Author Topic: TI K? DO TE ZGJIDHJE?  (Read 658 times)

Elmira

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
TI K? DO TE ZGJIDHJE?
« on: April 01, 2009, 10:13:53 AM »
Nje grua po ujiste kopshtin, kur pa tre pleq qe po qendronin para oborrit t? saj. Ajo nuk i njohu andaj u afrua dhe i tha: e Nuk me duket se ju njoh, por duhet te jeni te uritur. Ju lutem, hyni ne shtepi qe te mund te hani diqka. ?
 
Ata ia kthyen: esht? burri juaj ne shtepi? ?
-Jo, -u pergjigj ajo, -nuk esht?.
-Atehere, nuk mund te hyjme. -ngulen kembe ata.
 Ne mbremje, kur burri u kthye, ajo i tregoi gjitheka kish ndodhur.
Burri pa u menduar fare i tha:-eDil dhe tregoju se kam ardhur dhe ftoji qe te hyjne brenda!
 Gruaja doli per te ftuar qe te tre .
-Nuk mund te hyjme qe te tre ne shtepi, -shpjeguan pleqte.
 -Psee -pyeti ajo.
 Nje nga burrat tregoi nje nga miqte e tij dhe shpjegoi: -emri i tij eshte Pasuri.
 Me pas tregoi tjetrin. -Emri i tij eshte Sukses, dhe mua me quajne Dashuri.
Tani, shko brenda dhe vendos me burrin tend se cilin doni nga ne te tre qe te hyje brenda. Gruaja hyri brenda dhe i tregoi burrit gjitheka qe ata thane.
 Ai u gezua dhe tha: -Sa bukur! Nese eshte keshtu, atehere te ftojme Pasurine qe te vije dhe te mbush? shtepine tone!
E shoqja nuk qe dakord: -I dashur pse te mos ftojme Suksesine
 E bija qe po i degjonte prej kohesh u afrua dhe tha: -A nuk do te ishte me mire te fusnim brenda Dashurine
 Keshtu, familja jone do te ishte plot dashuri. -Marrim ne konsiderate keshillen e vajzes sone.. -tha burri. -Shko jashte dhe thirr dashurine, qe te jete i ftuari yne.
 
 Gruaja doli e tha: - Kush nga juesht? Dashuria, le te vije, ju lutem dhe le te jete i ftuari yne. Dashuria u ngrit nga ulesja e vet dhe u drejtua kah shtepia. Edhe te tjeret u ngriten dhe e ndoqen pas.
 E habitur, gruaja iu drejtua Pasurise dhe Suksesit: -Une ftova vetem Dashurine: pse po vini dhe ju? Te tre u pergjigjen njeheresh: -Nese do e kishe ftuar Pasurine ose Suksesin, dy te tjeret do te qendronin jashte, por meqe ftove Dashurine, kudo qe shkon ajo shkojme edhe ne me te. Ku ka dashuri ka dhe Sukses e Pasuri.



URIMI IM PER TYESHT?: Ku ka dhembje, te uroj Paqe e Lumturi. Ku ka mungese besimi ne vetvete, te uroj besim ne aftesite e tua per ta kaluar. Ku ka druajtje, te uroj dashuri dhe kuraj?. Tani ke dy mundesi: 1. Fshije kete e-mail, ose. 2. Dhuro dashuri nepermjet kesaj historie, duke e ndare me gjithepersonat qe vlereson. Shpresoj te zgjedhesh mundesine e dyte. Une e bera PeR TY!!!!!!!!

« Last Edit: May 12, 2023, 03:32:17 PM by merbraha »