Hyrje | Opinion

Opinion

Elvi Sidheri: Kadare, ose ndryshe “Shih me sy e plas nga marazi”

Kadare, ose ndryshe “Shih me sy e plas nga marazi” (ziliqarët e tij) Nga Elvi Sidheri Dje, 1 janar 2016, shqiptarët u zgjuan nga ...

Frank Shkreli: Të mos prishet harmonia fetare

TË MOS PRISHET HARMONIA FETARE E SHQIPTARËVE Nga Frank Shkreli Media të ndryshme botërore, përfshirë edhe ato shqiptare, kanë shpërndarë një lajm gjatë ditëve ...

Avzi Mustafa: 150 vjetori i vdekjes së Gjergj Qiriazit

KONTRIBUTI I GJERGJ QIRIAZIT NË KONGRESIN E ABC NË MANANASTIR 150- vjetori i vdekjes së Gjergj Qiriazit Nga Avzi Mustafa Në historinë tonë kombëtare kemi plot e përplot ... me shume

Elvi Sidheri: 2015 - një vit i trishtë për të majtën ndërkombëtare

2015; një vit i trishtë për të majtën ndërkombëtare Nga Elvi Sidheri Si vjen fundi i vitit, si zakonisht ofrohet mundësia më e përshtatshme për të bërë ... me shume

Kalosh Çeliku: Përgëzime Universitetit ''Nënë Tereza''

Gëzuar Vitin e Ri Historik Shqiptar 2016 PËRGËZIME UNIVERSITETIT “NËNË TEREZA” NË SHKUP NGA KALOSH ÇELIKU E pabesueshme, gjithë këto njerëz të mençur me tirqi e “xhamadani vija-vija”, ... me shume

Elvi Sidheri: Nënë Tereza, shenjtorja jonë

Nënë Tereza, shenjtorja jonë Nga Elvi Sidheri Lajmi se pikërisht në ditën e datëlindjes së tij të 79-ë, pra më 17 dhjetor, Papa Françesku, i ka dhënë ... me shume

Idriz Zeqiraj: Parlamenti i Kosovës - blegërimë delesh

PARLAMENTI I KOSOVËS - BLEGËRIMË DELESH NGA IDRIZ ZEQIRAJ Kundërshtia e dy Marrëveshjeve fatale për Kosovën, sheshoi kotësinë e një Kuvendi, që, kinse, përfaqëson interesat e popullit, ... me shume

Elvi Sidheri: Dhjetor historik

Dhjetor historik Nga Elvi Sidheri Tashmë, si kemi arritur në datën 10 dhjetor, ndërkohë që festat e fundvitit afrohen gjithnjë e më tepër, 8 dhjetorin e “lirisë ... me shume

Blendi Fevziu: A mund të quhet ky Shtet?!

A mund të quhet ky Shtet?! Nga Blendi Fevziu Rrija i magjepsur para tij. E vështroja me vëmendje ndërsa me një ton të pandryshueshëm dhe vetironi të ... me shume

Fritz Radovani: Ja pse u dekorue Shyqyri Qoku

JA PSE U DEKORUE SHYQYRI QOKU: 41 VJET  QË  E  KA  SHKYE  PER  GJYMTYRËSH... Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë... Nga Fritz RADOVANI Edhe kjo veper kriminale ka ... me shume

Avzi Mustafa: Noli dhe shqiptarët e Ukrainës

Në 50-vjetorin e vdekjes së Nolit NOLI DHE SHQIPTARËT E UKRAINËS NGA AVZI MUSTAFA Noli një intelekt i çuditshëm që lë gjurmë të pashlyeshme në historinë dhe kulturën tonë. Më ... me shume

Entela Binjaku: Jo urrejtes dhe larg dhunës

Jo urrejtes dhe larg dhunës... Nga Entela Binjaku Konflikti në shoqërinë tonë është  koncept i njohur, megjithatë në parimet e sociologjisë  thuhet  se “në cdo gjetje ke ... me shume

Keka: 28 nëntori dhe njohja e rrugës së Kastriotit

28 nëntori dhe njohja e rrugës së Kastriotit Nga Gjon Keka 28 nëntori është jo vetëm një ditë vendimtare, një akt i lirisë dhe pavarësisë, por është ... me shume

Dedë Preqi: Terrorizmi një çmendje e njerëzimit

TERRORIZMI NJË Ç’MENDJE E NJERËZIMIT Nga Dedë Preqi Përveç deformimit, që është rezulltat i lirimit të papritur shpirtëror, ekzistojnë edhe disa eksperienca tjera që e kërcnon dhe ... me shume

Elvi Sidheri: Panairi i librit i Tiranës; një mundësi më tepër për të gjetur librin e duhur

Panairi i librit i Tiranës; një mundësi më tepër për të gjetur librin e duhur për secilin nga ne Nga Elvi Sidheri Më datë 11 nëntor, ashtu ... me shume

Fahri Xharra: Nikoliqi “pajtohet “ me shqiptarët

Nikoliqi  “pajtohet “ me shqiptarët: Historia e Kosovës  është 50 vjeçare ! Nga Fahri Xharra E shihni ju , burra të botës që i madh e vogël ... me shume

Ndue Dedaj: Mitrovicë, krushqit janë të ngrirë

MITROVICË, KRUSHQIT JANË TË NGRIRË NGA NDUE DEDAJ Ditët e fundit të tetorit udhëtuam drejt Mitrovicës, për të parë me sytë tanë atë që dihet nga të ... me shume

Frank Shkreli: Ambasadori amerikan në burgun e Spaçit

REFLEKTIM MBI VIZITËN E AMBASADORIT AMERIKAN NË BURGUN E SPAÇIT Nga Frank Shkreli Fjala është për një vizitë simbolike por tepër domethënse që ambasadori amerikan në Shqipëri, ... me shume

Zeqiraj: Shfrytëzimi i pozitës nga Hashimi, skandaloz

SHPËRDORIMI FATAL I POZITËS NGA HASHIMI, ËSHTË SKANDALOZ NGA IDRIZ ZEQIRAJ Përcaktimi strikt kufitar në mes dy shteteve, qofshin ato edhe mike, ka shumë rëndësi për të sotmen ... me shume

Frank Shkreli: Sulmi ndaj shtypit në Shqipëri dhe Turqi

SULME TË ASHPËRA NDAJ LIRISË SË SHTYPIT Rasti i Turqisë dhe i Shqipërisë Nga Frank Shkreli Artikulli 19 i Deklaratës Universale mbi të Drejtat e Njeriut  përcakton se, ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 267 | Treguar: 141 - 160
Powered by www.merbraha.com v4.7