tjetër ... me shume

Viron Kona: Bisedë me prof. dr. Gjovalin Shkurtaj

“Urgjenca gjuhësore” dhe shqetësimet e një studiuesi (Bisedë e prof. dr. Gjovalin Shkurtaj  me shkrimtarin Viron Kona) Një jetëshkrimi i shkurtër i prof dr. Gjovalin Shkurtaj Gjovalin Shkurtaj, i ... me shume

NËNË TEREZA

PËLLUMB GORICA   NËNË TEREZA   Kur krahët rrahu vrullshëm jeta, me zgrip ku endet sot kjo botë, në mes mijëra e miliona zemra, mirësi shpërndave nëpër lotë.   Mbi kryqe zish nise një ... me shume

Sot 36-vjetori i Nënë Terezës si laureate e Nobelit për Paqen

Nga Albert Vataj “Kam lindur në Shkup, jam shkolluar në Londër, jetoj në Kalkutë dhe punoj për të gjithë njerëzit e varfër në Botë. Atdheu im ... me shume

Ilir Muharremi: Hiperralizmi dhe Postmodernizmi

Hiperralizmi dhe Postmodernizmi në pikturë Realja ekziston, por s’është  realja ajo që  e bëri artin, është  artisti që  përmes saj prodhoj veprën. Ese nga Ilir Muharremi Më e ... me shume

Albert Vataj: Migjeni, uragani i poezisë shqipe

Sot në ditëlindjen e vërtetë të Migjenit, këtij uragani të poezisë shqipe Nga Albert Vataj Po, ai lindi më 30 shtator 1911, sot 104 vjet ma parë. ... me shume

Fotaq Andrea: 100 fjalë të arta nga Faik Konica

100 FJALË TË ARTA NGA FAIK KONICA PËR SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT Fletore koniciane nr. 10 Mblodhi e gatiti për botim Fotaq Andrea 1. E ashpër, e vrazhdë, si populli ... me shume

ME MALLIN E LULEVE

CIKËL ME POEZI ... me shume

NDARËJEN NUK E PRANUAM

      Shaban  Cakolli             GRINDJE     Qindra  vite u grindëm Me   korbin që shtirej pëllumb Për një  tokë,për një lum Ja ai,ja unë por kështu deshti fati,kombi  e zoti tani këtu  jam unë,jo më korbi.       NDARËJE ... me shume

PËR TY DARDANË

NDËRRIM KOHËSH   Kohët shkojnë kohët vijnë sa keq vlerën që nuk ja u dijmë kohët enden,kohët ikin ato ndajnë natën me ditën ditën me natë rrëpatu,mos pusho asnjë çast jeta është e shkurtër,nuk është ... me shume

SHKOLLA SHQIPE NË MËRGIM ËSHTË DASHURIA E ATDHEUT

Shprehet,Miradije Gashi,veprimtare kombëtare,poete dhe mësuese në shkollat shqipe me mësim plotësues në Shtuttgart të Gjermanisë ... me shume

Libri me i ri i Arif Molloqit: E Dashura Ime Eva

Vështrim rreth librit më të ri  të poetit Arif Molliqi     Shkruan:Shaban Cakolli   E  DASHURA IME  EVA   PËRMBLEDHJE POETIKE NGA ARIF  MOLLIQI   Shtëpia Botuese PA Prishtinë,2013         Lexuesit tanë sot në të shumtën ... me shume

Ismail Kadare, Boton romanin e panjohur të 1958-ës

Shtëpia Botuese "Onufri" do të botojë këtë fillimshkurt romanin e parë të Ismail Kadaresë. I titulluar "Mjegullat e Tiranës", ai është krejt i panjohur për ... me shume

BUQETË POETIKE NGA MIRADIJE GASHI

BUQETË POETIKE NGA MIRADIJE GASHI   shkruan:Shaban Cakolli   Arti  në kuptimin e plotë të fjalës është cilësi, vlerë dhe dhunti  natyrore e shpirtërore; në poezi, melodi, pikturë, artistët ... me shume

JU NJOHIM ME POETËT TANË NGA MËRGATA SHQIPTARE

  JU NJOHIM  ME KRIJUES  NGA MËRGATA SHQIPTAREShkruan :Shaban CakolliIsmet Januzaj u lind me 1963 në Uçë të Istogut në Dukagjin të Dardanisë (Kosovës).Studijoi gjeografi në ... me shume

POETJA E CILA JETON NË NJË ÇATI ME VARGJET

Shkruan:Shaban Cakolli Kohët e fundit  poezia  jonë  kombëtare sikur është bërë vullkan.Ajo po shpërthen nga shpirtërat e poetëve.Po shpërthen,nga se populli ynë kaloi nëpër një ... me shume

POEMË MALLI

Marigonë  Bellaina     POEMË  MALLI   Vargu më bëhet psalm nga  malli për Lipjan Jetoj në Mülheim këtu koha,më përplasi  E ëndrrat i shkruan  lapsi Nuk ja dashta vetit Të ndërroj alfabetin ku duhet të flas ... me shume

NJË DITË MIDIS DY EPOKASH

NJË DITË MIDIS DY EPOKASH Shkruan:Shaban Cakolli Dihet se populli ynë ndër shekuj bëri luftëra të pandërprera me shumë viktima e flijime,vetëm e vetëm për të fituar ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 306 | Treguar: 61 - 80
Powered by www.merbraha.com v4.7