Author Topic: GOTË E THYER"PËRMBLEDHJE POETIKE E GËRSHETUAR ME ELEMENTE DHE NGJYRA JETE  (Read 285 times)

shaban cakolli

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 301
    • View Profile
    • Email
GOTË E THYER"PËRMBLEDHJE POETIKE E GËRSHETUAR ME ELEMENTE DHE NGJYRA
JETE

VALDETE BERISHA

RUGOVA ART 2011
PRISHTINË


Shkruan:Shaban Cakolli

Kush është Valdete Berisha për lexuesin dhe artdashësin shqiptar?




aldete Berisha lindi më 2 nëntor të vitit 1968 në Mitrovicë. Shkollën fillore dhe shkollën e mesme i mbaroi në vendlindje, pra në Mitrovicë. Por, si dhe shumë kosovarë të tjerë në moshën e re u detyrua të shkojë në mërgim.
Valdete Berisha
Që nga rinia e hershme merret me shkrimin e poezive. Përveç poezisë, Valdetja merret edhe me pikturë dhe ka arritur suksese të lakmueshme. Ajo deri tash ka marrë pjesë në disa ekspozita kolektive dhe individuale, në qytete te ndryshme, si në: La Loviere, Manage, Anderlues, etj. Ajo pret që ta hapë një ekspozitë të saj edhe në Kosovë, e sidomos në vendlindje, në Mitrovicë. Autorja jeton dhe vepron në Belgjikë, por është shumë e lidhur emocionalisht me Kosovën të cilën e viziton shpesh.
Ka botuar veprën me poezi "Mos e zgjo dhimbjen".Libri i saj i dytë që ditë më parë doli ngashtypi është"Gotë e thyer"

Ajo me zell po hulumtonte e studjonte të bukurën e artit të shkruar të e vë në pikturë,duke kërkuar të përsosuren e saj në punime
të përsosuren në punimet e saj që e vargëronte bukur në vargje,e duke i dhënë gjallëri me ngjyrëra.Mjeshtri e përsosur artesh të kombinuara e admirojnë më shumë ate bukuri ku figurat
dhe vargjet u përgjigjen njëra-tjetrës.Valdeten e njoha që moti si krijuese,e njoha vetëm përmes
shkrimeve të saja,pra ajo që na miqësonte dhe ofronte ishte krijimtaria.Në fillim ajo më dërgoi
përmbledhjen e parë poetike"MOS E ZGJO DHEMBJEN" një përmbledhje mjaft e fuqishme
poetike,e më vonë ne do të njiheshim drejt-përdrejtë me Valdeten.Edhe këtu na bashkoi krijimtaria.

Ishte shënimi i 100 vjetorit të krenarisë sonë kombëtare "Nënë Tereza",të cilin shënim po e
organizonte Lidhja e Shkrimtarëve Artistëve dhe Krijuesve Shqiptar(LSHAKSH) në Ennepetal
të Gjermanisë.Aty ishte ardhur nga Belgjika znj.Valdete Berisha në cilësinë e poetës,por
edhe të piktores që kishte hapur ekspozitën e saj në Heidelberg,por këtë e solli edhe mes nesh
për të na bërë nderë në këtë shënim madhështorë.Një zonjë me një pamje krenare,bukurinë
e së cilës aq më tepër e shtonte buzëqeshja e saj.Gjithnjë e buzëqeshur ,grua me shpirt artisteje

