Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

Baki Ymeri:Dardania e zemrës sime

“Derisa Tudori natëronte në Tërgovishte, treqind shqiptarë të armatosur qëndronin në Shpatijet e Kotroçenit, duke e pritur të kthehet.” Me këtë moto ...

Kiço Mustaqi – Ministri i Mbrojtjes midis dy sistemeve‏

Autori: Albert Z. Zholi Titulli: Kiço Mustaqi – Ministri i Mbrojtjes midis dy sistemeve Lloji: monografi Formati: 14x20 cm ...

Baki Ymeri:Një moment historik i miqësisë rumuno/shqiptaro/amerikane

Organizuar nga Bashkësia Kulturore e Shqiptarëve të Rumanisë, në prezencë të një publiku të panumërt, këto ditë u mbajt në restorantin „Boema 33” të Bukureshtit ... me shume

Baki Ymeri: Kosova e Makensenit dhe Mitrush Kuteli i ditëve tona

Se letërsia është shprehja e një përvoje të gjatë jetësore, dëshmon edhe vëllimi me tregime i zt. Makenson Bungo, një shqiptar i shquar që e ... me shume

Asllan Dibrani:Përkujtim i 30- vjetorit të ngjarjeve të vitit 1981 në Kosovë

Kujtime nga burgu i Nishit në Serbi  ne vuajtjen e dënimit Shqipja dhe shkronjat shkrim origjinal Dënime me kohëzgjatje te jashtëzakonshme ... me shume

Marius Chelaru: Për mënyrën se si duhet dashur dhe si duhet jetuar

Mbi librin “Mamaja” të Vilhelme Vranari Haxhirajt. Përktheu në gjuhën Rumune Adriana Tabacu, RawexComs, Bukuresht 2011) Shekulli XX ka prurë dy ... me shume

Përparim Demi: Mediat shqiptare në kohën kur Net-orteku komunist bie mbi shkëmbin demokratik.

Po jetojmë në një botë virtuale, e cila sa vjen e po dominon, influencon, devijon opinionin individual dhe atë kolektiv të shoqërisë shqiptare. Bëhet fjalë ... me shume

Shaban Cacolli:Prezantokme Krijues te sukseshem ne Mergate

  MËRGIMTARI YNË I SUKSESHËM DRITON GASHI Nga fshati  Buzëllap(Dobërdol) i  Besianës,vjen mërgimtari ynë Driton Gashi.Ai i takon një familjeje të arsimuar dhe ... me shume

Nexhat Rexha:Vargje me strukturë përmbajtësore

Theodor Damian, ”Shenja e Isarit” Botoi ”TipoMoldova” Iash, 2010, fq. 120) Falë përkushtimit shpirtëror të poetit dhe përkthyesit Baki Ymeri, me  vendbanim në Bukuresht, ... me shume

Asllan Dibrani:Qendra kulturore shqipetare ne Shtudgard u riaktivizua me kryesine e re.

Ditë me parë  në Shtutgard të Gjermanisë me iniciativën e intelektualit  aktivistit ,gazetarit ,piktorit , atdhetarit dhe njeriut të kulturës u themelua  Qendra Kulturore  Shqiptare ... me shume

Asllan Dibrani:Zyrtarisht u përkujtua tre vjetori i pavarësisë se Kosovës në Shturtgard nga institucionet e Kosovës

Pikërisht sot u bënë tre vjet qe u  shpall  shtet në vete Kosova, ku një gjë e këtilla u organizua edhe para tri ... me shume

Baki Ymeri:Revista “Kosova” dhe prezantime të reja shqiptare në botën rumune

Nuk është mirë të bezdiset lexuesi me subjekte që nuk sjellin asnjë risi, por është mirë të dihet se këto ditë, me rastin e Ditës ... me shume

Shaban Cakolli:Shoqata Kulture-Sportive Shqiptare në Gelsenkirchen

Çështja e mërgatës sonë nëpër shekuj është temë e pashterrshme studimi, sikurse qe i pandalur emigrimi i shqiptarëve. Po të thellohemi në një historiografi të ... me shume

Asllan Dibrani:Në Heidelberg të Gjermanisë u gërshetua zëri për dëshmorët e kombit dhe i krijuesve shqiptar

Flaka e Janarit” organizoi këtë manifestim për nder të rënies së atdhetarëve të kombit, Jusuf Gërvalla,Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, përkatsishtë për nder të 29 ... me shume

Universiteti Shqiptar ne Ulqin do ta nxierri popullin tone ne drite nga erresira ku e kane zhytur okupatoret malazez.

     Shoqeria njerezore,neper rrugen e gjate e te veshtire te historise e cau me force e guxim erresiren e  saj te madhe shekullore ... me shume

Xheladin Mjeku: Nase Jani Gruaja në kafaz

EMBLEMA E KOHËS NË TREGIMIN E NASE JANIT Nase Jani: “Gruaja në kafaz”, tregime dhe novela, botoi “Toena” – Tiranë, 2002       Nase ... me shume

Shaban Cakolli: ATDHEU YNË I DASHUR

Pavarësia e  Kosovës do të vonohej edhe më,sikur të mos ishin bijë dhe bija ndër më të mirët,që të kenë guxuar aq shumë,që të kenë ... me shume

Vjedhësit e erës

Tregim nga Bahri Myftari  Qyteti ynë, tashmë, jeton vetëm ndër kujtime, në ca pamje të rralla filmike dhe, më e shumta, nëpër fotografi private. Shumë ... me shume

Xheladin Mjeku: Malli për atëtheun dhe dashuria si inspirim !!!!

Ardita Jatru: “Alter - Ego”,       poezi,botoi “Dora d’ Istria” – Tiranë, 2007Në një sprovë eseu për njohjen fillestare me poezinë e Ardita Jatrusë në disa ... me shume

Baki Sulejmani: Enciklopedia dhe republika e re shqiptare !!!

Fatet e popujve të vegjël kalojnë nëpër dyert e tragjedive të mëdha “, kështu në një far mënyre Ismail Qemali, përshkruajti apo arsyetoi shkurtimisht aktin ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 270 | Treguar: 121 - 140
Powered by www.merbraha.com v4.7