Hyrje | Lajmet e dites

Lajmet e dites

Skënder Kapiti: Majlinda Kelmendi krenaria jonë kombëtare

Majlinda Kelmendi krenaria jonë kombëtare Tashmë  Historia dhe Pavarësia e Kosovës janë  shkruar edhe me Ar Nga Skënder S. KAPITI Triumfi i sportistes  më  të ...

Ermira Babamusta nderohet me medaljen e artë nga Presidenti Obama

Ermira Babamusta është shqiptarja e parë që u nderua nga Presidenti Obama për punën e saj humanitare. Në 2014 Ermira shërbeu në ...

Dodona pellazgjike dhe pretenduesit e saj në Tomor të Beratit dhe rrethinat e Janinës në librin më tëri të prof. Alfred Frashërit.

Nga Kujtim Mateli Për Tomorin e Beratit është shkruar dhe folur vazhdimisht duke e pretenduar atë si vendndodhjen e Dodonës. Në vazhdën e këtyre studimeve është ... me shume

Bardh Nëngurra: Fishta, ministria nuk bashkëpunon!

MINISTRIA E KULTURËS NË SHQIPNI NUK DON TË VEPROJË AS TË BASHKPUNOJË ME MERGIMTARËT PER TA NDERTUE SHTËPINË E AT GJERGJ FISHTËS Nga Bardh M. Nengurra Me ... me shume

Ilia Karanxha: Shtrembërimi i historiografisë shqiptare

Gjeneza e një vepre dhe shtrembërimi  i  historiografisë shqiptare në shek. XVI. Nga Ilia S. Karanxha Zanafillat për shkrimin e historisë të Skënderbeut nga ana e Marin ... me shume

Albert Vataj: Naim Frashëri, zani i përmallshëm i këndimit shqip

Naim Frashëri, zani i përmallshëm i këndimit shqip Nga Albert Vataj Sot 115 vite më parë, më 20 tetor të vitit 1900, do të shuhej një prej ... me shume

Frank Shkreli: Marrëdhënjet amerikano-gjermane

MARRËDHËNJET AMERIKANO-GJERMANE DHE MURI I BERLINIT Nga Frank Shkreli Në fillim të gushtit, Departmenti Amerikan i Shtetit kishte njoftuar se me mbështetjen e Qëndrës Atlantic Council të ... me shume

Adil Fetahu: Kujtojmë datat e përgjakshme të Çamërisë

KUJTOJMË DATAT E PËRGJAKSHME TË ÇAMËRISË Ndaj popullit të Çamërisë është kryer gjenocid Nga Adil FETAHU E kam thënë sa herë, me gojë e me shkrim, kudo e ... me shume

Lutfi Alia: Partizania Zenepe Koxherri

PARTIZANIA ZENEPE KOXHERRI   Nga Prof Dr Lutfi ALIA   Mё 9 maj, mbarё bota do tё festoi 70 vjetorin e fitores mbi nazi-fashizmin. Kanё kaluar shtatë dekada, por impresionet ... me shume

Rovena Xhili: Ekzistencë

Ti ekziston në këtë botë fshehtësish, si pjesa më e pafajshme. Ekziston në një kafaz imagjinar, të qelqtë, të ftohtë nga frika e të lënduarit, e kontaktit me njerëzoren, me dëshirën, me shpresën, me humbjen. Humbja, pika ku të gjithë ekuinokset dhe solsticet e botës tënde takohen për të të tërhequr më poshtë. Nuk është humbja, është frika nga humbja që si një hije misterioze të tërheq drejt botës së errët të pritjes... ... me shume

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 501 | Treguar: 1 - 10
Powered by www.merbraha.com v4.7