Hyrje | Art Kulture | Kinema

Kinema

Murat Gecaj: Tinka Kurti - artiste e shquar

Në 85-vjetorin e lindjes: TINKA KURTI, ARTISTE E SHQUAR DHE E DASHUR E SKENAVE TONA… Nga Prof. Murat Gecaj, publicist e studiues 1. Para pak vitesh, ...

Restaurohet filmi "Skënderbeu" , ridublohen 60 zëra

TIRANË- 59 vjet pas realizimit të filmit "Skënderbeu", ai do të tingëllojë ndryshe. Regjisorët Piro Milkani dhe Esat Musliu po realizojnë projektin ...

Margarita Xhepa: Angjelina Xhara, nje liber per mua dhe miqesine tone

Ikona e teatrit dhe filmit shqiptar, Margarita Xhepa sot është një nga emrat më të vlerësuar në krijimtarinë artistike shqiptare. Me dhjetëra role në kinematografi, ... me shume

Kadri Roshi: Familja, pasuritë dhe borxhet e aktorit

Dëshmia e parë publike prej djalit të aktorit. Cila është bashkëshortja që ndau 60 vite jetë me gjeniun e skenës shqiptare? Detaje për njeriun e ... me shume

Vdiq Elizabeth Taylor

Nga Express më 23 mars 2011 në ora 15:07 Hollivudi ka humbur sot një ndër yjet e tij më të ndritshëm, aktoren legjendare ... me shume

Kujtim Mateli:E ardhmja dhe qetësia shpirtërore ndodhen në rrugën “Ngjyrat e mendimit”

Poeti dhe studiuesi Mihal Gjergji doli këto muajt e fundit para lexuesit me librin e ri  “Ngjyrat e mendimit” ku vlerëson disa nga figurat më ... me shume

Yllka Sheqiri vazhdon prezentimin e filmit te saj

Gjithandej nëpër qytetet të ndryshme në Suedi vazhdon të shfaqet me sukses  filmi për fëmijë ”Dumma prickar” _ ”Pikat budallaqe” i regjisores Yllka Sheqiri. Pas ... me shume

Mediat britanike komentojnë “Pitnikin shqiptar”

Sir Norman Wisdom, legjenda filmave komikë britanikë aq të dashur për shqiptarët, është ndarë nga jeta në moshën 95 vjecare.Pas disa sëmundjeve kardiake ai ... me shume

Shtatë vitet e Bexhet Nelkut dhe dy rrëfime grash

Aktori Bexhet Nelku krijoi vetëm katër role në kinema dhe pak më shumë në teatër. Dyzetë vjet pas vdekjes mbahet mend kontributi i tij ... me shume

Tinka Kurti: Kam dëshirë të luaj rolin e luftëtares tropojane

Flet aktorja e mirënjohur “Artistja e Popullit”, Tinka Kurti   Kam dëshirë të luaj rolin e luftëtares tropojane   Origjina ime është ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 168 | Treguar: 1 - 10
Powered by www.merbraha.com v4.7