Hyrje | Reportazh

Reportazh

Frrok Vukaj: Bjeshkët e Tropojës – mrekulli

TROKUZI - PERLË EMOCIONUESE E MIKËPRITËSE DOBERDOLI E SYLBICA - BUKURI PËRRALLORE Bjeshkët e Tropojës – mrekulli të pashijuara Nga Frrok Vukaj Çeremi,  porta e bjeshkëve të larta Përjashtuar ...

Engjëll Koliqi: Jehona të fuqishme të shqiptarizmës

NË FUNDJAVËN QË E LAMË PAS: STUBLLA E KARADAKUT ME JEHONA TË FUQISHME TË SHQIPTARIZMËS Të premten e kaluar, në Shkollën Fillore dhe të Mesme ...

Bedri Tahiri: Gjurmëve të identitetit tonë kombëtar

Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar Në Prekaz të Epërm varri mbi treqindvjeçar i Prekë Kuçit Nga Bedri TAHIRI Sot, më 15 Tetor 2016, me djalin e axhës, ... me shume

Drita Lushi: Një mbi një dritaret

NJE MBI NJE  DRITARET -Berati- NGA DRITA LUSHI Pak qytete në Shqipëri identifikohen  sipas karakteristikave, që kanë; Dhe besoj, që kur njerëzve u thuhet “Qyteti i Një mbi një dritareve”, të kujtojnë ... me shume

Kozeta Zylo: Lulet janë medicina e shpirtit

LULET JANË MEDICINA E SHPIRTIT... (Në një nga Kopshtet më spektakulare të luleve në botë, Long Wood në Pennsylvania) Nga Kozeta Zylo Dita e të dashuruarve që simbolizohet ... me shume

Florim Zeqa: Flaka e Janarit, bashkoi krijuesit në Itali

Flaka e Janarit, bashkoi krijuesit shqiptar në Itali Shkruan: Florim Zeqa Ashtu siq ishte paralajmëruar, me 31 Janar 2016, në Paderno (Treviso-Itali), nën patronatin e Shoqatës Kulturore ILIRIA ... me shume

Neshat Mehmedi: Dita e Verës

DITA E VERËS Nga Neshat Mehmedi Dita e verës është një traditë e lashte  pagane - shqiptare dhe festohet me një mori ritesh e praktikash te ndryshme ... me shume

Tahir Bezhani: Aktivitet letrar në Tropojë

AKTIVITET LETRARË NË TROPOJË Nga Tahir Bezhani Këto ditë doli nga botimi libri me poezi “Akoma besoj” i autorit tropojanë, Besart Ramiz Tafaj. Ky libër qe gëzimi i ... me shume

Edicioni i 26-të i Takimeve të Dom Mikelit

EDICIONI I 26-TË I TAKIMEVE TË DOM MIKELIT ISHTE NDËR MË TË MIRAT Zeqir Demiri, Engjëll Koliqi, Halil Matoshi (fituesi i Çmimit të parë “Agim Ramadani”, ... me shume

Albina Idrizi: Mbresa nga “Trirema Joniane”

Mbresa nga takimi poetik i “Triremës Joniane” në Sarandë... Nga Albina Idrizi Pothuaj është e pamundur të mos psherëtij heshtur nga kënaqësia sa herë vij në Sarandë ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 137 | Treguar: 21 - 30
Powered by www.merbraha.com v4.7