Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

Basha nderohet në Londër me “Freedom of the City of London”

LONDER - Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në Mansion House, rezidenca zyrtare e Lord Mayor, Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, ...

Flet ish i dënuari në burgun e Spaçit, dëshmitar i ditëve të revoltës

Nga Vepror Hasani   “Diçka kishte për të ndodhur, por konkretisht se çfarë, askush nuk mund ta dinte. Gjithkush prej nesh kishte filluar të ...

Si u vranë dhe internuan nga komunizmi paraardhësit e Topallit

Historia e familjes Çoba, një nga familjet më të mëdha dhe më patriote në Shkodër Në jetën e qytetit të Shkodrës familja Çoba është ndër ... me shume

SULLTANAT OSMAN APO SHQIPTAR

      Gazeta "New York Times" e datës 26 Prill 1909 (figura përbri) përcjell një lajm mbi sulmin e bërë nga Turqit e Rinj kundër Sulltanit, i ... me shume

Koço Kokëdhima: Projekti 200-vjeçar grek për aneksimin e Himarës

Koço Kokëdhima u rikthehet rrënjëve të të parëve. Jo rastësisht. Jo pa qëllim. Bën pemën gjenealogjike, kthehet shekuj prapa, te historia e të parëve të ... me shume

Lutfi Alia: Kanuni - Kodi i së drejtës zakonore shqiptare (13)

KANUNI = KODI I SË DREJTËS ZAKONORE SHQIPTARE  (13) NDERI NË KANUNIN E LEKA DUKAGJINIT Ekskluzive nga Prof. Lutfi ALIA (MD, Ph)   Nderi, gjithmonë mbetet nje ... me shume

HYRIJE HANA - SINONIM I FATIT TRAGJIK TË NJË BREZI ATDHETARËSH

Ethem Çeku Begzad Baliu Prof. dr. Sabile Keçmezi- Basha, Kontributi atdhetar i Hyrije Hanës, SHb Libri Shkollor, Prishtinë, 2011. Ditë më parë doli ... me shume

Kenga e shkronjave

Sot të lexuarit e përfytyrojmë si akt që ndodh midis faqes së shkruar, syve dhe mendjes. Megjithatë, leximi në heshtje është krijim i kohëve moderne. ... me shume

QYTEZAT SHQIPTARE NË MAQEDONI – NGECJA NË ZHVILLIM

Çështja e zhvillimit të qyteteve nuk është çështje partiake, por kombëtare. Madje është çështje e një strategjie kombëtare.   Zhvillimi i qyteteve ... me shume

Kujtojmë 457 vjetorin e botimit të ‘Mesharit’ të don Gjon Buzukut

Si sot, më 5 janar 1555 prifti katolik shqiptar dom Gjon Buzuku e përfundoi së shkruari Mesharin e tij, që deri më sot ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 121 | Treguar: 21 - 30
Powered by www.merbraha.com v4.7