Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

10 shtetet e mëdha që u zhdukën gjatë shekullit XX

Shtete të reja janë shfaqur në mënyrë të papritur dhe konstante. Në fillim të shek XX, kishte vetëm disa shtete të pavarura ...

Basha nderohet në Londër me “Freedom of the City of London”

LONDER - Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në Mansion House, rezidenca zyrtare e Lord Mayor, Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, ...

Flet ish i dënuari në burgun e Spaçit, dëshmitar i ditëve të revoltës

Nga Vepror Hasani   “Diçka kishte për të ndodhur, por konkretisht se çfarë, askush nuk mund ta dinte. Gjithkush prej nesh kishte filluar të kishte një parandjenjë ... me shume

Si u vranë dhe internuan nga komunizmi paraardhësit e Topallit

Historia e familjes Çoba, një nga familjet më të mëdha dhe më patriote në Shkodër Në jetën e qytetit të Shkodrës familja Çoba është ndër ... me shume

SULLTANAT OSMAN APO SHQIPTAR

      Gazeta "New York Times" e datës 26 Prill 1909 (figura përbri) përcjell një lajm mbi sulmin e bërë nga Turqit e Rinj kundër Sulltanit, i ... me shume

Koço Kokëdhima: Projekti 200-vjeçar grek për aneksimin e Himarës

Koço Kokëdhima u rikthehet rrënjëve të të parëve. Jo rastësisht. Jo pa qëllim. Bën pemën gjenealogjike, kthehet shekuj prapa, te historia e të parëve të ... me shume

Lutfi Alia: Kanuni - Kodi i së drejtës zakonore shqiptare (13)

KANUNI = KODI I SË DREJTËS ZAKONORE SHQIPTARE  (13) NDERI NË KANUNIN E LEKA DUKAGJINIT Ekskluzive nga Prof. Lutfi ALIA (MD, Ph)   Nderi, gjithmonë mbetet nje ... me shume

HYRIJE HANA - SINONIM I FATIT TRAGJIK TË NJË BREZI ATDHETARËSH

Ethem Çeku Begzad Baliu Prof. dr. Sabile Keçmezi- Basha, Kontributi atdhetar i Hyrije Hanës, SHb Libri Shkollor, Prishtinë, 2011. Ditë më parë doli ... me shume

Kenga e shkronjave

Sot të lexuarit e përfytyrojmë si akt që ndodh midis faqes së shkruar, syve dhe mendjes. Megjithatë, leximi në heshtje është krijim i kohëve moderne. ... me shume

QYTEZAT SHQIPTARE NË MAQEDONI – NGECJA NË ZHVILLIM

Çështja e zhvillimit të qyteteve nuk është çështje partiake, por kombëtare. Madje është çështje e një strategjie kombëtare.   Zhvillimi i qyteteve ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 132 | Treguar: 31 - 40
Powered by www.merbraha.com v4.7