Hyrje | Reportazh

Reportazh

Bashkim Saliasi: Shkolla Vëllazërimi në 20 vjetor

    Shkolla 9-vjeçare “Vëllazërimi” në 20 vjetorin e saj “Nuk ka qëllim më të bukur, sesa të punosh që njerëzit që do të vijnë ...

Pëllumb Gorica: Janina të deh me aromë historie shqiptare

Muret e kalasë së Janinës JANINA QË TË DEH ME AROMË HISTORIE SHQIPTARE NGA PËLLUMB GORICA Është kënaqësi të nisësh një udhëtim të gjatë, kur qyteti ...

Pëllumb Gorica: Në Korab, në kreshtën që puthet me qiellin

NË KORAB,  NË KRESHTËN QË PUTHET ME QIELLIN! Lumturinë e vlerëson kur përballesh me udhëtime. - Jean Sasson Nga Pëllumb Gorica Ka rrugë të cilat nuk maten me kilometra e ... me shume

Beqir Cikaqi: Shkolla Shqipe në Treviso - Gëzua

SHKOLLA SHQIPE TREVISO E PËRFUNDOI VITIN KALENDARIK ME DHURATA Nga Beqir M. Cikaqi Shkolla Shqipe e MP në Treviso sot e mbylli vitin kalendarik, e njëkohësisht edhe gjysmë vjetorin ... me shume

Bashkim Saliasi: Faleminderit miku ynë Viron Kona!

Faleminderit miku ynë Viron Kona! (Reportazh nga shkolla “Vëllazërimi” Babrru-Kodër, Tiranë) Nga Bashkim Saliasi 1. Kur me shkrimtarin Viron Kona mbërritëm në shkollën Babrru-Kodër, na pritën buzagaz  mësuesit Caush Kullafi dhe ... me shume

Murat Gecaj: Në një festë të bukur të librit

TIRANË: NË NJË FESTË TË BUKUR TË LIBRIT… (Praktikë e re dhe frytdhënëse, që ia vlen të njihet nga lexuesit tanë) Nga Prof. Murat Gecaj - publicist e studiues 1. Këto ... me shume

Frrok Vukaj: Bjeshkët e Tropojës – mrekulli

TROKUZI - PERLË EMOCIONUESE E MIKËPRITËSE DOBERDOLI E SYLBICA - BUKURI PËRRALLORE Bjeshkët e Tropojës – mrekulli të pashijuara Nga Frrok Vukaj Çeremi,  porta e bjeshkëve të larta Përjashtuar një përqindje relativisht ... me shume

Engjëll Koliqi: Jehona të fuqishme të shqiptarizmës

NË FUNDJAVËN QË E LAMË PAS: STUBLLA E KARADAKUT ME JEHONA TË FUQISHME TË SHQIPTARIZMËS Të premten e kaluar, në Shkollën Fillore dhe të Mesme të Ultë “Dom ... me shume

Bedri Tahiri: Gjurmëve të identitetit tonë kombëtar

Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar Në Prekaz të Epërm varri mbi treqindvjeçar i Prekë Kuçit Nga Bedri TAHIRI Sot, më 15 Tetor 2016, me djalin e axhës, ... me shume

Drita Lushi: Një mbi një dritaret

NJE MBI NJE  DRITARET -Berati- NGA DRITA LUSHI Pak qytete në Shqipëri identifikohen  sipas karakteristikave, që kanë; Dhe besoj, që kur njerëzve u thuhet “Qyteti i Një mbi një dritareve”, të kujtojnë ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 123 | Treguar: 1 - 10
Powered by www.merbraha.com v4.7