Hyrje | Reportazh

Reportazh

Zeqir Lushaj: Oborri i shkollës = si oborri i shtëpisë

OBORRI I SHKOLLËS = SI OBORRI I SHTËPISË -10 këndshikime nga nje ditë e paharruar në Kodër të Bregit të Geg-hysenit në 70 ...

Sejdi Berisha: Trirema e Poezisë Joniane

R e p o r t a zh Sejdi BERISHA: Nga Manifestimi Tradicional Ndërkombëtar Poetik “Trirema e Poezisë Joniane” në Sarandë, që u mbajt ...

Pëllumb Gorica: Ohri, qyteti i një kujtese të harruar

  OHRI, QYTETI I NJË KUJTESE TË HARRUAR NGA PËLLUMB GORICA Duke prekur hapsirat që shtrihen përtej kufirit të Qafë Thanës, çdokush prej nesh, që edhe pse ka udhëtuar ... me shume

Gani Mehmetaj: Shpërfytyrimi i shqiptarëve

Shpërfytyrimi i shqiptarëve Ideologjia islamike është nacionalizëm arabë, ashtu si ideologjia komuniste ishte pansllavizëm rus. Ç’kanë shqiptarët fatkeq më këto dy ideologji, të cilave iu ngjitën ... me shume

Përqafohen para ekzekutimit, fotoja i shpëton jetën!

Kala dhe Keira, dy qenush rruge që përqafohen nga frika e ekzekutimit. Fotoja e tyre u bë virale në internet dhe u shpëtoi jetën. Qenushet, ... me shume

Ja 29 portretet e romeve me te famshem ne bote

Model. Kështu u quajt katalogu me portrete në laps dhe karbon i promovuar dje nga Sead Kazanxhiu. Ekspozita me të njëjtin titull është zhvilluar një ... me shume

Reportazh/Një udhëtim në sinagogat hebreje në qytetet shqiptare nga Saranda deri në Berat Shkruar nga Esther Hecht, Hadassahmagazine

Vendi mё misterioz nё Evropё, Shqipëria, ёshtё njё vend i ekstremeve dramatike. I ndarё nga Evropa perëndimore pёr dekada me radhё nёn sundimin e diktatorit ... me shume

CIA në vitin 1953: Nuk është koha për grusht shteti në Shqipëri

Dokument i shërbimit amerikan për operacionet në Shqipëri.  “Për momentin, mënyra më e mirë për rrëzimin e Hoxhës ështëmbështetja dhe grupimi i elementëve opozitarë brenda ... me shume

Si luftuan vullnetaret ruse perkrah serbeve

KOSOVË 1999/ HISTORIA E PANJOHUR - Politikani, diplomati dhe studiuesi i historisë Shaqir Vukaj nuk ka nevojë për shumë prezantim. Ish-nënkryetar i Kuvendit të Shqipërisë, ... me shume

Frank Shkreli: Organizata e Kombeve të Bashkuara nderon Nënë Terezen

ORGANIZATA E KOMBEVE TË BASHKUARA NDERON NËNË TEREZEN   Nga Frank Shkreli   Më 1985 Nënë Tereza ishte ftuar të fliste para Asamblesë së Përgjithëshme të Kombeve të ... me shume

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 137 | Treguar: 31 - 40
Powered by www.merbraha.com v4.7