Hyrje | Art Kulture

Art Kulture

Përparim Hysi: Kujtimit të Anita Bitrit

Përparim Hysi   Kujtimit të Anita Bitrit*   In memoriam     1.Tronditje   Ç'qe ky lajm kaq i keq dhe ...

XHeladin Mjeku:Tempulli I dijes në syrin e kritikës letrare

Mbresa nga libri voluminoz  “KRITIKA NDRYSHE – II”, e Fatmir Terziut  I. HYRJE NË TEMPULL         Kur merr guximin të ...

Baki Sulejmani:Imazhi fundosës i politikave të errëta! ! !

                                                                                                       Perëndia krijoi njeriun në këtë botë, me qëllim që ky i fundit asnjëherë të mos harojë falëmëndërimin ndaj krijuesit për begatitë dhe ... me shume

Xheladin Mjeku: Ninullat e Lirisë

Hasan Hasani: “PRINCESHA E SHALËS”, poezi për fëmijë, botoi SHB “FAIK KONICA” - Prishtinë, 2010 Me të marr në dorë këtë përmbledhje vjershash për fëmijë ... me shume

Baki Ymeri: Dita e flamurit u kremtua eshe në Bukuresht

Korrespondencë nga Bukureshti Më 26 Nëntor, Ambasada e Shqipërisë në Bukuresht organizoi një manifestim të denjë kushtuar Ditës së Flamurit. Fjalën e ... me shume

Baki Sulejmani:SHqiptarë në fyrom,të ecin drejt bashkimit për pavarësi !!!

Politika shqiptare nc FYROM, sot në prag të shënimit të përvjetorit të radhës të 28 Nëntorit, ditës së flamurit po bënë përgaditjet e radhës për ... me shume

Baki Sulejmani:Robërr të lumtur dhe” Republika e re Shqiptare” !!!

Të nderuar zonja e zotërinjë, tregtar e furaxhinjë, politikan e berberë , shkencëtarë e duhanxhinjë shumë të respektuar luftëtar e byrekçi ,kështu jemi ne të ... me shume

Baki Sulejmani:Fenomeni i drurit në mesin e partive shqiptare në FYROM !?

            " FENOMENI I DRURIT " në mesin e partive shqiptare në FYROM !?   Shqiptarët  në trevat e tyre në FYROM,  të ... me shume

Xheladin Mjeku :Evokime kujtimesh dhe respektim i figures poliedrike

Ne 80 vjetorin e lindjes se Bedri  Dedjes Vlera e një figure të dëshmuar në jetën e tij profesionale, politike, shoqërore apo kulturore meriton të ... me shume

Dr.sc. Ilmi Veliu: Kongresi i Manastirit

  Në Manastir organizohet Simpozium shkencorë, kushtuar  tubimit të dijetarve shqiptarë më 14 - 22 nëntor 1908 në Manastir, për përcaktimin e Alfabetit të ... me shume

Shaban Cakolli: Lulia la lulishten “Adem Berisha”

POEZI  TË  DHEMBJEVE PËR DHEMBJEN Adem Berisha  nga shumë kush nga ne i quajtur (Baca) është njeri i urtër,i mençur me një pregaditje profesionale ... me shume

Kujtim Mateli:Marrëdhënie miqësie e dashurie mes popujve

 Albana Melyshi Lifschin, del para lexuesve me novelën “Vjehërr amerikane”, e cila po pritet me interes të veçantë, duke e vendosur autoren në radhën e ... me shume

Baki Ymeri :Etien Dilo dhe Shqipëria e tij

Krejt shqiptarët pajtohen me mendimin se nuk është diçka në rregull me klasën tonë politike. Janë të shqetsuar si pasojë e varfërisë sociale, kërkojnë diç ... me shume

Baki Sulejmani:Qasja Sistemore, bashkimi kombëtar dhe bezdija e tmershme politike !!!

Të nderuar lexues të nderuara motra e vëllezer shqipëtar te nderuar ˝JU˝, që per fat tëkeq edhe na perfaqësonI ne sistemin e ringritur Makosllav, falë ... me shume

Baki Sulejmani: PARDADOKSET E POLITIKËS SHQIPTARE NË FYROM DHE E DREJTA E SHQIPTARËVE PËR BASHKIM

Paradoksiszmi si vlerë antagoniste  në vete ngërthen komponenta të shumëfishta të njesive të vecanta në një sistem, dukuri apo tërësi popullore . Por kjo vlen ... me shume

XHeladin Mjeku :Nderime per jeten dhe imagjinaten e femijes

Xhevat SYLA: “VEL VJESHTE”, poezi për fëmijë, botoi SHB “LIBRI SHKOLLOR” – Prishtinë, 2009 Me “Syrin e pranverës” (1976) nis jeta krijuese e Xhevat ... me shume

Kastriot Frasheri:Agjensia për Mbështetjen e Shoqërisë Civile - Peng i Mafies Intelektuale të Tiranës

Pak muaj më parë qeveria nëpërmjet një vendimi të posaçëm i dha fund një herë e mirë komedisë që luhej prej më se tre vjetësh ... me shume

Kujtim Mateli:Në ruajtje të Tempulli

Bardhyl Londo, poezitë e të cilit blerojnë një nga majat e letërsisë shqiptare, i ka kaluar prej kohësh kufijtë e vendit tonë dhe na përfaqëson ... me shume

Kastriot Frasheri: 7 arsyet pse Shqipëria duhet të mbështetë kandidaturën e Kanadasë në Këshillin e Sigurimit të OKB?!

Ashtu siç është bërë e njohur zgjedhjet për Këshillin e Sigurimit do të zhvillohen  gjatë sesionit të 65 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Kjo ... me shume

Atdheu dhe vendlindja në poezinë e Bujar Bejkollarit Nga Kujtim Mateli

Është fakt i gëzueshëm, kur ndonjeri midis nesh, pasi ka rrahur faqet e gazetave me shkrime të ndryshme, del para lexuesve të vet me një ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 270 | Treguar: 141 - 160
Powered by www.merbraha.com v4.7