Hyrje | Opinion

Opinion

ADIL FETAHU: PSE POPULLI HEBRAIT ËSHTË POPULLI MË I PËRPARUAR NË BOTË?

PSE POPULLI HEBRAIT ËSHTË POPULLI MË I PËRPARUAR NË BOTË? Nga Adil FETAHU Një historik i shkurtër, i historisë së gjatë të Izraelit Historia e ...

Frank Shkreli: Beteja kundër Ruçit

“BETEJA KUNDËR RUÇIT – FUNDI I ANTI-KOMUNIZMIT” Nga Frank Shkreli Ky ishte titulli i një programi televiziv ditët e fundit në Shqipëri, duke iu ...

Kaltrina Hoti: Fjala kërkon aromë

Fjala kërkon aromë -Ne që kemi kulturë të përbashkët, të lashtë e të stërlashtë, duhet të mos gjykojmë të kaluarën por të shtrojmë tryezën e përbashkët ... me shume

Kalosh Çeliku: Urime 'hoxhë' paavarësinë e Maqedonisë

URIME “HOXHË” PAVARSINË E IRJ TË MAQEDONISË NGA KALOSH ÇELIKU Kopeja me zgjebe, që me vite e ndjek Autorin e këtij shkrimi publicistik: ende është gjallë në ... me shume

Skënder Jashari: Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota!

Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota! Nga Skënder Jashari Sot në Kujtim ... me shume

Frank Shkreli: Mesazhe të fuqishme nga Nënë Tereza

MESAZHE TË FUQISHME DASHURIE NGA NËNË TEREZA Nga Frank Shkreli Bota shqiptare në përgjithësi duket sikur jeton në një konflikt të përhershëm.   Shoqëria shqiptare kudo në ... me shume

Kaltrina Hoti: Zgjohu!

Zgjohu! Mirëmëngjesi Bashkimi Kombëtar (13) -Zgjohu motër shqiptare, zgjohu  ta ndezim oxhakun e ardhmërisë… Shamia, ferexhetë janë të huaja, nuk na nderojnë, tek Zoti na afron nderi, ... me shume

Frank Shkreli: Të zhdukur por jo të harruar!

JANË TË ZHDUKUR POR NUK DUHET TË JENË TË HARRUAR! Nga Frank Shkreli Dje me 30 gusht u shënua Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Bota e ... me shume

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - Balli i kombit

Koha është ta vendosim në ballin e kombit emrin e Gjergj Kastriotit Nga Gjon KEKA Sot në shekullin XXI duke parë lëvizjet e ndryshme të politikës botërore ... me shume

Xhylije Ibrahimi: Pushteti nuk është privilegj i burrave

Pushteti nuk është privilegj i burrave Nga Xhylije Ibrahimi Sa herë vjen koha e zgjedhjeve, sikur tani që jemi në prag të tyre, burrat e “mëdhenj” të ... me shume

Reshat Kripa: Fjalë imzot, vetëm fjalë

Fjalë imzot, vetëm fjalë Nga Reshat Kripa - Ish i dënuar politikë nga regjimi komunist 23 gusht 2017 -.  Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Nazizmit dhe  Komunizmit. Në Muzeun ... me shume

Gani Mehmetaj: Toleranca kriminale e shtetit jo vetëm ndaj talibanëve të Muqibabës!

Toleranca kriminale e shtetit jo vetëm ndaj talibanëve të Muqibabës! Katundarët e Muqibabës, katundit me emërtimin më të turpshëm në Kosovë, nuk ishin të zotët t’ia ... me shume

Frank Shkreli: Midhat Frashëri - Kolosi i harruar i kombit

MIDHAT FRASHËRI – KOLOSI I HARRUAR I KOMBIT Nga Frank Shkreli Disa burime tregojnë se Midhat Frashëri mbajti fjalimin drejtuar Shqipërisë dhe shqiptarëve nga Radio Londra më ... me shume

ILIR ÇUMANI: SHQIPËRIA NUK DUHET TË KETË EDHE LIGJ, EDHE MALIQ, Z. KRYEMINISTËR...!

SHQIPËRIA NUK DUHET TË KETË EDHE LIGJ, EDHE MALIQ,  Z. KRYEMINISTËR...! Nga ILIR ÇUMANI Në vitin 1999, deputeti Teodor Keko bëri një deklaratë të fortë dhe tepër kurajoze në ... me shume

Tolin Kona: Përballja e dy mbretërve të fuqishëm

Momente në Historinë Ilire Përballja e dy mbretërve të fuqishëm, Bardhylit të Ilirisë dhe Filipit të II të Maqedonisë Nga Tolin Kona - Mësues historie Historia Ilire është e mbushur ... me shume

Stiv Boboshtica

Kurorë e mbretit te Arbërit apo epitafi i kreshnikut Skanderbe Nga Phd Stiv Boboshtica Deri më sot  askush nuk ka  mundur  ta ndajë  Figurën e Skënderbeut nga Përkrenarja (kurora mbretëtore ), pse ... me shume

Elvi Sidheri: Gjuha

Gjuha Nga Elvi Sidheri Nuk po flas për organin e shijes, atë që na ndihmon të mbllaçisim ushqime, për të puthur në mënyrë frëngjeze apo edhe për ... me shume

Lutfi Alia: Përhapja e Krishtërimit në Epirin e Ri

PËRHAPJA E KRISHTËRIMIT NË EPIRIN E RI Nga Prof. Dr. Lutfi ALIA Në Iliri, krishtërimi u përhap në gjysmën e dytë të shekullit I e. s, me ... me shume

Gjon Keka: Pse Gjergj Kastrioti ishte i suksesshëm?!

Pse Gjergj Kastrioti ishte i suksesshëm?! Nga Gjon KEKA Pas marrjes dhe rimëkëmbjes së Krujës më 1443, objektivi tjetër i Gjergj Kastriotit ishte të merrte posedimin e ... me shume

Reshat Kripa: Në birucat e sigurimit

Në birucat e sigurimit Fragment nga romani: “Rini e Copetuar” Nga Reshat Kripa Qelia ku më mbyllën ishte nën rampën e shkallëve.  Kishte dimensione 2,5 X 1,5 dhe lartësia fillonte ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 398 | Treguar: 101 - 120
Powered by www.merbraha.com v4.7