Hyrje | Teknologjia | Si te beni para me Google AdSence.

Si te beni para me Google AdSence.

Si te beni para me Google AdSence.

A perdorni Google Adsense per faqen tuaj te internetit?

Nese ju nuk perdorni Atehere ju kshilloj sjellshmerishte qe te perdorni Google Adsense. Procesi nuk eshte i veshtire se si te vedosni Google Adsense ne faqen tuaj nese dini tamam si te veproni.

Ju nuk jeni i vetëm duke qenë të interesuar në programin e Google AdSense. Prapa skenave, punon si vijon: një reklamues shkon në sistemin AdWords Google,dhe hap nje llogari, dhe krijon një ose më shumë reklama që ata duan të paguajnë për të paraqitur ose në faqet e Google-it kërko apo në "faqet e përmbajtjes". Këto faqe janë përmbajtje Web sites drejtuar nga individët dhe organizatat që përfshijnë AdSense,shembull www.merbraha.com anash faqes ka vene google add sence you keni shkuar tek google ad sence dhe keni paguar nje rreklame kjo do te thote se pa paguar www.merbraha.com reklama juaj munde te paraqitet tek kjo faqe sepse eshte google ad sence e cila do ta rreklamoje per ty.

Çfarë e bën këtë më interesante është se reklamuesit nuk paguajnë për reklamat e tyre qe të shfaqen në të dyja faqet e Google apo përmbajtje të veçantë, por në vend të paguajë rregullishte ata paguajne vetem kur reklama e tyre eshte klikuar nga konsumatorët, ajo që ne e quajmë "paguaj per klikim" ose PPC. Një përqindje e shumës që kompania paguan Google për shfaqur reklamat e tyre ndahet pastaj me pronarin e faqes qe ai e rreklamon ne faqen e tije.

Në qoftë se, të themi, reklamuesi paguan 1,00 $ për një vizitor në faqen e tyre përmes adwrds atëherë Google do të paguajë një përqindje të shumës (pikërisht shuma nuk është deklaruar nga kompania) për ju, ndoshta 0,20 $, ndoshta më shumë.

Unë kuptoj se 0,20 $ nuk ka të tingëllojë si shumë të holla, por në qoftë se ju keni disa qindra vizitorëve një javë, dhe nje përqindje e vogel e atyre klikon mbi këto reklamat, ju mund të bëni lehtë $ 20 - $ 50 ose më shumë (shumë!) Më shumë nga faqja e juaj çdo javë, pa pasur nevojë të bëni ndonjë punë tjetër veqse të shtoni kod të AdSense për faqet sa eshte e mundur.

Është e thjeshtë, e lehtë , ju kurrë nuk u duhet të negociojoni (ose flisni) me reklamuesit, ju nuk keni nevojë per te bere faturën per të gjithë, dhe çdo muaj ose dy ju do të merrni një kontroll të mirë nga korporata e Google.

Pra, le të flasim për hapat e saktëqe duhet të merrni.Së pari dhe më kryesorja, ju duhet të regjistroheni për programin AdSense.

1) Qe te vendosni Google Adsense ne faqen tuaj gjeja e pare qe ju duhet te beni eshte te regjistroheni per nje llogari me Google addsense ,https://www.google.com/adsense/login/en_GB/?destination=%2Fadsense%2Fhome

Vini re se kur ju regjistroheni, do t'ju duhet të specifikoni një faqe interneti ose blogun që ju planifikoni të vini AdSense: jo çdo faqe është miratuar, prandaj sigurohuni që faqja juaji ka vlerë dhe materialet e publikuara ne faqen tuaj jane unike dhe që nuk përfshin shumë reklama.

Pasi ju jeni miratuar, është koha për të hyni brënda dhe të konfigurosh reklamat AdSense qe do ti reklamoni ne faqen tuaj!

Kur ju hyni në të parë, ju do të shihni si në vijim:

Google AdSense Navigational Bar

Kliko në AdSense setup pastaj "AdSense for Content" dhe ju do të jetë gati për të konfiguruar reklamen tuaj.Tani, mos u bëni merak: konfigurimit është shumë i lehtë dhe eshte zbavites shumë, ju munde te rregulloni ngjyrat, madhësitë, dhe shumë më tepër.

