Hyrje | Me Teper | Historia

Historia

Dhimitër Zografi: Shpallja e Pavarësisë, si luajti diplomacia e brishtë shqiptare

Shpallja e Pavarësisë, si luajti diplomacia e brishtë shqiptare   Me të dalë vjeshtë e dytë, na vizitoi këtu (Bukuresht) Ismail Qemali bashkë me ...

Ledi Shamku Shkreli: Skenderbeu, dy tingellima te panjohura ne 541 vjetorin e vdekjes.

Skenderbeu, dy tingellima te panjohura ne 541 vjetorin e vdekjes Nga Ledi Shamku ShkreliKa një debat të rëndësishëm mbi Gjergj Kastriotin këtë ...

Kanuni, gjiganti i pergjumur

Virgjil Muci Ka disa libra qe nuk bien fort ne sy, nuk terheqin vemendjen e lexuesit te gjere dhe as te medias (gazetaret ashtu si ... me shume

Besa shqiptare që mbrojti hebrenjtë nga nazistët.

Nëse për një shqiptar dhënia dhe mbajtja e besës vjen vetvetiu, së brendshmi, pa e kuptuar, një i huaj, e gjykon si diçka të rrallë. ... me shume

Gazidede, ditari i marsit 1997

Ditari” i Kuvendit Popullor, në mars 1997. Si u bë kreu i SHIK-ut gjeneral dhe komandant i operacionit për shtypjen e kryengritjes. Debatet në Kuvend ... me shume

Pesë vjet nga Lumturimi Nënës Shqiptare, Nënë Tereza

Pesë vjet nga Lumturimi Nënës Shqiptare, Nënë Tereza: Vepra ime një pikë lehtësimi në një oqean vuajtjesh Nga Gazeta 55 Me siluetën e saj të brishtë, ... me shume

50 vitet e mia me Enver Hoxhën

Ndodhem përballë gruas që i ndenji pranë, për 50 vjet, Enver Hoxhës. Apo, siç i referohen tashmë, diktatori Hoxha. Ju bën përshtypje kjo fjalë?Le të ... me shume

Historia e Blloshmëve të Elbasanit dhe persekutimi në komunizëm i patriotëve që shënuan emrin në histori

Si u torturuan në punë dhe jetë gratë Blloshmi Ledia LLESHI Historia e Blloshmëve të Elbasanit dhe persekutimi në komunizëm i patriotëve që shënuan emrin ... me shume

Ismail Qemali

HISTORIA/Ndihmën kryesore për përhapjen e shtypit shqiptar dhe idetë kombëtare shqiptare. e jepte qeveria austro-hungareze                 Franca në shkrimet e Ismail QemalitDionis QirixidhiHyrjeLiberalizmi i Ismail Qemalit ... me shume

Konferenca e Mukjes dhe rishikimi i historise

Shtypi i përditshëm lajmeroi me gërma të mëdha për organizimin e një sesioni Shkencor nën kujdesin e Institutit të Historisë mbi temën e Konferencës së ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 128 | Treguar: 81 - 90
Powered by www.merbraha.com v4.7