Hyrje | Teknologjia | E aedhmja elektrike e BMW-së e zbuluar

E aedhmja elektrike e BMW-së e zbuluar

BMW nxorri se fundi dy makina të reja elektrike në Frankfurt javën e kaluar.

Makina e qytetit I3 dhe super I8 janë makinat e para elektrike nga firma gjermane .

Te dy makinat punojne tërësisht në energjine elektrike, dhe te dy modelet jane shume te ngjashme. I3 është një makinë pe ne qytet, por ajo ke vend per katër të rritur dhe ka një boot 200-litër. BMW pretendon se do të përdoren kryesisht në qytete për shkak të madhësisë së saje dhe mundesise qe punon e gjitha nepermjet energjise elektrike.

Paketën e baterisë i është ngritur nën makinë për të maksimizuar hapësirë ​​në kabinë .Kjo e bën I3 qe te niset për 0-62mph në më pak se tetë sekonda, dhe te udhetoje per 100 milje në një Bateri të plotë te karikuar.


I8 është një kafshë krejt të ndryshme. Kjo është njëmakine mahnitëse plug-in super hibrid - pothuajse makine e jashtëzakonshme e Vizionit BMW-së EfficientDynamics konceptin e 2008.

I8 përdor motor elektrik nga I3 deri përpara. Në shpinë, ka një turbocharged tre cilindra benzine, i cili shton deri në 220bhp dhe 221lb. Është e mirë për të 0-62mph në më pak se pesë sekonda dhe me një mesatare prej 94mpg - I8 mund të udhëtojnë deri në 22 kilometra vetëm duke perdorur energjinë elektrike.

Kjo makinë është jashtëzakonisht e lehtë, pjesërisht falë një fibër karboni qe kab përforcuar trupit plastik, të cilat, sipas BMW, shton deri në një 250 - 350kg peshen nga një makinë e zakonshme.

Kur ata të arrijnë formën e tyre të prodhimit, dy makina do të ndërtohet në Leipzig fabrikën e BMW-së, e cila aktualisht ndërton Seria 1, 3 Series dhe X1. Ata do të jenë zbukuruar me më shumë, dhe flitet se kompania do te perdor edhe materiale të ricikluara ne te.

Çmimet ende nuk janë shpallur, por si makinë pritet të jetë e lirë. I3 ka të ngjarë të kushtojë më pake se £35.000, ndërsa I8 padyshim do te kushtoje me shumë.

Pergatiti : Meriman Braha

 

Komente (0 publikuar)

total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Email shokeve Email shokeve
  • Print version Print version
  • Vetem tekst Vetem tekst

:

Ska tags per kete artikull

Vlereso kete artikull

0
Powered by www.merbraha.com v4.7