Hyrje | Sport | Hidhet shorti i EURO 2016, Shqipëria përballë Portugalisë dhe Serbis

Hidhet shorti i EURO 2016, Shqipëria përballë Portugalisë dhe Serbis

Hidhet shorti i EURO 2016, Shqipëria përballë Portugalisë dhe Serbis

Hidhet shorti për fazën eliminatore të Kampionatit Europian “Francë 2016”. Shqipëria është në grupin I dhe do të përballet me Portugalinë e Kristiano Ronaldos, Armeninë, Serbinë, Danimarkën dhe vendi organizator Francën, e cila do të luajë ndeshjet e saj, por do të jenë miqësore. Franca është e kualifikuar automatikisht.

Ceremonia u zhvillua në Nicë të Francës dhe u drejtua nga sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s, Xhani Infantino, i cili u ndihmua edhe nga dy ish-kampionë: Rud Gulit dhe Bisente Lizarazu.

Sipas formatit që tashmë është aprovuar nga UEFA, ky kampionat nuk do luhet më me 16 skuadra, por me 24. Vendi i parë dhe i dytë kualifikohen, ndërsa i tretë kalon në play-off.

Është rënë dakord që skuadrat e Spanjës dhe Gjilbartarit, si dhe Azerbajxhani me Armeninë të mos ndeshen bashkë, për shkak të konflikteve që këto vende kanë me njëri-tjetrin.

Të gjitha GRUPET

 

Grupi A

Hollande

Kazakistan

Islande

Letoni

Turqi

Republika Çeke

 

Grupi B

Bosnja dhe Hercegovina

Andora

Qipro

Uells

Izrael

Belgjike

 

Grupi C

Spanja

Luksemburg

Maqedoni

Bjellorusi

Sllovaki

Ukraine

 

Grupi D

Gjermani

Gjibraltar

Gjeorgjia

Skoci

Polonia

Irlande

 

Grupi E

Angli

San Marino

Lituania

Estonia

Sllovenia

Zvicra

 

Grupi F

Greqia

Ishujt Faroe

Irlanda e Veriut

Finlanda

Rumania

Hungaria

 

Grupi G

Rusia

Lihtenshtejn

Moldavia

Mali i Zi

Austria

Suedia

 

Grupi H

Italia

Malta

Azerbajxhan

Norvegjia

Kroacia

 

Grupi I

Portugalia

Shqipëria

Armenia

Serbia

Danimarka

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7