Hyrje | Lajmet e dites | Tragjedi ne Haiti, nen rrenoja mijera njerez

Tragjedi ne Haiti, nen rrenoja mijera njerez

Tragjedi ne Haiti, nen rrenoja mijera njerez

Dhjetra viktima dhe qindra ndertesa te kthyera ne rrenoja. Ky eshte bilanci i serise se termeteve te njepasnjeshme qe goditi Haitin ne oret e vona te dites se marte.

 

Tragjedi me permasa te paparashikuara ne Haiti ku gjate oreve te para te mengjesit, nje termet me magnitute 7 balle i shkalles Rihter ka tronditur vendin.

 

Brenda pak oresh jane rregjistruar dhjetra lekundje me epiqender rreth 15 km larg kryeqytetit Port-au-Prince, duke shkaktuar edhe rrezimin e dhjetra ndertesave. Ne zonen e goditur nga termeti jetojne rreth 1.8 milione njerez nga 9 milione banore qe numeron gjithe vendi. Gjate momenteve te para u mendua edhe per rrezikun e cunamit, por alarmi rezultoi i reme.

 

Persa i perket bilancit te viktimave eshte ende heret per te folur, por mendohet se mijera njerez kane humbur jeten dhe jane nen rrenojat e ndertesave.  SHBA ka monitoruar me kujdes situaten duke thene se numri i viktimave mund te jete shume i madh, ndersa Kryqi i Kuq po merr masat per te ndertuar disa spitale fushore.

 

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7