Hyrje | Opinion

Opinion

Orhan Rexhepi: Kuvendi i Lezhës - shteti i tretë shqiptar

KUVENDI I LEZHËS - SHTETI I TRETË SHQIPTAR (572 vjetori i 2 Marsit në LEZHË) Nga Orhan Rexhepi Egziston një kohë e gjatë në krijimin ...

Entela Binjaku: Fëmijët, fëmijëria dhe ne të tjerët

Fëmijët, fëmijëria dhe ne të tjerët… Nga Entela Binjaku Kujtimet e një fëmijërie të humbur e me plot mungesa të përmbledhura në një libër ...

Rigels Lenja: Burgu i Spaçit dhe roli i tij si përmendore e një paradigmeje terrori

Burgu i Spaçit dhe roli i tij si përmendore e një paradigmeje terrori Nga Rigels Lenja Është bërë si traditë që sa herë e nis e flet për ... me shume

Edgar Frashëri: Larë e pa larë në Parlament

Pse ne Parlamentin shqiptar flitet “lare e pa lare”? Nga Edgar Frashëri Eshte nje pyetje e cila eshte konsumuar me shumeti nga njerzit e zakonshem gjate ketyre ... me shume

Aurel Dasareti: Të gatshëm për të luftuar

Ne duhet të jemi të gatshëm për të luftuar Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) Turbullirat dhe trazirat kanë lëvizur më afër, Vendet e ... me shume

Gjon Keka: Pajtimi i gjaqeve, pasqyra e shpresës

Me rastin e 26 vjetorit te nismes per pajtimin e gjaqeve Pajtimi i gjaqeve, pasqyra e shpresës për të ardhmen Nga Gjon KEKA Me të drejtë Anton Çetta ... me shume

Fritz Radovani: Kush e tradhëtoi Vasil Shanton?

KUSH  E  TRADHËTOI  VASIL  SHANTON ..? Nga Fritz RADOVANI ■EDHE  “HERONJTË”  KANË  “DOSJE”... Në shtator të vitit 1961 u emnova mësues në shkollen “Liria” të qytetit të Shkodres. ... me shume

Keka: Austro-Hungaria avokate e popullit shqiptar

Austro-Hungaria avokate e popullit shqiptar Nga Gjon Keka Për ta njohur më thellë rishfaqejn e ekzistencës së shtetit shqiptar në nëntorin e vitint 1912 duhet njohur edhe ... me shume

Elvi Sidheri: 10 vjet amëshim rugovian

10 vjet amëshim rugovian Nga Elvi Sidheri Dhjetë vite më parë, gjatë një muaji janar po kaq të acartë sa ç’po është ky i sivjetshmi; ndërkohë që ... me shume

Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Kosova në miqësi të përhershme me Shtetet e Bashkuara

DR. IBRAHIM RUGOVA: KOSOVA NË MIQËSI TË PËRHERSHME ME SHTETET E BASHKUARA (Me rastin e 10-vjetorit të vdekjes) Nga Frank Shkreli Ndonëse 21 Janari 2016 shënon dhjetëvjetorin e ndarjes ... me shume

Ndue Dedaj: Kur nëpërkëmbët dinjiteti

KUR DINJITETI NËPËRKËMBËT NË EMËR TË LIGJIT NGA NDUE DEDAJ Është e pamundur të hedhësh sytë nga titrat e televizioneve informative dhe të mos lexosh dhjetëra herë në ... me shume

Abetaret e burgosura në Preshevë!?

  Shkruan :  Refik HASANI   Universiteti i Mitrovicës së Veriut është bartur nga Prishtina që ka funksionuar vetëm në gjuhën Serbe, që nga mesi i muajit qershor të vitit 1999, është mbështetur nga ... me shume

Elvi Sidheri: Porta (e shqyer) e dënglave gazetareske

Porta (e shqyer) e dënglave gazetareske Nga Elvi Sidheri Disa media italiane, dhe sidomos ato segmente të shtypit italian që rrallëherë dinë të shohin përtej gjatësisë së ... me shume

Fritz Radovani: Ku e ke varrin, o Gjergj Kastrioti?!

KU  E  KE  VARRIN, O  GJERGJ  KASTRIOTI ?! Nga Fritz RADOVANI A e dini se edhe Gjergj KASTRIOTI – Skenderbeu... ka “Dosje” ?! Kandidati i KQ të PPSh, ... me shume

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti mbajti fatin e kontinentit europian në ekuilibër

Gjergj Kastrioti mbajti fatin e kontinentit europian në ekuilibër Me rastin e 548 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut Nga Gjon Keka Gjergj Kastrioti, si një vizionar ... me shume

Nebi Dragoti: Komandanti i Legjionit të Nderit

I. KADARE  “KOMANDANT I LEGJIONIT TË  NDERIT” NGA NEBI DRAGOTI Ka diçka për të qeshur tek disa zëra që merren  dhe me politikë,se kësaj figure qendrore në ... me shume

Gani Mehmetaj: Çanakaleja ishte varri i shqiptarëve

Çanakaleja ishte varri i shqiptarëve Një hoxhë nga Shkodra në një veb faqe islamike gënjen pa fije turpi kur shkruan se në betejën e Galipolit (Çanakalesë), ... me shume

Elvi Sidheri: Kadare, ose ndryshe “Shih me sy e plas nga marazi”

Kadare, ose ndryshe “Shih me sy e plas nga marazi” (ziliqarët e tij) Nga Elvi Sidheri Dje, 1 janar 2016, shqiptarët u zgjuan nga letargu i shkurtër ... me shume

Frank Shkreli: Të mos prishet harmonia fetare

TË MOS PRISHET HARMONIA FETARE E SHQIPTARËVE Nga Frank Shkreli Media të ndryshme botërore, përfshirë edhe ato shqiptare, kanë shpërndarë një lajm gjatë ditëve të fundit -- ... me shume

Avzi Mustafa: 150 vjetori i vdekjes së Gjergj Qiriazit

KONTRIBUTI I GJERGJ QIRIAZIT NË KONGRESIN E ABC NË MANANASTIR 150- vjetori i vdekjes së Gjergj Qiriazit Nga Avzi Mustafa Në historinë tonë kombëtare kemi plot e përplot ... me shume

first back 11 12 13 14 15 16 17 18 next total: 344 | Treguar: 201 - 220
Powered by www.merbraha.com v4.7