Hyrje | Teknologjia | Si të pastroni kompjuterin dhe ta beni atë të punojë më shpejtë.

Si të pastroni kompjuterin dhe ta beni atë të punojë më shpejtë.

Si të pastroni kompjuterin dhe ta beni atë të punojë më shpejtë.

Bëni Windows XP të punojë më shpejtë!


" "My Windows fillon hapjen por hapet shume ngadale një kohë shume të gjatë, dhe se fundi eshte ngadalesuar shume dhe programet nuk hapen fare. A mund të sugjerojnë se çdo të bëjnë per mirëmbajtjen e Windows XP qe te punoje me shpejte.

Unë kam këtë teori avash avash computeri ze ndryshke në brendësi me kalimin e kohës, ashtu si motoret të automobilave kur nuk punojne dhe ti nuk ju hedh vaj. Por edhe makina e re Pas pak kohe, ajo nuk punon si kur ishte e re, Keshtu edhe kompjuteri është i ngadaltë në ecurinë e (informacionit) siq makina e vjeter ne autostradë.

A ka diçka qe ne mund te bejme për të rivendosur shpejtesine sikur kur ishte i ri performance?

Në fakt, po!

Ketu do te shkruajme disa gjera te cilat do tju ndimojne qe te pastroni kompjuterin tuaj dhe tju punoje me i shpejte ndoshta jo sikur kur ishte i ri por shume me shpejte se sa do te jete tani.

Qfare do shikojme dhe bejme:

  • 1 Apliko Windows Updates
  • 2 Pastroni Kompjutering nga viruset dhe Malware
  • 3Hiq programet e panevojshme
  • 2 Pastro Hard Diskun
  • 1 slice Defrag 1 rriskë Defrag
  • 1Programet qe vazhdojne automotikisht


Apliko Windows Updates


Nëse ju përdorni Windows dhe internetit, ju thjesht duhet merrni patches që kane dalë në përgjigje të sigurisë dhe privatësisë microsoft i nxjerre ato here pase here keshtu qe ju duhet te shikoni vazhdimishte per to. Dështimi për ta bërë këtë është një ftesë e hapur për hakerat krisur dhe të tjeret.Për të marrë
patches e fundit or informacionin e ri te nxjerre nga microsofti dhe te konfiguruar per sistemin tuaj kliko Internet Explorer hapet, klikoni tek Tools, pastaj windows update.

Pastroni kompjuterin nga viruset dhe Malware

 

A dini te perdorni një program anti-virus, me azhurnime automatike?

A keni skanuar sistemin tuaj për spyware, adware dhe dëmtuesit padëshiruar të tjera? Nëse jo, duhet te merrni me shume informacion në lidhje me anti-virus dhe anti-Spyware si të mbroni veten nga ato rreziqe dhe si te installoni nje ne kompjuterin tuaj. Viruset dhe malware mund të ngadalësojnë sistemin tuaj shume, sepse ata përdorin për të gjeneruar burimet tuaj Popup reklama, dergojne spam, dhe shpesh e pengojnë punën qe bejne programet.

 

Hiq programet e panevojshme.

 

Ju mund të keni shume programe ne hard drive tuaj që nuk janë më të nevojshëme, apo ata janë instaluar pa dijenin tuaj kur shkarkohen disa pako të tjera.Toolbars, file-sharing programe, falas emails enhancers, online shopping "companions" shkarkohen pa dijenine tuaj dhet janë të njohur qe perdorin këtë praktikë. Këto programe të pa ftuara vënë një peshe te madhe për hapjen w windows në kohë, dhe per kete shkak web faqet per shkak të ngarkesës hapen më ngadalë, dhe në përgjithësi lngadalesoje te gjithe kompjuterin tuaj. Shko te controll panel

, pastaj Add / Remove Software për të parë se çfarë programesh janë instaluar. Hiq ato që ju e dini ju nuk keni nevojë, dhe të bëni një web kërkim për të mësuar në lidhje me ato që ju nuk jeni i sigurt rreth.

 

Pastro Hard Diskun

 

Të dy Windows dhe programet qe installon ne kompjuter lënë gjera të përkohshme si fotografi linke etj në hard drive tuaj, duke marrë shume hapësirë. Një hard diskun tuaj që është afër për të qenë e plotë mund të shkaktojë Windows për të vepruar ne menyre te quditshme, dhe do të ngadalësojë ose të ndërhyjnë me disk qasje efikase dhe operacionet e kujtesës virtuale. Dhe nëse shkon ne internet shume,folderi qe mban gjerat e përkohshme mund të bëhet mjaft e madhe, duke shkaktuar Internet Explorer për të ngadalësohet apo mosfunksionim e tije.Pastrimi i gjerave te panevojshme , e skanimi i diskun për gabime dhe defragmenting hard drive kjo mund të ndihmojë për të rivendosur disa zip të sistemit tuaj. Së pari, kliko My computer, kliko ne te djathte on C: icon Drive, zgjidhni Properties, pastaj kliko mbi Disk Pastrimi.Zgjidhni More tab Options për të gjetur dhe për të hequr edhe më shume gjera te padëshiruar. Për të bere një defrag, kliko My Computer, kliko ne te djathte on C: icon Drive, zgjidhni Properties, pastaj Tools. Click the Check Now button to scan your disk for errors. Kliko Check Now button to scan diskun tuaj për gabime. Kur skanimi eshte kompletuar, kliko butonin Defragment Now për të bere defrag, e cila gjen hard diskun tuaj dhe vendos qdo informacion në mënyrë më efikase. Eshtë shumë e rekomanduar që ju të mbyllni të gjitha programet drejtimin dhe çaktivizoni shtesat tuaja përpara se te beni defrag. Përndryshe, informacioni juaj ne computer mund te bej qe defrag te vazhdoje perseri nga fillimi.

 

Programet qe vazhdojne automotikisht

 

Ka disa programe qe Windows do të fillojë çdo herë qëndezni sistemin tuaj, dhe gjatë fazës së nisjes, ata janë të gjithë jockeying për një fetë e CPU tuaj.Programet Extra ose te pa dëshiruara në listë për per te vazhduar sa te ndezesh komjuterin e do të rrit kohën tuaj për fillimin, mbase disa minuta. Për të menaxhuar listën e programeve për fillimin, klikoni ne Start / Run, shkruani fjalen: msconfig pastaj. Shtypni Enter, pastaj zgjidhni Startup tab.

If you see items in the list you know you don't need to run at startup time, UNcheck the box(es) next to them and press Apply. Nëse ju shikoni programe në listë e ju e dini që ju nuk keni nevojë për të hapur ne fillim ose automotikishte, Atehere ne kutinë pranë tyre shtypni me mause qe te leni kutine bosh . Pastaj klikoni Apply. Disa shembuj të zakonshme janë gjëra të lidhura me AOL, RealPlayer, Napster.Nëse ju nuk jeni të sigurt për një program ska probleme, Ju mund te leni kutine bosh dhe restart kompjuterin tuaj, dhe shiko nëse çdo gjë duket mire dhe qdo gje punon mire atehere mos bej ndyshime nese ke probleme shko mbrapshte the kliko kutine perseri dhe restarte kompjuterin.


Nga: Meriman Braha @www.merbraha.com

 

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7