Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

Zyba Hysa: Mosmarrëveshja e Mukjes

KUVENDI I MUKJES, NJË MARRËVESHJE PËR TË MOS U MARRË VESH KURRË… (Në kuadër të 75 - vjetorit të Marrëveshjes së Mukjes, 1 ...

Lutfi Alia: Medaljoni i Gjergj Kastriotit me nr. 67

MEDALJONI I GJERGJ KASTRIOTIT, ME NR. 67, NË KOLEKSIONIN E PIERO VOLTOLINA Nga Lutfi ALIA Medaljoni i tretë me portretin e Gjergj Kastriotit, i renditur ...

Lutfi Alia: Medaljonet me portretin e Gjergj Kastriotit

MEDALJONET ME PORTRETIN E GJERGJ KASTRIOTIT NË SHEKULLIN XV. Nga Lutfi ALIA Në shekujt e mesjetës, populli ynë përjetoi qyteterimin perëndimor, respiroi kulturën europiane dhe ishte e mbetet ... me shume

Lutfi Alia: Portreti i Kastriotit në 'Uffizi', Firence (1)

PORTRETI I GJERGJ KASTRIOTIT, NË GALERINË “UFFIZI” – FIRENCE (1) Nga Lutfi ALIA Në vitin 1901, në një shkrim në revistën “Albania”, mentori Faik Konica shtroi një pyetje: ... me shume

Halim Purellku: Komiteti i Kosovës (1924-1936)

KOMITETI I KOSOVËS (1924-1936) KOMITETI  “MBROJTJA KOMBËTARE E KOSOVËS” (1924 – PRILL 1926) Nga Prof. Dr. Halim PURELLKU Historia e Komitetit të Kosovës deri në vitin 1923 ishte tërësisht e lidhur ... me shume

Radovani: Fishta - Shqiptarët e të drejtat e tyne

AT  GJERGJ  FISHTA O.F.M. 2018 VITI I GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT MELBOURNE, QERSHOR FJALIMI “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE” NË KONFERENCEN E PAQËS AT GJERGJ FISHTA O.F.M. PARIS 20 QERSHOR 1919 Zotnij, Ç’ me kohë të Luftës ... me shume

Gjon Frani Ivezaj: Historia e Bajraktarit të Kelmendit

Historia e Bajraktarit të Kelmendit Mark Toma Pllumbaj Nga Prof. Gjon Frani Ivezaj Sikurse na mëson nëna histori, Malësia e Madhe gjithmonë nder shekuj ka qenë kryefjalë ... me shume

Ndue Dedaj: Dedë Gjo Luli, Tribuni i Pavarësisë

DEDË GJO LULI, TRIBUNI I PAVARËSISË - Dëshmi dhe argumente se është vrarë nga pushtuesit serbë, pa pasur gisht Gjomarkajt - Bashkë me Dedë Gjo Lulin u ... me shume

Lutfi Alia: Pushtimi romak i Shkodrës, 168 p.e.s

PUSHTIMI ROMAK I SHKODRËS NË VITIN 168 p.e.s Nga Lutfi ALIA Mbreti Genci doli hapur kundër Romës. Ai nuk pranoi t’i nënshtrohet, nuk bëri as kompromise me Romën, ... me shume

Fotaq Andrea: Kodiku i katërt në bibliotekën kastriotase me portretin origjinal të Skënderbeut

Kodiku i katërt në bibliotekën kastriotase me portretin origjinal të Skënderbeut Botohet sipas revistës “Koleksionisti”, organ i Shoqatës së Koleksionistëve të Shqipërisë me rastin e 613  vjetorit ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 132 | Treguar: 1 - 10
Powered by www.merbraha.com v4.7