Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

POETJA JONË GANIMETE JASHARI

CIKËL POETIK:Zgjodhi Shaban Cakolli ...

KUR NJË POPULL JETON I NDARË

  Shkruan:Shaban CAKOLLI       Letërsia jonë që nga  vitet e 90-ta,e krijuesve  që nisën rrugën e krijimtarisë së tyre letrare,ka sjellur prurëje të mëdha të ...

MESAZHE TË FUQISHME POETIKE QË MAGJEPSIN LEXUESIT

  Shkruan:Shaban Cakolli     Në botën e fjalës së shkruar,sidomos me atë të poezisë shqipe të këtij njëzetvjeçari të fundit,kanë hyrë   mjaft të rinjë shqiptarë të talentuar,të ... me shume

Po vjen një Spasse i ri, Qendresa Halili me një ”’Përsëri përsëritet’

      E kush më bukur, më cilter, më sinqerisht se një fëmije mundtë tregojë? Fëmije, Engjëll, që nuk ka pronë ligësine, fëmije i talentuar që rrëfen, ... me shume

POETI YNË THANI NAQO

PËR Merbraha.com,pregaditi:Shaban Cakolli ... me shume

MJALTA E FJALËS SHQIPE NË GJUHËN SUEDEZE

Zgjodhi per merbraha.com:Shaban Cakolli ... me shume

Pena e poetit në mërgim zbrazë mall në letër

Nuk do të jetë ky  shkrim  as një kritikë, as një esse a recension sepse nuk jam kompetente dhe nuk kam aftësinë për të bërë ... me shume

"TË DUA" CIKËL POETIK PËR DASHURINË

Motivi erotik është trajtuar  me nje permbledhje të tërë vjershash me titullin e përbashkët per dashurine,edhe nga poet tane bashkohes. Lirikën e dashurisë e kishin ... me shume

U promovua libri Çështja shqiptare në diplomacinë britanike 1877 – 1880

Sot në bibliotekën kombëtare dhe universitare në Prishtinë u promovua libri  Çështja shqiptare në diplomacinë britanike 1877 – 1880 i autorit Daut Dauti. Haqif  Mulliqi, ... me shume

Baki Ymeri: Intervistë me Prof. Fehmi Kelmendi

  Intervistë me Prof. Fehmi Kelmendi   “Shqiptarët nuk kanë nevojë për fanatizëm fetar dhe liderë me biografi komuniste”   Në këtë situatë tejet të vështirë të një varfërie të ... me shume

TË SHENJËT E PAVARËSINË

                       Shaban  Cakolli   TË SHENJËT E PATËN PAVARËSINË     Shqipëri janë gjitha trojet Nga i shkeli  Arbëria Kot mashtrohen  uzurpatorët  Mbi to ... me shume

UNË JAM PAFAJSIA

Shaban Cakolli   UNË JAM PAFAJSIA   (RAMUSH  HAJRADINAJT)   Unë jam ky, ju jeni drejtësia ndrydhni e shtrydhni Dosjet e mia Unë jam pafajsia   Gjiri i popullit më dha ngrohësi unë jam shkëndijë të drejtën e kam në ... me shume

Ali Coka :Domosdova dhe bijtë e saj

Drejtues i Departamentit të përmirësimit mjedisor pranë Insitutit të Gjelbër Europian Shqiptar   Platformat elektorale që paraqesin kahet e politikës nga bijtë e Domosdovës ... me shume

Refik Hasani: New Born-i me borë në qendër të Bujanocit !

  Sa e brishtë dhe e paqëndrueshmë është situata në  Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë  sikur se New Born-i  nga dëbora në qendër të Bujanocit , kështu ... me shume

Metamorfoza e dytë e Gegë Toskës” e autorit Azem Baliaj

BARDI U RINGJALL! Shenime per librin: “ Metamorfoza e dytë e Gegë Toskës” e autorit Azem Baliaj – Komunitetit letrar te Lezhës, kohë ... me shume

Rexhep Shahu: Poezi nga libri ''Lis i vetëm në fushë''

REXHEP SHAHU       p o e z i       LIS I VETËM NË FUSHË       babës tim :   ...   Po plakem fëmijë   jetim pa ty...           Titulli : Lis i Vetëm në Fushë   Autori ... me shume

Përvjetori i një Titani 130 vjetori i lindjes së Fan Nolit

Në datën 6 janar ishte 130 vjetori i lindjes së Fan Nolit, këtij kolosi të kulturës shqiptare. Për të kuptuar vlerën dhe rëndësinë e kësaj ... me shume

Mbrëmje magjike në Durrës në promovimin e librit të poetes 16-vjeçare, Darlina Mamaqi

Një takim i veçantë me një poete të veçantë   Albert ZHOLI   Të premten më datë 22.12.2011 në qytetin e ... me shume

Portret-interviste me Mr. Vjollca Hajdarin e diplomuar në shkencat politike, publiciste, analiste dhe lobuese për njohjen e Kosovën!

    Shkruan Asllan Dibrani   Mr. Vjollca Hajdari intelektuale ,publiciste   ,studiuese  e shkencave politike humanitare ,analiste dhe   lobuese për njohjen ... me shume

18 dhjetori, Dita Ndërkombëtare e Emigracionit

  Nga Albert Zholi Drejtor i Institutit Kërkimor Shqiptar për Emigracionin   Edhe emigracioni ka ditën e tij. Ndoshta fundviti që ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 296 | Treguar: 101 - 120
Powered by www.merbraha.com v4.7