Histori me vaksine!

Nga Nikoleta Kovaçi

Para do javesh shoqerova nje person per ne nje qender shendetesore per tu vaksinue! Sigurisht kisha kuriozitet se ç’a bahet ne procese te tilla! Qendra ishte e vockel! Me nje korridor dah e ma te vockel! Me pak dyer, qe mas tyne presupozohej se kishte sherbim mjekesor!

Halli e njejte i ban njerzit shpejt te afrueshem! U mor vesh se nja 10-15 ishin per vaksine! Thujse shumica per te paren! Personi qe kryente vaksinimin nxori ca formular ne korridor e tha qe t’i plotesonin kush asht per vaksinim! Hyjne nja dy-tre e une nxora nje stilolaps! Plotesova per njeriun tem e masanej, ngaqe me pane se shkruja shpejt ma kerkuen si nder edhe disa te tjera! Plotesova te dhanat e secilit simas kartes se identitetit! Masanej duhej me cilesue se cilen vaksine deshironin! Krejt ishin per Phizer! Ua lashe ne dore secilit formularet e tyne dhe hyra brenda me shoqerue njeriun tem, ne fakt ma shume se sa me e shoqerue, me e kuptue se ç’a ndodh! Kurioziteti dhe dyshimi rrine gjithmonë zgjue tek une!

I dhashe personit vaksinues formularin! E pa, u nxi dhe tha: s’kam Phizer! I thame se kena rekomandim nga mjeku i familjes se duhet kjo vaksine! Ok, tha! Te flas pak me te! E mori ne cel, folen, dolen te njohun dhe ne fund i tha; une kam veç dy vaksina Phizer, skam ma! Personi pertej telefonit i tha se njeren duhej ta kishte per pacientin e vet!

Si i bukri shejtan, po shihja veprimet e vaksinuesit! Masi maroi pune i thashe; kam dy pyetje te vockla; e para pse i bashkoni femije dhe njerez qe do te vaksionohen ne të njajten ore dhe zyre? Dhe e dyta: a e di se perjashta jane te pakten 10 vete qe kane plotesue formularin per Phizer?!

Ngriti supet e sigurisht pergjigje s’pat, veç nje pyetjeje; Ku punon?!

I thashe pa pune dhe u qetesua…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube