Hyrje | Sport | Algjeria i ngrin gjakun Gjermanisë. Pancerat e mbyllin me fitore

Algjeria i ngrin gjakun Gjermanisë. Pancerat e mbyllin me fitore

Nuk kane mjaftuar 90' minutat e kohes se rregullt qe gjemania te gjeje fitoren ndaj nje skuadre qe ne pamje te pare dukej nje loje femijesh per tre here kampionet e botes.

Algjeria e mirevendosur ne mbrojtje dhe duke mbajtur afer cdo lojtare gjerman i mohuan per 90' minuta fitoren. Por nuk kane munguar rastet qe gjermania eshte gjetur ne veshtiresi ku vetem nderhyrja e Nojer ka shpetuar gjermanet nga golat e kundershtareve. Ndonese gjuajtjet ne porte ne 90' minutat e para shenonin 26 me 6 per gjermanet ajo qe vlen jane golat nuk erdhen.

U deshen kohet suplementare per te arritur nje fitore dhe per te pare golat e pare. Goli i pare erdhi nga Shurle ne minuten e 92' te kohes se pare suplementare dhe i dyti ne minuten e 119 nga Ozil, atehere kur algjerianet tashme nuk kishin më forca.

Atehere kur loja dukej e mbyllur, Algjeria gjen golin e nderit me ane te Djabou ne minuten e 120+1. Ndeshja u mbyll me rezultatin 2-1 dhe gjermania kalon ne cerekfinale ku e pret Franca si kundeshtarja e rradhes.