Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

Ja vrasësit e atdhetarit Luigj Gurakuqi..!

Fritz Radovani Ende shumë "shqiptarë" nuk kanë mësue se historinë e bajnë dokumentat! Fatkeqësisht, si në të ...

Ilmi Veliu:serbet e sllavomaqedonet, kur erdhen ne Ballkan, ketu i gjeten shqiptarët

Sipas ketyre dokumenteve qe prezentohen me poshte ,vertetohet se serbet e sllavomaqedonet, kur erdhen ne Ballkan, ketu i gjeten shqiptarët   ...

Le Figaro: Hebrenjtë e shpëtuar nga kodi i nderit të shqiptarëve!

Gazeta prestigjioze franceze “Le Figaro” i ka kushtuar dje një artikull special se si shqiptarët shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Duke mos u ... me shume

Jeton Ameti:Periudha e viteve 1981-1989 pikë kulminante e dhunës serbe apo tentativë për zgjimin përfundimtar të shqiptarëve nën rrobërinë e Jugosllavisë

Periudha e viteve 1981-1989 pikë kulminante e dhunës serbe apo tentativë për zgjimin përfundimtar të shqiptarëve nën rrobërinë e Jugosllavisë Çështja shqiptare quhet ... me shume

Trimëreshat suljote

Guximi i jashtëzakonshëm i grave shqiptare ka qenë shfaqur vazhdimisht në historinë e vendit, por një nga shembujt më të shquar ishte ai që u ... me shume

Të pathënat e jetës së Ismail Qemalit

Dritan Egro nuk është thjesht një historian tavolinash. Mbi të gjitha ai është i pasionuar pas punës së tij. Në përpjekje për të zbuluar diçka ... me shume

Jeton Ameti:Pavarësia e Shqipërisë Etnike 28.Nëntor.1912.

Kryengritjet e vazhdueshme dhe heroike të popullit shqiptarë që i paraprinë Pavarësisë së Shqipërisë,kundër sundimtarëve shekullorë të Perandorisë Osmane, dhe kundër politikës së vjetër të ... me shume

Kjo është vërteta për familjen e Dr. Rugoves dhe asnjë tjeter smund të ketë!

 Nga:Agim GashiDajtë e Presidentit Rugova janë me prejardhje nga Koshutani i Rugovës. Me fis janë Kelmend,nënfisi Muriq,përndryshe dera e lavdishme e kryetrimit të ... me shume

Ilirologu arbëresh, Akademik Aleksandër Stipçeviq:

ETNOGJENEZA E SHQIPTARËVE NGA ILIRËT Anton Tomazh Linhart duke u mbështetur tek Thunmani shkruan se gjuha ilire jeton edhe sot. Eqrem Çabej, zhvleftësoi shumë argumente me ... me shume

Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar!

“Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 128 | Treguar: 61 - 70
Powered by www.merbraha.com v4.7