Hyrje | Me Teper | Shoqeria | Kohezgjatja ideale e seksit

Kohezgjatja ideale e seksit

Kohezgjatja ideale e seksit
Ekspert e "Sexual Medicine" kane dale ne perfundimin se midis 7 dhe 13 minutash, eshte kohezgjatja ideale

Kush nuk e ka kerkuar qe nje raport seksual te zgjase me shume per te qene me bukur? Te pakten shtate minuta. Kjo eshte koha ideale per nje raport seksual sipas disa studiuesve amerikane, por mos kini frike, edhe nje akt qe zgjat mbi 3 minuta eshte e konsideruar si e kenaqshme. Pergjigja shkencore per kete dileme eshte publikuar ne gazeten "Sexual Medicine", qe ka dale ne perfundimin se midis 7 dhe 13 minutash, eshte kohezgjatja ideale. Kohezgjatja mesatare e aktit per evropianet eshte nga 7 deri ne 19 minuta, pasi koha e vleresuar nga seksologet amerikane duket se i pershtaten pothuajse te gjitheve, por kjo s'do te thote qe duhet te impenjohemi ne maksimum per te thyer rekordin. "Duhet te kalojme steriotipet e vendosura nga pornografia dhe kultura popullore, qe gjenerojne gjera te papritura gjithmone e ne rritje dhe jo reale, pra qe nuk ofrojne kenaqesi", shpjegon psikolugo Eric Corty dhe Jenay Guardiani, nga Penn State University. Kerkime te meparshme kishin evidentuar qe shume djem dhe vajza deshirojne raporte qe t'i kalojne 30 minuta, nje kohe e cila eshte cilesuar si e ekzagjeruar nga seksologet. Nga pikepamja mjekesore, perkufizohet si e pamjaftueshme nje raport seksual me pak se tre minuta, nga penetrimi deri tek ejakulacioni. Dhe me teper e mjaftueshme mund te cilesohet mbi 13 minuta. Por cdonjeri nga ne duhet te paraqitet me ate gje qe eshte e kenaqshme per vete. Duhet te sillet ne vemendje qe te besh dashuri nuk eshte nje gare, por nje moment bashkimi i dy trupave, jane ndoshta me te rendesishme gjerat qe do behen, sesa te shtosh deshiren per te thyer rekordet. Sepse meshkujt shpesh dhe pothuajse gjithmone duan te arrijne ne fund, pa i menduar gjerat e tjera te cilat jane te rendesishme ne nje raport.10 rregullat per kenaqesi per kohezgjatjen ideale

Ketu jane listuar dhjete gabimet me te zakonshme te bera nga meshkujt nen carcaf, te listuara nga nje grup seksologesh

1 - Pergatitja fillon vetem ne shtrat. E gabuar, fillon me perpara. Trajtojeni femren si nje princeshe, bejeni te ndihet e deshiruar. Edhe sjellja e mire sherben per te permiresuar raportet seksuale, vecanerisht per periudha te gjata. Perpara aktit seksual pothuajse te gjitha femrat e vleresojne fazen pergatitore.

2 - Nxitimi per te bere dashuri eshte nje gje e keqe, vecanerisht ne shtrat. Nuk ekzistojne vetem "zonat baze". Perpara se te arrini ne piken e penetrimit, ka pjese te tjera te trupit femeror qe ia vlejne te ndaleni.

3 - Klitori, kjo e panjohur. Mbi 70% e femrave arrijne ne orgazem keshtu, prandaj eshte nje motiv qe ky organ nuk duhet injoruar, mos mendoni vetem per penetrimin.

4 - Mos provoni gjithmone te kerkoni piken G. Eshte fotografuar dhe percaktuar, por jo gjithmone eshte pranishme, sic ka zbuluar profesor Emanuele Jannini, nga Universitetit i Aquilas, i cili shpjegon: "Nuk ka dy orgazma tek femra, por vetem nje me dy hyrje te ndryshme. Klitori per te gjithe dhe pika G per disa, qe lejon te arrish ne orgazem, psikologjikisht jane te ndryshem per sa i takon qellimit, por qe kane nje qellim".

5 - Te mendoni vetem per veten tuaj. Seksi behet midis dy personash, keshtu qe ia vlen mundimi qe te "luani" se bashku me partnerin tuaj, qe te mos perqendroheni vetem ne nje objektiv.

6 -Mos u kujdes per pamjen. Shume here meshkujt jane te predispozuar qe te ballafaqojne partneren me te cilen jane me te tjera, duke u perqendruar tek defektet qe mund te kete. Te shendoshesh dhe te mos kujdesesh per veten, e bejne shume pak terheqese nje femer, por edhe nje mashkull.

7 - Te mendosh qe ajo nuk ka fantazi. E gabuar, ka ne menyre te padiskutueshme: duhet te dini qe te shkoni ne anen e erret te anes se "erret" te partnerit tuaj.

8 - Te pretendosh qe ne shtrat ajo pershtatet si nje pornostar. Ajo qe shikohet ne film nuk eshte nje jete e vertete, mos kini dyshime se ajo sillet si nje yll i kesaj gjeje, per te tjerat edhe ju jeni nje i tille.

9 - Te besoni se jeni nje aktor porno. Jo, nuk jeni. Por nuk eshte rasti qe te dekurajoheni.

10 - Pas orgazmes, gjithcka ka perfunduar. Nese ajo ka arritur kulmin e kenaqesise, jo detyrimisht gjithcka ka perfunduar. Mund te rifilloni nje akt tjeter ose mund te perfundoni duke u perkedhelur me njeri-tjetrin. Ne fund te fundit, ajo qe gjithmone ka rendesi, jane kenaqesite dhe emocionet qe jeni ne gjendje t'i jepni partnerit tuaj.

Komente (3 publikuar)

avatar
dashnori 2010-08-03 12:51 +0100
une jom nidjal shum ibukur jo mupa aq shum po jom ifort ga dashurija une elypi ni vajz 20 deri 28 vjeqare kushosht eteresuar melajmrohet ne mesne qao
0
avatar
lala 2010-10-28 12:00 +0100
sa turra jan normale mi bo per ni not ?
0
avatar
kivin 2010-11-17 11:23 +0000
koke bet a shum mir koki dal po pse ja deshe qata brek qasaj qiike a bon me kalu me juve
0
total: 3 | Treguar: 1 - 3

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

1.00
Powered by www.merbraha.com v4.7