Hyrje | Teknologjia | Si te rregulloni compjuterin tuaj me System Restore to earlier time. (kthe komjuterin tuaj siq punonte me pare)

Si te rregulloni compjuterin tuaj me System Restore to earlier time. (kthe komjuterin tuaj siq punonte me pare)

Qfare eshte System Restore?

System Restore ndimon Ju per te kthyer systemin e kompjuterit tuaj dhe files ne nje date te meparshme.Dmth eshte nje menyre per te kthyer systemin e compjuterin tuaj siq punonte me pare pa prekur gjerat e tua personale siq jane files, e-mail, documents, or Fotos.

Shume here ne installojme programe ose drivers, kushtu qe kompjuteri nga keto installime mundet te jape probleme te medha nga nje here ose ndodh qe windows te hiqet ne menyre qe nuk shpjegohet. Zakonishte duke hequr programin ose drivers qe installuam me pare e rregullon problemin. Por nese kjo nuk i rregullon gjerat atehere you munde te provoni System Restore duke kthyer systemin ekompjuterit tuaj ne nje date te meparshme kur qdo gje punonte siq duhet.

System Restore perdor menyren qe quhet System Protection per te krijuar restore points tek kompjuteri juaj. Keto restore points mbajne iformacionin registry settings dhe informacione te tjera qe Windows perdor. Ju munde krijoni restore points vete manually.

System Restore nuk eshte dizinuar per te ruajtur gjerat personale keshtu qe nuk munde perdoret per te nxjerre file te humbura ose te prishura. Keshtu qe gjithmone ju duhet te keni back up per gjerat e rendesishme dhe programet.

Proqedura te rregulloni compjuterin tuaj me System Restore

Ju duhet te futeni ne computer si administrator per te performuar System Restore.

Kliko start dhe nje dritare e vogel do hapet dhe ne search menu shkruaj fjalen System Restore, Opsioni per te klikuar ne System Restore do te dale ne top te kesaje dritare te vogel siq e shioni ne foton poshte .

syste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasi te klikoni ne System Restore nje dritare e vogel do dale ne ekran klikoni continue pas disa sekontash ju lutem prisni me durim nga nje here zgjate shume nje dritare tjeter do shfaqet ne ekran siq e shikoni ne foton poshte.

s

Nese data qe kompjuteri ka zgjedhur vete eshte ajo qe deshironi qe System Restore ta ktheje kompjuterin tuaj atehere klikoni next, nese deshironi nje date teter me te hershme atehere klikoni ne choose diffrent restore point dhe kliko next . Shiko foton e siper per me shume.Pasi te keni bere kete zgjedhje atehere klikoni next.

Nese likoni ne choose diffrent restore point dhe klikoni next nje dritare tjeter do shfaqet ne ekranin tuaj siq e shikoni ne foton poshte.

t 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ketu jane datat me te hershme qe komjuteri juaj ka ruajtur per ju klikoni ne njeren prej tyre dhe klikoni next.

h

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klikoni finish dhe keshtu kompjuteri do vazhdoje System Restore kjo zgjate per nje kohe midise 20 minutash deri ne 40 gjate kesaje kohe compjuteri do fiket dhe ndezet vete gjithqka eshte automatike dhe nuk duhet prekur asgje deri sa te mbaroje.

Shpresoj qe kjo te ndimoje nje qike ata qe kane pasur probleme dhe kane shkruar redaksise tone.

Shkruar nga Meriman Braha @merbraha.com

Komente (1 publikuar)

avatar
klodi gjozi 2010-10-16 01:06 +0100
KOMENT
0
total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

3.00
Powered by www.merbraha.com v4.7