që nuk dallon vrerësi në fytyrën e saj edhe po të ketë brenga,pra buzëqeshja e shton madhështinë
e krijuesit.
Që nga rinia e hershme merret me shkrimin e poezive. Përveç poezisë, Valdetja merret edhe me pikturë dhe ka arritur suksese
të lakmueshme. Ajo deri tash ka marrë pjesë në disa ekspozita kolektive dhe individuale, në qyt
ete te ndryshme, si në: La Loviere, Manage, Anderlues, etj. Ajo pret që ta hapë një ekspozitë të
saj edhe në Kosovë, e sidomos në vendlindje, në Mitrovicë. Autorja jeton dhe vepron në Belgjikë, por është shumë e lidhur emo
cionalisht me Kosovën të cilën e viziton shpesh.Valdetja me punën e saj në pikturë është
shumë e sukseshme,është fituese e shumë çmimeve në pikturë,ku edhe këtë vit ngaLSHAKSH
iu nda çmimi në vendin e parë."Gotë e Thyar" është përmbledhja e saj e dytë në poezi,e cila këto
dita doli nga shtypi në RugovaArt në Prishtinë.Në krijimtari gjërat nuk maten as me peshë,as me numër
ato maten me bukurinë e vargut dhe me ndjenjen e bukur të dashurisë të ngritur në art.Poezia është një
formë ligjërimi në të cilën mendimet dhe ndjenjat shprehen në vargje.Te poezia nuk ka luhatëje:
Ajo poezi që është e mirë është e pranueshme,poezia e pa vlerë është e papranueshme,nga se te poezia e tërë
çështja qëndron te përbajtja e saj.Pra:"MOS E ZGJO DHIMBJEN" dhe"GOTË E THYER",janë
dy përmbledhje poetike të Valdete Berishës,përmbledhje mjaft të fuqishme,të ngritura bukur
në art.Valdetja është një krijuese meplot dhunti,krijuese që di të çmojë mbi çdo gjë tjetër
lirinë, dinjitetin,dashurinë dhe të drejtën,pa të cilat jeta është e pakuptueshme.
Për përmbledhjen e parë"MOS E ZGJO DHIMBJEN",për ata që kanë pasur rastin të lexojnë
ne kemi shkruar në gazeta,faqe shqiptare dhe forume,kurse tani po i kthehemi një vështrimi
të shkurtër rreth përmbledhjes së dytë"GOTË E THYER"
Përmbledhja është realizuar fuqishëm me një intelegjencë të fortë prej krijueseje,e intelegjenca
është gjaku,zemra dhe truri i një kombi që din të jep mendime të ndritura.Përmbledhja fund dhe
krye iu është përkushtuar motivit të dashurisë,motiv ky mjaft i kërkuar për lexuesin e sotëm
nga se të rrallë janë poetët që sot i përkushtohen këtij motivi,ndoshta të kësaj rryme ka mjaft
krijues,por që nuk kanë mundur të i japin formë të prerë artistike ashtu si e shtjellon poetja jonë
Valdete Berisha.Për dashurinë kanë shkruar poezi poet të mëdhenjë shqiptarë dhe botëror,kanë
kënduar rrapsod të mëdhenj e deri te mbreti Solomoni.Poezia është frymëzim,ndjenjë,dashuri
madje po është formuluar mirë kthehet në këngë të bukur e cila jeton në art e nuk harrohet
nëpër breza.Përmbledhja poetike"GOTË E THYER" është e ndarë në këto cikle:Stuhi Dimri,
Diell Zemre,Gotë e Thyer dhe Në Krahët e Hijes.Në dyzet poezitë e saja gjenë vlerën e artit,
bukurinë e vargut,ndjenjën e bukur të dashurisë të ngrehur fuqimisht në art.Për të shqyrtuar
një nga një këto poezi të bukura kërkohet një zgjërim i madh,nuk e kisha ndërmend të bëjë
ndonjë recension rreth këtij libri,jo që nuk dua,por që krijuesi ynë Flori Bruqi ka bërë një recension
që nuk ka si të bëhet më mirë,andaj duke mos prekur asgjë nga recensioni i tij,unë deshta
të bëjë një vështrim të shkurtër për ata që ky libër nuk u ka rënë ende në dorë.
Po japim për ju një poezi nga ky libër që lexuesi të studioj drejt bukurinë e këtyre vargjeve,kaq
bukur të ngritura në art.
SHKËLQIMI

Kur më the të dua
ishte kënaqësi
shkëlqeja

zemra u lëndua
tani shkëlqen mungesa jote

të falë frymën e ujit
që këndon

më vizato misterin
që askush mos ta dijë
jetën që kam....


Të shkruash për dashurinë nuk është as nxitim,as vonesë,për te kanë shkruar gjitha breznitë,
por as nuk i kanë thënë dhe as që do të mund të i thuan kurrë të gjitha.Dashuria është eshenjtë

është ndjenja më e mirë,e magjishme ,më e madhërishmja dhe më imtimja që na ka dhuruar
krijuesi.Dashuria është një fuqi e pamatshme,e vetmja që dashnorët i bënë skllëver dhe sundi-
mtarë të njëri tjetrit.Dashuri është vet jeta,gjërat shpirtërore që servon ajo,metodën me të cilën
e shprehim jo vetëm në jetën e përditshme,por në shprehëje arti,mes poezisë,romanit,këngës.
Megjithatë poezia e Valdete Berishës,poezi dashurie është e shprehur mjeshtrisht,artistikisht
në bazë parimeve,normave dhe rregullave që përcaktojnë sjelljen e njeriut shoqëror.Po veqoj
vetëm disa epitete dhe metafora që shoqërojnë poezitë e Valdetes:Shprehëjet e fuqishme
dhe të zjarrta,të dëlira dhe të thella, të qëndrueshme dhe të thurura me një intenzitet maksimal
me kategori të fuqishme morale të karakterit njerëzor.Unë i jam shumë mirënjohës poetes
dhe piktores sonë Valdete Berisha,që më mundësoi të bëhem pjesë leximi e këtij libri
të bukur,të cilën duhet të e mbajnë dhe lexojnë gjithë artdashësit e fjalës së shkruar.Valdetes
i uroj shkëlqime të mëtejme në fushën e poezisë dhe pikturës.