Hyrje | Opinion

Opinion

Frank Shkreli: Kryeprifti serb msynë toka shqiptare

KRYEPRIFTI SERB MSYNË TOKAT SHQIPTARE NË SHAS TË ULQINIT Nga Frank Shkreli Mediet vendore të Ulqinit njoftojnë se të djelën udhëheqsi i Kishës ortodokse ...

Entela Binjaku: SOS Fshatrat e Fëmijëve Shqipëri organizojnë 'Ditën e Donatorëve'

SOS Fshatrat e Fëmijëve Shqipëri organizojnë  “Ditën e Donatorëve” Nga Entela Binjaku Siç është bërë edhe traditë e muajit Qershor, SOS Fshatrat e Fëmijëve ...

Ilirjan Cukaj: Refleksion për javën Çame

Refleksion për javën Çame -Në ditën e mbylljes së saj- Nga Ilirjan Cukaj Shpallja nga Parlamenti Shqiptar i dates 27 Qershor si dita e genocidit grek ndaj popullsisë Çame ... me shume

Fahri Xharra: Shqiptarët musliman të Maqedonisë janë pjesë e pandarë e kombit

Shqiptarët musliman të Maqedonisë janë pjesë e pandarë e kombit Nga Fahri Xharra Shoqëria shqiptare leçitjen e parashihte me Kanunin e Lekë Dukagjinit. Sipas tij, “me leçitë, ... me shume

NDUE DEDAJ: FANTAZMA E HAMZA KASTRIOTIT NË PARLAMENT

FANTAZMA E HAMZA KASTRIOTIT NË PARLAMENT NGA NDUE DEDAJ Është Viti i Skënderbeut dhe në vend që të “rikthehet” Heroi Kombëtar me të gjithë madhështinë e tij, ... me shume

Resmi Osmani: Kronika e tmerrit

KRONIKA E TMERRIT Një kujtesë për 27 qershorin,  ditën e fillimit të genocidit grek në Çamëri NGA PROF. DR. RESMI OSMANI Kur vjen fjala për çështjen çame, të gjitha forcat ... me shume

Fahri Xharra: Ec e mos e lexo Gani Mehmetajn!

Ec e mos e lexo Gani Mehmetajn! Nga Fahri  Xharra Një titull shkrimi me një shprehje lokale,  shprehje e cila nuk të jep mundësinë të largohesh e ... me shume

Gani Mehmetaj: Nostalgjikët duan ta bëjnë Serbinë të mirë

Nostalgjikët shqiptarë duan ta bëjnë Serbinë të mirë Nga Gani Mehmetaj Pas afrisë Serbi-Shqipëri (Rama-Vuçiq) ka filluar të nxjerrë krye teza e mbrapshtë sikur gjatë historisë njëmijë ... me shume

Frank Shkreli: Përsëri anashkalohet Shqipëria

PËRSËRI ANASHKALOHET SHQIPËRIA Nga Frank Shkreli Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të djelën ... me shume

Bardhyl Mahmuti: 'Feja e shqiptarit është shqiptaria'

Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, ka kuptimin e unitetit kombëtar dhe të respektit ndërreligjioz Pa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën ... me shume

Frank Shkreli: Me rastin e 550-vjetorit të Kastriotit

ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE Nga Frank Shkreli Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një ... me shume

Ndue Dedaj: Skënderbeu në shkollat e Kosovës

PORTRETI I SKËNDERBEUT NË SHKOLLAT E KOSOVËS NGA NDUE DEDAJ Skënderbeun e kanë njëlloj si nxënësit e Shqipërisë, si ata të Kosovës, por nëse për të këtushmit ... me shume

Frank Shkreli: Imponimet ruso-turke në Ballkan

VAZHDOJNË IMPONIMET RUSO-TURKE NË BALLKANIN PERËNDIMOR “ÇFARË ËSHTË MIRË PËR SERBINË, ËSHTË MIRË PËR RUSINË” Nga Frank Shkreli Kështu ka deklaruar kohët e fundit ambasadori rus në Beograd, ... me shume

Adil Fetahu: Nobelisti racist e fashist, Ivo Andriç

NOBELISTI RACIST E FASHIST, IVO ANDRIQ Shkruan Adil FETAHU Programet serbe  për zhdukjen e shqiptarëve dhe zhbërjen e shtetit shqiptar Pjesa më e madhe e elitave inelektuale serbe, prej gjysmës ... me shume

Frank Shkreli: Dhunohet gazetari shqiptar

GAZETARIA - NJË PROFESION I RREZIKSHËM Dhunohet gazetari shqiptar Nga Frank Shkreli Gazetarët nuk janë ushtarë as policë.  Ushtrimi i gazetarisë mbetet një profesion i rrezikshëm në shumë ... me shume

Aurel Dasareti: Toka e Shenjtë - beteja e përjetshme

Toka e Shenjtë - beteja e përjetshme Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) Forcat e shtetit amë nuk kanë fare aftësi për të kryer atë ... me shume

Frank Shkreli: 45-vjetori i revoltës anti-komuniste në Spaç

45-VJETORI I REVOLTËS ANTI-KOMUNISTE NË SPAÇ “A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë, që të mbrojë nderin e shqiptarit!” Nga Frank Shkreli “A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë, që të ... me shume

Entela Binjaku: Intervistë me Thoma Binjakun, 'Mësues i Merituar'

Thoma Binjaku: “Komuniteti arumun njihet shumë nga shoqëria shqiptare e cila e respekton për cilësitë dhe virtytet që ai  ka” Nga Entela Binjaku 23 Maji është një datë e ... me shume

Bardhyl Mahmuti: Jerusalemi si kryeqytet i Izraelit është vendim politik e jo religjioz dhe e drejtë legjitime e popullit hebre!

Jerusalemi si kryeqytet i Izraelit është vendim politik e jo religjioz dhe e drejtë legjitime e popullit hebre! Nga Bardhyl Mahmuti Transferimi i ambasadës amerikane nga Tel ... me shume

Gani Mehmetaj: Shtegtime historike - Martesa e Kastriotit

Shtegtime historike Martesa e Gjergj Kastriotit e Donika Arianitit - martesë e shekullit Nga Gani Mehmetaj Ç'dasëm bëri Arianiti, Atë natë kalaja ndriti, Kënga dhe vallja buçiti, Çelën llamba,ndezën pisha, Plot tryeza ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 395 | Treguar: 1 - 20
Powered by www.merbraha.com v4.7