Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

Ismail Qemali

Udheheqes i shquar i Levizjes Kombetare Shqiptare dhe kryeminister i pare i Shqiperise se pavarur.Hero i popullit.Lindi ne vlore me 1844. Pasi ...

Luigj Gurakuqi

Personalitet i shquar i jetes politiko-shoqerore dhe kulturore-arsimore shqiptareNga Dr. Vehbi HotiLuigj GurakuqiLuigj Gurakuqi eshte nje nga personalitetet me te shquara te ...

Nënë Tereza

“Me gjak jam shqiptare; me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit, jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht ... me shume

Shkodra

Shkodra ose Shkodër (vendasit e së cilës quhen Shkodranë) është qytet në Shqipërinë veri-perëndimore, qyteti kryesor i rrethit me të njëjtin emër dhe që ndodhet ... me shume

Durresi

Durrësi është qytet bregdetar në Shqipërinë e mesme. Porti i Durrësit është kryesori në vend, gjithashtu një port i rëndësishëm detar i Mesdheut. Qyteti ka ... me shume

Gjuha Shqipe

Gjuha ShqipeGjuha  shqipe bën pjesë në familjen e gjuhëve indoevropiane, ku futen gjuhët indoiranike, greqishtja, gjuhët romane, gjuhët sllave, gjuhët gjermane, etj. Ajo formon një degë ... me shume

Dialektet

Dy dialektet kryesore të gjuhës shqipe janë Gegë në veri dhe Toskë në jug, të ndara afërsisht nga Lumi Shkumbin. Gegnishtja dhe Toskërishtja janë degëzuar ... me shume

Kjo eshte nje liste e fshatrave qytezave dhe qyteteve shqipetere ne shqiperi.

Apollonia Bajram Curri Ballsh Bathorë Berat Bilisht Bulqizë Burrel Butrint Cërrik Çorovodë Delvinë Durrës Elbasan Ersekë Fajze Fier Fushë-Krujë Gjirokastër Gramsh Has Himarë Kamzë Kavajë ... me shume

Tirana

Tirana"Ekzistojnë tre hipoteza për prejardhjen e emrit Tiranë...Tiranë mendohet se vjen nga fjala Theranda, e përmendur në burimet e lashta greke dhe latine, që vendasit ... me shume

Kush ishte arbereshi Leke Dukagjini

Leke Dukagjini eshte figura e dyte arberore e shekullit te XV-te pas Skenderbeut, qe u mundua dhe e vazhdoi luften edhe pas vdekjes se Heroit ... me shume

first back 11 12 next total: 116 | Treguar: 101 - 110
Powered by www.merbraha.com v4.7