Pasi të keni klikuar mbi AdSense "për Content" tab, hapi juaj i ardhshëm do të jetë për të vendosur se çfarë lloj të reklamash doni te reklamoni në faqet tuaj:

 

 

Google Adsense Ad Llojet

 

 

Unë ju sugjeroj që të fillioni me një reklame tekst , sic shihet këtu: reklamat lloj tjetër të përmbajtjes në përgjithësi janë më pak të dobishme, më pak fleksibile, dhe në mënyrë tipike kanë gjithashtu një pagim shumë më te ulët, sipas grupimeve.Kur të jeni gati, vini re se ju mund të mësoni më shumë për formate të ndryshme tek AdSense Ad Format Reference Page.

Pjesa e ardhshme e detyra juaj qe të përcaktojë formën dhe paraqitjen e reklames tuaj AdSense ne faqen tuaj , dhe ka një numër mjaft mahnitëse të një madhësie të ndryshme dhe opsionet format e reklamave shikoni ketu per me shume AdSense Ad Format Reference Page. ja vlen një vështrim të shpejtë.

 

 

 

 

 

Hapi tjetër është të përcaktojë një kanal specifik për reklamen tuaj:

Google AdSense Channels

 

 

 

 

Unë jam një mbështetës shumë të fortë të kanaleve, megjithatë. Kanalet ju japin mundesine qe te organizoni reklamat AdSense nga faqja Web (nëse keni më shumë se një faqe) ose nga zonat e faqes tuaj.Në këtë faqe, për shembull, unë kam një kanal për faqe e pare "dhe një tjetër për subdomains dhe kështu unë mund të krahasoj si çdo format është bërë.Është shumë më e lehtë për të filluar me nje kanal ose dy, në mënyrë që të kesh kohë dhe të krahasosh tamam kto dy kanale nderkohe qe me vone ti munde hapesh dhe te tjere por do te jete shume me e lehte ti krahasosh se cila te jep me shume resultat.
Së fundi, ju keni bërë të gjitha parametrat që ju duhet dhe është koha për të rrëmbyer copë HTML që do të gjenerojnë dhe futeni ne bllokun ose faqen tuaj!Google Adsense Ad Code Kodi juaj do të jetë pak e shume si kjo qe shihni në këtë ekranme poshte, por kodi në përgjithësi duken identike. Vetëm seleksiononi komplet.
dhe përdorni Edit -> Kopje per të marrë këtë kod .

 

Tani hapni një faqe ku ju dëshironi qe reklama AdSense te shfaqet, dhe duke përdorur Edit -> Paste. futni kodin aty ku deshironi qe reklama te shfaqet.

Pasi te beni kete ndryshim ne template reklama duhet te shfaqet life aty ku ke futur kodin.

 

 

E Rëndësishme: mos klikoni në reklamen tuaj!

Një nga gabimet më të zakonshme që pjesëmarrësit e rinj te AdSense bëjne është duke klikuar mbi reklamen e google ne faqen e tyre "per te bëre një dollar të shpejtë". Tingullon mire në teori, por ju do tëperfundoni jashte nga programi AdSense nëse klikoni në reklamat e paraqitur në faqet tuaj personale, e cila nuk është një strategji e mirë për të fituar para!

Gjithsesi, kjo është njera nga menyrat. Mos vononi dhe mos prisni për të nesërmen: regjistrohuni sot tek AdSense, pastaj vazhdo me keto hapa dhe ju mund të filloni gjenerimin e të ardhurave, modeste ose ndryshe.

dhe kush e di, ndoshta ju do të shihni një nga reklama e mia në faqen tuaj!

 

Sa leke beni me Google Adsense? dhe si vepruat? ku i vendosni? si? ju lutem lerni coment qe te ndimoni te tjeret.

 

Nga:Meriman Braha @www.merbraha.com

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7