Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

POETJA E CILA JETON NË NJË ÇATI ME VARGJET

Shkruan:Shaban Cakolli Kohët e fundit  poezia  jonë  kombëtare sikur është bërë vullkan.Ajo po shpërthen nga shpirtërat e poetëve.Po shpërthen,nga se populli ynë ...

POEMË MALLI

Marigonë  Bellaina     POEMË  MALLI   Vargu më bëhet psalm nga  malli për Lipjan Jetoj në Mülheim këtu koha,më përplasi  E ëndrrat i shkruan  lapsi Nuk ja dashta vetit Të ndërroj alfabetin ku ...

NJË DITË MIDIS DY EPOKASH

NJË DITË MIDIS DY EPOKASH Shkruan:Shaban Cakolli Dihet se populli ynë ndër shekuj bëri luftëra të pandërprera me shumë viktima e flijime,vetëm e vetëm për të fituar ... me shume

LUM AI PËR EMRIN DHE VEPRËN QË NA E LA

LUM AI PËR EMRIN DHE VEPRAT QË NA I LA     Shkruan;Shaban CAKOLLLI     Ibrahim  Ibishi iku për të mbetur i pavdekshëm. Ai shkoi shumë herët, por do të ... me shume

KRIJUESIT SHQIPTARË NË MËRGATË ME PRURJE TË REJA NË LETRAT SHQIPE

KRIJUESIT SHQIPTARË  NË MËRGATË ME PRURJE TË REJA NË LETRAT SHQIPE     Shkruan:Shaban CAKOLLI     Një pjesë e shkrimtarëve shqiptarë, që jetojnë dhe veprojnë në diasporë, kanë bërë dhe ... me shume

Neki Lulaj dhe zhvillimi i poezisë shqipe në diasporë

  Nga: Ramiz DËRMAKU Në Gjermani me mjaftë sukses vepron atdhetari, intelektuali, profesori, autori i pesë librave, poeti dhe analisti e “rilindësi” i poezisë sonë bashkëkohore”, ... me shume

NJERIU I CILI HAPI DRITARE TË NDRITSHME NË LETËRSINË TONË

NJERIU I CILI HAPI DRITARE TË NDRITSHME NË  LETËRSINË TONË   Shkruan;Shaban Cakolli     Letërsia jonë është fatlume,nga se ajo ka njerëz që janë të mishëruar me te,të cilët ... me shume

NËSE NJË DITË

"NËSE NJË DITË"SUELA EQEREM KATANJA Shkruan:Shaban Cakolli   Poetja Suela Eqerem Katanja 09 Suela Eqerem Katanja e lindur në qytetin e Shkodrës me 5-5-1976 , lindur dhe rritur në Shkodër ... me shume

JAM GUR I VENDIT TIM

Zgjodhi:Shaban Cakolli ... me shume

KA NDËRRUAR JETË VEPRIMTARI DHE POETI YNË NË MËRGIM FEHMI KORçA

GJITHMONË DO TË MBETESH NË KUJTESËN TONË I DASHUR FEHMI ... me shume

CIKËL POETIK NGA PËRMBLEDHJA POETIKE"AGSHOLI"

PËRMBLEDHJA POETIKE"AGSHOLI";Shaban Cakolli  POETIK         KITARA E FJALËS   Prej se jam lindur jetën e ndjej dhe e mbaj në mend mirë   ashtu si ishte   dhe kështu si është e jo si desha unë por s´i ... me shume

MBI UNIVERSIN POETIK TË SABIT RRUSTEMIT

  MBI  UNIVERSIN  POETIK TË  SABIT  RRUSTEMIT       Shkruan:Shaban Cakolli               Poet i mirë është vetëm ai,duke bërë hapat e tij në krijimtari hap pas hapi,lufton për të arrirë të ... me shume

TË FITOJ SHQIPËRIA

Shaban CakolliTË FITOJ SHQIPËRIAShqipëri,o Nënë e madhePaske pasur,shumë HambareTë kullosnin,grek e sulltanadhe do nga djemët,që lindi nënaEh,sa të kullosnin osmanliadridhej populli nga uriahanin grekët e ... me shume

Bashibozukët “shqiptar, tuko-serbo-sllav” e sulmojnë udhërrëfyesin e letërsisë dhe kulturës shqiptare Ismail Kadarenë !

  Nga Asllan Dibrani art@asllandibrani.com     Disa  "pseudogazetarë, psedodoktorrë , psedoprofesorë, psedoanalistë , dashurinë    e tyre   e kanë  orientuar  në   vendet   e huaja , drejt Azisë,drejt ish okupatorëve  tanë  sllavo-sllavo-turk!?... Ata derdhin  ... me shume

KAM LËNË NJË LOT

ZGJODHI:SHABAN CAKOLLI ... me shume

Elsa Xhai: Si transmetova me Agron Çobanin për 19 orë ardhjen në Shqipëri të Papa Gjon Palit të II

Si shkrova librin e parë  “Të flasim bukur dhe me kulturë në RTV” Puna ime me Kiço Fotjadhin, Meropi Mathian, Viron Notin, Lili Kostën, Haki Bejlerin   ALBERT ... me shume

NJË ZË I FORTË I SHQIPTARIZMËS NGA MËRGIMI-PËRMES VALËVE TË RADIOS ZËRI I ARBËRIT

Në 12 vjetorin e Radios "Zëri i arbrit",  NJË ZË I FORTË I SHQIPTARIZMËS NGA MËRGIMI PËRMES VALËVE TË RADIOS ”ZËRIT TË ARBËRIT”   PËRVJETORËT E SHQIPTARIZMËS SË ... me shume

NJË VARG PËR TY

Një varg për ty   Dua ta shkruaj  një varg për ty unë   Ah unë që nuk di të fshihem  pas imazhesh   Kam vetëm një fytyrë dhe ty n’zemrën time të ndryrë   Përballë më ke  të zhveshur lakuriq ... me shume

JU NJOHIM ME POETEN MYRVETE MEHMETI

  MJESHTRI E FJALËS SË SHKRUAR     Shkruan:Shaban Cakolli                                       ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 309 | Treguar: 81 - 100
Powered by www.merbraha.com v4.7