Hyrje | Opinion

Opinion

Gjon Keka: Të gjitha kombet donin një Gjergj Kastriot

Të gjitha kombet donin të kishin në atë kohë një Gjergj Kastriot për vendin e tyre Nga Gjon Keka Jo pak herë është shkruar ...

Gani Mehmetaj: Muhaxhirët boshnjakë dhe të dëbuarit shqiptarë

Muhaxhirët boshnjakë dhe të dëbuarit shqiptarë Asnjëherë nuk është thënë se nga krahina e Nishit deri në Vrajë, Serbia dëboi (1878-81) me masakre ...

Frank Shkreli: Një nderim i merituar

NJË NDERIM I MERITUAR: PRESIDENTI NISHANI DEKORON ISH-SENATORIN BOB DOLE Nga Frank Shkreli Të shtunën në Uashington, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani nderoi me dekoratën ... me shume

Mehmetaj: Katolikë e Shkupit - aristokracia e qytetit

Shqiptarët katolikë të Shkupit ishin aristokracia e qytetit Nga Gani Mehmetaj Shqiptarët katolikë të Shkupit ishin aristokracia e qytetit. Ata e formuan bërthamën e qytetit të vjetër, ... me shume

Gani Mehmetaj: Martirët e Dukagjinit

Martirët e Dukagjinit Nga Gani MEHMETAJ Dy vjet para se të ikte në theqafje Perandoria Turke, nizamët e përbërjes orientale: turq, arabë, tatarë, çerkezë, turkmenë, azerë etj., ... me shume

Entela Binjaku: Votohet në Kosovë

Votohet në Kosovë... Nga Entela Binjaku Në Kosovë do të votohet më 11 qershor 2017. Në garën elektorale janë parti e kandidatë që pritet të organizojnë në ... me shume

Zajmi: Gjendocidi i luftës 1941-1945 dhe shqiptarët

Gjendocidi i luftës 1941-1945 dhe shqiptarët në këtë kontrekst! Nga Ukshin Zajmi Ish Jugosllavija, për të marë të mira material nga Gjermanija në vitin 1964 përkatsishtë në 17 ... me shume

Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - një Burrë Shteti ndryshe

Me rastin e Promovimit të librit “Në Hap me Rugovën” DR. IBRAHIM RUGOVA:  NJË BURRË SHTETI NDRYSHE QË BËRI MIQ PËR KOMBIN SHQIPTAR Urtësia e Ibrahim Rugovës dhe Trimëria ... me shume

Vangjush Saro: Një histori me 'grupe armiqësore'

Një histori me “grupe armiqësore” Nga Mejdani te Blushi, nga Pashko, Kalakula, Topi, Olldashi, etj., te Selami, Topalli, Bregu dhe prapë të tjerë Nga Vangjush Saro Jemi sërish ... me shume

Elvi Sidheri: Je suis Ziadin Sela

#Je suis Ziadin Sela Nga Elvi Sidheri Kur nja dy vite më parë ca të fandaksur fondamentalistë mësynë dhunshëm në zyrat e një gazete satirike frënge, duke ... me shume

Frank Shkreli: Senatori John McCain dhe shqiptarët

SENATORI AMERIKAN XHON MEKEJN DHE SHQIPTARËT Nga Frank Shkreli Senatori i Partisë Republikane në Shtetet e Bashkuara, Xhon Mëkejn po zhvillon një turne në vendet e Ballkanit ... me shume

Frank Shkreli: Kur do të bëhet Shqipëria?

KUR DO TË BËHET SHQIPËRIA? Nga Frank Shkreli Kanë kaluar më shumë se 25 vjet nga shembja e komunizmit në Evropë.  Kisha menduar dhe besoja se shqiptari ... me shume

Fahri Xharra: Dy popujt më të vjetër në histori

Dy popujt më të vjetër në histori Shikoni  nga të doni ,por e vërteta  është e kthjelltë si dita me dielli ; dy popujt më të ... me shume

Afrim Caka: Fati tragjik i Dardanisë

FATI TRAGJIK I DARDANISË Nga Afrim Caka Një tabllo e tillë e tmerrëshme është e pashembullt në historinë ë vendeve të botës. Fati tragjik i Dardanisë mjerisht përseriet ... me shume

Xhemaledin Salihu: A ka ekstremizëm dhe radikalizëm islamik te Shqiptarët e Luginës së Preshevës!?

A ka ekstremizëm dhe radikalizëm islamik te Shqiptarët e Luginës së Preshevës!? Shkruan Xhemaledin SALIHU Mobilizimi i policisë së Kosovës dhe Apeli i Ambasadës së SHBA-ve, se ... me shume

Gani Mehmetaj: Gratë shqiptare që martohen me serbë, i trajtojnë mall që shitet e blihet!

Gratë shqiptare që martohen me serbë, i trajtojnë mall që shitet e blihet! Pse i përziejnë këto martesa interesi e fatkeqe me martesat e qifteve shqiptare ... me shume

Elvi Sidheri: Çmimi i vlerësimit të një jetë mes letrash

Çmimi i vlerësimit të një jetë mes letrash Nga Elvi Sidheri Në disa prej trojeve shqiptare përtej Shqipërisë 104 vjeçare, fjala “Çmim” në kuptimin e vlerësimit solemn ... me shume

Shkreli: Shqipëria në NATO, pikë e shkëlqyeshme

SHQIPËRIA NË NATO: NJË PIKË E SHKËLQYESHME E HISTORISË POST-KOMUNISTE Nga Frank Shkreli Këtë javë, Shqipëria shënoi 8-vjetorin e antarësimit të saj në Aleancën e Atlantikut Verior, ... me shume

Ilir Muharremi: Në Turqi dënohen artistët

Në Turqi dënohen artistët Nga Ilir Muharremi Fanatikë të vërtetë, komunistë të përbetuar, anti artistik “perandori shumë vjeçare”, e rritur nga moskultura dhe krenare me pushtimin ka ... me shume

Albert Frashëri: Miti i Skënderbeut në universin kulturor të kombit të tij

Përkthyer nga originali: Alberto Frasher, “Il mito di Scanderbeg nell’universo culturale della sua nazione.”, rivista “Dialoghi Mediterranei”, n.22, novembre 2016, Palermo, ISSN: 2384 - 9010. (Përkthyer nga autori ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 344 | Treguar: 81 - 100
Powered by www.merbraha.com v4.7