Hyrje | Opinion

Opinion

Fahri Xharra: Dy popujt më të vjetër në histori

Dy popujt më të vjetër në histori Shikoni  nga të doni ,por e vërteta  është e kthjelltë si dita me dielli ; dy ...

Afrim Caka: Fati tragjik i Dardanisë

FATI TRAGJIK I DARDANISË Nga Afrim Caka Një tabllo e tillë e tmerrëshme është e pashembullt në historinë ë vendeve të botës. Fati tragjik i ...

Xhemaledin Salihu: A ka ekstremizëm dhe radikalizëm islamik te Shqiptarët e Luginës së Preshevës!?

A ka ekstremizëm dhe radikalizëm islamik te Shqiptarët e Luginës së Preshevës!? Shkruan Xhemaledin SALIHU Mobilizimi i policisë së Kosovës dhe Apeli i Ambasadës së SHBA-ve, se ... me shume

Gani Mehmetaj: Gratë shqiptare që martohen me serbë, i trajtojnë mall që shitet e blihet!

Gratë shqiptare që martohen me serbë, i trajtojnë mall që shitet e blihet! Pse i përziejnë këto martesa interesi e fatkeqe me martesat e qifteve shqiptare ... me shume

Elvi Sidheri: Çmimi i vlerësimit të një jetë mes letrash

Çmimi i vlerësimit të një jetë mes letrash Nga Elvi Sidheri Në disa prej trojeve shqiptare përtej Shqipërisë 104 vjeçare, fjala “Çmim” në kuptimin e vlerësimit solemn ... me shume

Shkreli: Shqipëria në NATO, pikë e shkëlqyeshme

SHQIPËRIA NË NATO: NJË PIKË E SHKËLQYESHME E HISTORISË POST-KOMUNISTE Nga Frank Shkreli Këtë javë, Shqipëria shënoi 8-vjetorin e antarësimit të saj në Aleancën e Atlantikut Verior, ... me shume

Ilir Muharremi: Në Turqi dënohen artistët

Në Turqi dënohen artistët Nga Ilir Muharremi Fanatikë të vërtetë, komunistë të përbetuar, anti artistik “perandori shumë vjeçare”, e rritur nga moskultura dhe krenare me pushtimin ka ... me shume

Albert Frashëri: Miti i Skënderbeut në universin kulturor të kombit të tij

Përkthyer nga originali: Alberto Frasher, “Il mito di Scanderbeg nell’universo culturale della sua nazione.”, rivista “Dialoghi Mediterranei”, n.22, novembre 2016, Palermo, ISSN: 2384 - 9010. (Përkthyer nga autori ... me shume

Elvi Sidheri: Ka filma e filma

Ka filma e filma Nga Elvi Sidheri Duke ndjekur krejt rastësisht në orë të vona, një ndër kanalet tematikë të rrjetit dixhital kryesor privat shqiptar, telekomanda më ... me shume

Frank Shkreli: Në kërkim të të papërlyerve

NË KËRKIM TË TË PAPËRLYERVE Nga Frank Shkreli Fjala i “papërlyer” ose e “papërlyer” mund të ketë një domethënje fetare në veshët e disave, sidmos të krishterëve, ... me shume

Mehmetali Rexhepi: Demostratat e Vitit 1981

NË PËRVJETORIN E DEMOSTRATAVE TË VITIT 1981 Si përfundim i krejt këtyre ngjarjeve dramatike, gjithsesi Pranvera e Tetëdhjetëenjëshit është kthesa epokale e shqiptarëve nën Jugosllavinë e ... me shume

Fahri Xharra: Kush e varrosi Adem Jasharin?

Kush e varrosi Adem Jasharin?   Të nderuar miq dhe mikesha ! Desha të qaj në hall me ju dhe ta ndajmë së bashku këtë ndjenjë trishtimi që ... me shume

Fran Gjoka: Dita e Mësuesit

7-MARSI DITA E MËSUESIT ME SHUME RESPEKT E MIRENJOHJE PER FIGUREN E NDERUAR TE MESUESIT. NGA FRAN GJOKA “MËSUESIT JANË MISIONERË DHË INSPIRUES TË SOTMËS DHË NESËRMËS” ( DRITËRO ... me shume

Gani Mehmetaj: Margaritarë dhe marrëzi shqiptare

Margaritarë dhe marrëzi shqiptare Nga Gani MEHMETAJ Shqiptarët kanë këngëtarë të famshëm të muzikës së popullarizuar (Rita Ora, Dua Lipa, Era Istrefi e Bebe Rexha), këngëtarë operash ... me shume

Kalosh Çeliku: Për 'hajër' qeveria me 'besë'

PËR”HAJËR” QEVERIA ME “BESË” NGA KALOSH ÇELIKU -Kryeministri i tollumbave Partiake Amani, mos më thuani më se ka besë në politikë. Përmëtepër, Parti Politike dhe Qeveri me “besë”. ... me shume

Shkreli: Mesazhi i Gurakuqit në përvjetorin e vrasjes

MESAZHI I LUIGJ GURAKUQIT NË PËRVJETORIN E VRASJES Nga Frank Shkreli Ja edhe një përvjetor i një atdhetari të madh dhe njërit prej figurave më të shquara ... me shume

Elvi Sidheri: Gjorge 'fikus' Ivanov ventilatori

Gjorge “fikus” Ivanov ventilatori Nga Elvi Sidheri Flamuri i republikës sonë fqinje, të njohur me shumë emërtime, ndër të tjera edhe FYROM, IRJM, Maqedoni, etj, ka disa ... me shume

Frank Shkreli: Siguria e gazetarëve në agjendën e OKB-së

SIGURIA E GAZETARËVE NË AGJENDËN E OKB-së Nga Frank Shkreli Përfaqsuesit më të lartë të dy organizatave më të njohura botërore për mbrojtjen e të drejtave dhe ... me shume

Hajro Limaj: Erdogani,ky sulltan që po shkatërron unitetin e Shqipërisë

ERDOGANI, KY SULLTAN QË PO SHKATËRRON UNITETIN E SHQIPËRISË Nga Hajro Limaj* Para disa ditësh shkova në Spitalin Amerikan për t'u konsultuar me dy mjekë ortopedë turq: ... me shume

Vilhelme Haxhiraj: Diktatori paranojak eliminoi atdhetarët

Për sllavët diktatori paranojak eliminoi atdhetarët e vërtetë Kap-III- Vazhdim i dy kapitujve të botuar. “Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi sundimit të gënjeshtrës,se nuk ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 312 | Treguar: 61 - 80
Powered by www.merbraha.com v4.7