Hyrje | Reportazh

Reportazh

Pëllumb Gorica: Në Korab, në kreshtën që puthet me qiellin

NË KORAB,  NË KRESHTËN QË PUTHET ME QIELLIN! Lumturinë e vlerëson kur përballesh me udhëtime. - Jean Sasson Nga Pëllumb Gorica Ka rrugë të cilat nuk maten ...

Beqir Cikaqi: Shkolla Shqipe në Treviso - Gëzua

SHKOLLA SHQIPE TREVISO E PËRFUNDOI VITIN KALENDARIK ME DHURATA Nga Beqir M. Cikaqi Shkolla Shqipe e MP në Treviso sot e mbylli vitin kalendarik, e njëkohësisht ...

Bashkim Saliasi: Faleminderit miku ynë Viron Kona!

Faleminderit miku ynë Viron Kona! (Reportazh nga shkolla “Vëllazërimi” Babrru-Kodër, Tiranë) Nga Bashkim Saliasi 1. Kur me shkrimtarin Viron Kona mbërritëm në shkollën Babrru-Kodër, na pritën buzagaz  mësuesit Caush Kullafi dhe ... me shume

Murat Gecaj: Në një festë të bukur të librit

TIRANË: NË NJË FESTË TË BUKUR TË LIBRIT… (Praktikë e re dhe frytdhënëse, që ia vlen të njihet nga lexuesit tanë) Nga Prof. Murat Gecaj - publicist e studiues 1. Këto ... me shume

Frrok Vukaj: Bjeshkët e Tropojës – mrekulli

TROKUZI - PERLË EMOCIONUESE E MIKËPRITËSE DOBERDOLI E SYLBICA - BUKURI PËRRALLORE Bjeshkët e Tropojës – mrekulli të pashijuara Nga Frrok Vukaj Çeremi,  porta e bjeshkëve të larta Përjashtuar një përqindje relativisht ... me shume

Engjëll Koliqi: Jehona të fuqishme të shqiptarizmës

NË FUNDJAVËN QË E LAMË PAS: STUBLLA E KARADAKUT ME JEHONA TË FUQISHME TË SHQIPTARIZMËS Të premten e kaluar, në Shkollën Fillore dhe të Mesme të Ultë “Dom ... me shume

Bedri Tahiri: Gjurmëve të identitetit tonë kombëtar

Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar Në Prekaz të Epërm varri mbi treqindvjeçar i Prekë Kuçit Nga Bedri TAHIRI Sot, më 15 Tetor 2016, me djalin e axhës, ... me shume

Drita Lushi: Një mbi një dritaret

NJE MBI NJE  DRITARET -Berati- NGA DRITA LUSHI Pak qytete në Shqipëri identifikohen  sipas karakteristikave, që kanë; Dhe besoj, që kur njerëzve u thuhet “Qyteti i Një mbi një dritareve”, të kujtojnë ... me shume

Kozeta Zylo: Lulet janë medicina e shpirtit

LULET JANË MEDICINA E SHPIRTIT... (Në një nga Kopshtet më spektakulare të luleve në botë, Long Wood në Pennsylvania) Nga Kozeta Zylo Dita e të dashuruarve që simbolizohet ... me shume

Florim Zeqa: Flaka e Janarit, bashkoi krijuesit në Itali

Flaka e Janarit, bashkoi krijuesit shqiptar në Itali Shkruan: Florim Zeqa Ashtu siq ishte paralajmëruar, me 31 Janar 2016, në Paderno (Treviso-Itali), nën patronatin e Shoqatës Kulturore ILIRIA ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 131 | Treguar: 11 - 20
Powered by www.merbraha.com v4.7