Hyrje | Opinion

Opinion

Xhelal Zejneli: Maqedonia - nyje e Gordit

MAQEDONIA – NYJE E GORDIT Nga Xhelal Zejneli Në lashtësi, në gadishullin që më vonë u quajt ballkanik, jeton disa popuj. Midis tyre ilirët, helenët, dakët, maqedonasit, ...

Andon Dede: Shtet pa shtet

Shtet pa shtet Nga Andon Dede, Nju York Titulli mund të duket sikur nuk shkon, për të vërtetën e thjeshtë se dikush, me të ...

Gjekë Gjonaj: Shkollat shqipe duhet të mbajnë emra të figurave shqiptare e jo emërtime sllave me idologji komuniste

Shkollat shqipe duhet të mbajnë emra të figurave shqiptare e jo  emërtime  sllave me idologji komuniste Nga Gjekë Gjonaj Institucionet shkollore  me mësim në gjuhën shqipe në ... me shume

Leonora Laçi: Procesi i Franc Kafkës në kontekstin shqiptar

Procesi i Franc Kafkës në kontekstin shqiptar Nga Leonora Laçi, Shkodër Tek sa lexoja “Procesin” e Franc Kafkës, nënqesha me veten sepse mu duk sikur F.Kafka e ... me shume

Gjon Keka: Kombi arbnor në epokën e Gjergj Kastriotit

Kombi arbnor në epokën e Gjergj Kastriotit Nga Gjon KEKA Dëgjojmë shpesh të thuhet se në kohën e Gjergj Kastriotit nuk kishte kombe, dhe këto teza të ... me shume

Frank Shkreli: Kur flitet për diasporën

KUR FLITET PËR DIASPORËN Nga Frank Shkreli Njoftohet se të mërkurën u zhvillua një takim midis tre ministrave të diasporës, të Shqipërisë, të Kosovës dhe të Maqedonisë: ... me shume

Gani Mehmetaj: Kthimi i ushtrisë së vdekur

Kthimi i ushtrisë së vdekur Nga Gani Mehmetaj Greqia po kthehet në Shqipëri me ushtrinë e vdekur. Fantazmat e ushtarëve që vranë e dogjën nga Çamëria deri ... me shume

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe aftësia shtetformuese

SHQIPTARËT DHE AFTËSIA SHTETFORMUESE Nga Xhelal Zejneli Serbia vazhdon të ndjekë ndaj Kosovës luftë speciale. Në krye të kësaj lufte speciale qëndron kryetari i Serbisë – A. ... me shume

Florim Zeqa: Harresa institucionale e 'Luanit' të pajtimit

Harresa institucionale e "Luanit" të  pajtimit të gjaqeve! Në 9 vjetorin e ndarjes nga Zekeria Cana Shkruan Florim Zeqa Me 10 janar 2018, bëhen plot nëntë vite nga ... me shume

Frank Shkreli: Gjergj Kastrioti i përgjithmonshëm

GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU - I PËRGJITHMONËSHMI I FISIT SHQIPTAR Nga Frank Shkreli Kështu e pat cilësuar Fatosin e Kombit Shqiptar, Papa Pali i VI me rastin e ... me shume

Fritz Radovani: Gjergj Kastrioti asht i përjetshëm

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU  ASHT I  PERJETSHEM 17 JANAR 2018 Plot 550 vjet pa GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN Nga Fritz RADOVANI Isha i vogël kur më tërhiqte vemendjen një ... me shume

NDUE DEDAJ: VITI I SKËNDERBEUT, A DO TË JENË TË “PËRBASHKUAR” SHQIPTARËT?

VITI I SKËNDERBEUT, A DO TË JENË TË “PËRBASHKUAR” SHQIPTARËT? NGA NDUE DEDAJ Pesë shekuj e gjysmë të Gjergj Kastriotit - Skënderbeut do të kremtohen këtë vit ... me shume

Elvi Sidheri: Përçartje (të qëllimshme?!) gjuhësore

Përçartje (të qëllimshme?!) gjuhësore Nga Elvi Sidheri Pse u zgjodh kjo tematikë për ta nisur Vitin e Ri? A nuk kish të tjera tematika më të nxehta aktualiteti ... me shume

Gani Mehmetaj: Lezha, qyteti i ëndrrave fëmijërore

Lezha, qyteti i ëndrrave fëmijërore Nga Gani Mehmetaj Kur e mësova në klasën e pestë të shkollës fillore nga arsimtari i gjeografisë se Drini i Bardhë nga ... me shume

Frank Shkreli: Veprim i pabesë i Shqipërisë

VEPRIM I PABESË: SHQIPËRIA DHE VOTA NË ASAMBLENË E KOMBEVE TË BASHKUARA Nga Frank Shkreli Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara votoi këtë javë ... me shume

Nikë Gashaj: Çrregullime në diplomacinë shqiptare!

ÇRREGULLIME NË DIPLOMACINË SHQIPTARE! Nga Nikë Gashaj, Politolog Opinioni publik nëpërmjet të mjeteve të informimit (p.sh. portalet: ulqini/online, malesia.org, etj.) u njoftua se në Asamblenë e Përgjithshme ... me shume

Elvi Sidheri: Furtuna në gotën e ujit të Lindjes së Mesme

Furtuna në gotën e ujit të Lindjes së Mesme Nga Elvi Sidheri Duke dashur që pikësëpari t’u bëjmë të ditur atyrë që akoma nuk e dinë se ... me shume

Shpirti i Skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat e Preshevarëve

  Shpirti i skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat  e Preshevarëve, që të kemi sekretin e lumturisë që është liria dhe vetë sekreti i ... me shume

Vangjush Saro: 'Shitja' e Shqipërisë

“Shitja” e Shqipërisë Nga Vangjush Saro E di që përpara çdolloj radhe a opinioni, si qytetar dhe si shkrimtar, më së pari do të duhej të uroja ... me shume

Frank Shkreli: Shqipëria, drejt lindjes apo perëndimit?

SHQIPËRIA: DREJTË LINDJES APO PERËNDIMIT? Nga Frank Shkreli Në takimin e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor organizuar nga “Miqtë e Europës” në Bruksel këtë javë, Kryeministri ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 350 | Treguar: 21 - 40
Powered by www.merbraha.com v4.7