Hyrje | Opinion

Opinion

Ajshe Leka: Nuk ekziston vetëm një mënyrë për të ndihmuar gratë në luftën kundër kancerit

Muaji ndërkombëtar i luftës kundër kancerit Nuk ekziston vetëm një mënyrë për të ndihmuar gratë në luftën kundër kancerit NGA AJSHE LEKA Në punën time ...

Vangjush Saro: Simbolika e shkollave shqipe në diasporë

Simbolika e shkollave shqipe në diasporë Nga Vangjush Saro Ndër mësimet më të vlefshme të Historisë së Shqipërisë, për të gjithë ne, mbetet përpjekja ...

Frank Shkreli: Nobelistja gjermane troç serbëve

NOBELISTJA GJERMANE UA THOTË TROÇ SERBËVE NË BEOGRAD Nga Frank Shkreli Në fillim të tetorit, kam shkruar një artikull modest, ndërsa shpreha disa mendime ndaj mos reagimit ... me shume

Elvi Sidheri: Historia e monsinjor Vladimir Gjikës, botëpërshkuesit të madh apostolik shqiptar

Historia e monsinjor Vladimir Gjikës, botëpërshkuesit të madh apostolik shqiptar Nga Elvi Sidheri Këto ditë, sipas rregullit të pashkruar që “jo rastësisht ndodh rastësia” (Non a caso ... me shume

Frank Shkreli: Vritet gazetarja e anti-korrupsionit

“SITUATA ËSHTË DËSHPËRUESE” – VRITET GAZETARJA E ANTI-KORRUPSIONIT Nga Frank Shkreli ”Hajdutët janë kudo. Situata është dëshpëruese”.  Këto ishin fjalët e fundit të gazetares së vrarë malteze, ... me shume

Azgan Haklaj: Gjergj Kastrioti - Skenderbeu, Moisiu ynë

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu, Moisiu ynë Nga Azgan Haklaj Arbërorët e quanin Kryezot. Papët e Romës e emertuan Atlet i Krishtërimit. Studiuesit e artit ushtarak e kanë vendosur në ... me shume

ADIL FETAHU: PSE POPULLI HEBRAIT ËSHTË POPULLI MË I PËRPARUAR NË BOTË?

PSE POPULLI HEBRAIT ËSHTË POPULLI MË I PËRPARUAR NË BOTË? Nga Adil FETAHU Një historik i shkurtër, i historisë së gjatë të Izraelit Historia e Izraelit është e ... me shume

Frank Shkreli: Beteja kundër Ruçit

“BETEJA KUNDËR RUÇIT – FUNDI I ANTI-KOMUNIZMIT” Nga Frank Shkreli Ky ishte titulli i një programi televiziv ditët e fundit në Shqipëri, duke iu referuar emërimit të ... me shume

Kaltrina Hoti: Fjala kërkon aromë

Fjala kërkon aromë -Ne që kemi kulturë të përbashkët, të lashtë e të stërlashtë, duhet të mos gjykojmë të kaluarën por të shtrojmë tryezën e përbashkët ... me shume

Kalosh Çeliku: Urime 'hoxhë' paavarësinë e Maqedonisë

URIME “HOXHË” PAVARSINË E IRJ TË MAQEDONISË NGA KALOSH ÇELIKU Kopeja me zgjebe, që me vite e ndjek Autorin e këtij shkrimi publicistik: ende është gjallë në ... me shume

Skënder Jashari: Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota!

Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota! Nga Skënder Jashari Sot në Kujtim ... me shume

Frank Shkreli: Mesazhe të fuqishme nga Nënë Tereza

MESAZHE TË FUQISHME DASHURIE NGA NËNË TEREZA Nga Frank Shkreli Bota shqiptare në përgjithësi duket sikur jeton në një konflikt të përhershëm.   Shoqëria shqiptare kudo në ... me shume

Kaltrina Hoti: Zgjohu!

Zgjohu! Mirëmëngjesi Bashkimi Kombëtar (13) -Zgjohu motër shqiptare, zgjohu  ta ndezim oxhakun e ardhmërisë… Shamia, ferexhetë janë të huaja, nuk na nderojnë, tek Zoti na afron nderi, ... me shume

Frank Shkreli: Të zhdukur por jo të harruar!

JANË TË ZHDUKUR POR NUK DUHET TË JENË TË HARRUAR! Nga Frank Shkreli Dje me 30 gusht u shënua Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Bota e ... me shume

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - Balli i kombit

Koha është ta vendosim në ballin e kombit emrin e Gjergj Kastriotit Nga Gjon KEKA Sot në shekullin XXI duke parë lëvizjet e ndryshme të politikës botërore ... me shume

Xhylije Ibrahimi: Pushteti nuk është privilegj i burrave

Pushteti nuk është privilegj i burrave Nga Xhylije Ibrahimi Sa herë vjen koha e zgjedhjeve, sikur tani që jemi në prag të tyre, burrat e “mëdhenj” të ... me shume

Reshat Kripa: Fjalë imzot, vetëm fjalë

Fjalë imzot, vetëm fjalë Nga Reshat Kripa - Ish i dënuar politikë nga regjimi komunist 23 gusht 2017 -.  Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Nazizmit dhe  Komunizmit. Në Muzeun ... me shume

Gani Mehmetaj: Toleranca kriminale e shtetit jo vetëm ndaj talibanëve të Muqibabës!

Toleranca kriminale e shtetit jo vetëm ndaj talibanëve të Muqibabës! Katundarët e Muqibabës, katundit me emërtimin më të turpshëm në Kosovë, nuk ishin të zotët t’ia ... me shume

Frank Shkreli: Midhat Frashëri - Kolosi i harruar i kombit

MIDHAT FRASHËRI – KOLOSI I HARRUAR I KOMBIT Nga Frank Shkreli Disa burime tregojnë se Midhat Frashëri mbajti fjalimin drejtuar Shqipërisë dhe shqiptarëve nga Radio Londra më ... me shume

ILIR ÇUMANI: SHQIPËRIA NUK DUHET TË KETË EDHE LIGJ, EDHE MALIQ, Z. KRYEMINISTËR...!

SHQIPËRIA NUK DUHET TË KETË EDHE LIGJ, EDHE MALIQ,  Z. KRYEMINISTËR...! Nga ILIR ÇUMANI Në vitin 1999, deputeti Teodor Keko bëri një deklaratë të fortë dhe tepër kurajoze në ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 344 | Treguar: 41 - 60
Powered by www.merbraha.com v4.7