Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

Ismail Qemali

HISTORIA/Ndihmën kryesore për përhapjen e shtypit shqiptar dhe idetë kombëtare shqiptare. e jepte qeveria austro-hungareze                 Franca në shkrimet e Ismail QemalitDionis QirixidhiHyrjeLiberalizmi ...

Konferenca e Mukjes dhe rishikimi i historise

Shtypi i përditshëm lajmeroi me gërma të mëdha për organizimin e një sesioni Shkencor nën kujdesin e Institutit të Historisë mbi temën ...

Aristokracia dibrane

Dibra figuron si premierë në hartën e gjeografit të shquar të lashtësisë Klaud Ptolemeut të shekullit të dytë të erës sonë, me emrin Deburus. Ajo ... me shume

4 mars 1946, pushkatohen Ate Gjon Fausti, Ate Daniel Dajani, Pater Gjon Shllaku, seminarist Mark Çuni e shume te tjere.

-"Zbulimi" i organizatave "terroriste".-Kush ishin te gjykuarit? -Zhvillimi i gjyqit e pushkatimi.4 mars 1946, Pushkatohen Ate Gjon Fausti, Ate Daniel Dajani, Pater Gjon Shllaku, seminarist ... me shume

150 vjet me artin e dhomës së errët II

Rreth vitit 1935, mjeshtri i aparatit, Jani Ristani (1913-2005), pasi kishte studiuar fotografi në Stamboll e fotografuar Mustafa Qemalin dhe Miss Turqinë (1933), kthehet në ... me shume

150 vjet me artin e dhomës së errët (I)

Sivjet mbushen 150 vjet nga moti i largët 1858 kur, në Shkodër, italiani i “rrënjëzuar” shqiptar, Pietro Marubbi (lindur në Piaçencë më 1834 dhe vdekur ... me shume

Berati, zyrtarisht pasuri boterore

Qyteti karakteristik shqiptar pranohet në UNESCO. Një tjetër vlerë e trashëgimisë shqiptare hyn në vlerat e trashëgimisë botërore. Është Berati, i ashtuquajturi qyteti 2004-vjeçar i ... me shume

"Ne shtepine time qendruan gjermanet"

Ne kohen e Luftes se Dyte Boterore, shtepia e Shuaip Milotit, ne Shkoder, ka sherbyer si vendqendrimi i shtabit gjerman, deri diten kur pushtuesit u ... me shume

Makina e Nexhmije Hoxhës dhe Myslym Pezës në Durrës

2 vite pas rikthimit në Durrës të makinës së përdorur nga Enver Hoxha gjatë Luftës së II-të Botërore, e cila u hoq nga muzeu ku ... me shume

Berati, një pjesë e Shqipërisë së çuditshme plot sharm

Monumentet dhe statujat e dr. Djallit shqiptar, Enver Hoxha, ishte e kollajshme t’i hiqje qafe, po më e vështirë ishte që të hiqje emrin e ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 130 | Treguar: 91 - 100
Powered by www.merbraha.com v4.7