Hyrje | Sport | HISTORIKE! Shqipëria në EURO 2016; fitojmë 0-3 në Armeni

HISTORIKE! Shqipëria në EURO 2016; fitojmë 0-3 në Armeni

HISTORIKE! Shqipëria në EURO 2016; fitojmë 0-3 në Armeni

11 Tetori i vitit 2015 do të hyjë në kalendarin e datave historike të Shqipërisë, si dita kur kombëtarja kuqezi kualifikohet në EURO 2016, hera e parë për perfaqësuesen tonë në një kampionat Europian.

Italiani i natyralizuar, Gianni De Biasi, zëvendësi i tij, Tramezani së bashku me të gjithë lojtarët dhe stafin tjetër teknik, e kthyen në realitet ëndrrën shumëvjeçare të të gjithë shqiptarëve.
Në Armeni, përfaqësuesja jonë e drejtuar nga De Biasi fitoi 3-0 ndeshjen më të rëndësishme të këtyre eliminatoreve, duke kurorëzuar me sukses 13 muaj, punë, shpresa, dëshira e duke larguar për një moment mendjen e shqiptarëve nga hallet e përditshme.
Duke qenë se ishte shansi i fundit për në Francë, De Biasi provoi ta sulmonte që në fillim kundërshtarin, duke hedhur që nga minuta e parë në fushë, Roshin, Gashin dhe Cikalleshin.
Armenët patën rastin e parë, por për fatin tonë shpërdoruan një top të artë. Pas këtij momenti ishte radha e tanëve dhe menjëherë në minutën e 9 Hoynasian në përpjekje për të ndaluar Gashin e dërgoi topin në rrjetën e tij. Në minutën e 23, Xhimshiti dyfishoi rezultatin dhe mbylli pjesën e parë me avantazhin e kuqezinjve.
Edhe në fillimin e të dytës ishin tanët që rrezikuan, por Basha dhe Gashi nuk shënjestruan portën. Armenët u zgjuan pas këtij momenti, por ata nuk arritën për asnjë moment të vinin në rrezik Berishën.
Në të 76-ën ishte Armando Sadiku ai që vulosi fitoren 3-0 dhe vajtjen e Shqipërisë për herë të parë në një Europian.
Komenti i ndeshjes
PERFUNDON TAKIMI. Shqiperia fiton 0-3 dhe siguron bileten per ne France 2016.
86' - Basha le fushen e lojes i demtuar, futet Abrashi.
83' - Tjeter karton e verdhe per armenet. ndeshkohet Andonian.  
82' - Goditje e forte nga jashtezone nga armenet, por jashte kuadratit te portes.
76' - GOOOL 0-3 Shenon Armando Sadiku. Roshi i papermbajtshem ne te djathte, kroson ne zone aty ku Sadiku nuk fal, por siguron fitoren duke shenuar golin e trete.
72' - Tjeter zevendesim per Shqiperine. Largohet Memushaj, aktivizohet Kukeli. 
71' - I pakalueshem Berisha. Nje pritje e shkelqyer pas goditjes se forte nga jashte zone te armeneve.
66' - Mundesi e arte per te shenuar edhe golin e trete per Shqiperine.Roshi ne kundersulm, kroson per Sadikun ne zone, por topi devijohet dhe per pak sa nuk perfundon ne rrjet.  
64' - Dalje e shpejt e njerit prej armeneve ne krahun e majte te sulmit te tyre, por Xhimshiti e ndal ate me faull. Gjyqtari e ndeshkon shqiptarin me karton.
63' - Armenia vazhdon me kontrollin e gjate te topit, por mungojne rastet per ta.
58-Zevendesimi i pare per Shqiperine. Largohet Cikalleshi, futetSadiku. Aktivizohet edhe Sarkizov per Armenine, duke zevendesuarMovsisyan. 
57' - Minuta te mira per armenet. Lojtaret tane jane te kthyer prapa duke u mbyllur mjaft mire sulmet e vendasve.
53' - Armenet shfaqen rrezikshem ne porten tone, por me te drejt gjyqtari akordon nje pozicion jashte loje.
52'-Kartoni i pari per lojtaret tane. Ndeshkohet me te verdhe Aliji 
46' - Mundesi e shkelqyer menjehere per tane, por Basha nuk godet si duhet brenda zones.
Nis pjesa e dyte e ndeshjes, me zevendesime per Armenin. Ozbiliz futet ne fushen e lojes duke zevendesuar Yusbashyan.
Perfundon pjesa e pare Armeni-Shqiperi 0-2. Loje e mire e lojtareve tane, por mbi te gjitha rezultati i pjeses se pare jep siguri per 45 minutat e dyta.
45' - Mundesi e shkelqyer e armeneve, te cilet godasin nga jashte zone, por fatmiresisht topi perfundon jashte.
43' - Kombinime te bukura te armeneve, por ndalen nga Cana ne hyrje te zones sone. 
42' - Lendohet Cikalleshi pas nje perplasje me kundershtarin, por pa probleme per te vazhduar me tej. 
39'- Dalje e shpejt e Bashes ne krahun e majte, pason per Gashin qe nuk arrin te gjuaje drejt portes. 
34' - Kontroll i gjate i topit per armenet prane zones sone, por pa rrezikuar kuadratin e Berishes. Shqiperia eshte e terhequr mbrapa, por Roshi qendron i gatshem per tu nisur ne kundersulm. 
28' - Tjeter mundesi e mire per Shqiperine,por topi devijohet nga mbrojtesit e Armenise. Cikalleshi pretendon per prekje me dore. 
27'- Kartoni i dyte per armenet, ndeshkohet Yusbashyan.
23 - GOOOL. Shenon Xhimshiti 0-2 per Shqiperine.Memushaj kroson ne zone dhe aty Xhimshiti nuk gabon, por e dergon topin ne porten e armeneve, duke e çuar rezultatin ne 0-2. 
20' - Tjeter rast i mire per Shqiperine. Cikalleshi godet ne hyrje te zones, por topi ndalet nga portieri qe ishte ne pozicion. 
19' - Presing i lojtareve tane, te cilet synojne ti ndalin armenet qe ne mesin e fushes.
17' - Kalim i bukur i Roshit nga e djathta dhe vetem me faull mund ta ndalte lojtari armen Arzumanjan, i cili ndeshkohet me kartonin e verdhe, i cili eshte i pari ne kete ndeshje. 
13' - Lojtaret tane duken disi te terhequr pas golit, ndersa armenet kontrollojne topin, por pa qene te rrezikshem ne porten tone.
9'-GOOOL. Shenon Shqiperia. Godet Basha, pret portieri, por nuk arrin ta kontrolloje topin. Ne tentative per ta larguar mbrojtesi i vendasve Hohannisyan e dergon ne porte. Ne feste tifozet shqiptare ne stadium.
7'- Berisha ben mrekulline, duke mos i lejuar golin armeneve.Mkrtchyan goditi fort, topi u devijua nga muri dhe reagimi i Berishes ishte fantastik ne kete rast.  

google_ad_client = "ca-pub-1126227037357795"; google_ad_slot = "8712875773"; google_ad_width = 970; google_ad_height = 90;

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7