Author Topic: Denzel  (Read 737 times)

nikola

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Denzel
« on: December 21, 2007, 05:15:57 PM »
Fituesi i shumë çmimeve, aktori Denzel Washington është një nga më të suksesshmit në Hollivud. Ai ka inteligjencë dhe ekuilibër, cilësi që i sjell në të gjitha rolet e tij. 

Nga roli i tij i skllavit të zemëruar megjithatë kurajoz në dramën e luftës civile Glory, në atë të aktivistit Maclom X me të njëjtin titull, rolet e Denzel Washington janë shpesh emocional duke i dhënë audiencës ndjeshmërinë e madhështisë. Ai ndërron pa problem nga filmat me veprime në ato role që eksplorojnë shpirtin e madh njerëzor dhe kurajon.


Djali i një pastori dhe një stilisteje, Denzel lindi në Mount Vernon, Nju Jork më 28 dhjetor të vitit 1954. Denzel mori diplomën në gazetarinë artistike nga Universiteti Fordham në vitin 1977 por përsëri gjeti kohën të ndiqte dëshirën e tij të interpretimit dhe fitoi një bursë për në Konversevatorin Teatral Amerikan.

Pasi tërhoqi vëmendjen e Hollivudit për rolet e tij si Dr. Phillip Chandler në serialin televiziv St Elsewhere, Denzel fitoi rolin në filmin Cry Freedom, film rreth aktivistit kundër aparteidit, Steve Biko. Interpretimi i paharuar dhe i fuqishëm i Denzel i dha atij kandidaturën për Oscar në kategorinë e aktorit në rolin e dytë.

Kandidatura e dytë me filmin Glory, e vuri atë në listën e më të mirëve në Hollivud dhe kjo u çimentua në fitoren e Oskarit si dhe në cilësimin e tij si Aktori më i mirë nga Kritikët e Filmit në Nju Jork për rolin e tij në filmin Malcom X. Denzel ka mundur të qëndroi në krye falë llojshmërisë së karrierës së tij të aktrimit.
 
Të qënurit familjar është prioritet për Denzel. Ai është baba krenar i katër fëmijëve me gruan e tij Paulette Pearson me të cilën është martuar në vitin 83.

Denzel u shfaq për herë të parë në komedinë Carbon Copy përkundrejt George Segal, megjithatë roli i aktivistit kundër aparteidit i hapi dyert e Hollivudit. Interpretimet e tij të arrira e lejojnë atë të nxjerr në pah talentin e tij të madh.